Porady ogrodnicze

Podwiązywanie i podpieranie krzewów i drzewek owocowych. Czy ten zabieg jest potrzebny?

Większość roślin ogrodowych zachowuje swoją formę na stałe. Istnieją jednak gatunki, które potrzebują drobnej pomocy z twojej strony – tylko wtedy mogą zdrowo rosnąć i owocować. Jakie rośliny należy podwiązywać i podpierać? Sprawdź, czym podwiązywać krzewy!

Podwiązywanie i podpieranie krzewów i drzewek owocowych. Czy ten zabieg jest potrzebny?
Łodygi roślin często nie mają siły unosić ciężaru pędów, liści, kwiatów, zawiązków i owoców, dlatego musimy je podwiązać. Fot.123RF.com/pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Po co podpierać krzewy i drzewka?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów sznurków, podpór i narzędzi do utrzymywania roślin w ich pierwotnej formie. Patrząc na nie, wielu początkujących ogrodników zastanawia się, po co podpierać krzewy i drzewka. Powodów jest kilka. Po pierwsze – zdarza się, że budowa łodygi nie pozwala jej stabilnie podpierać ciężaru całej rośliny – liści, kwiatów, pędów czy zawiązków. Podpory pozwalają wtedy zachować walory ozdobne okazu.

Kolejnym czynnikiem są niesprzyjające warunki pogodowe. Delikatne rośliny bywają bezradne wobec porywistego wiatru czy obfitych opadów deszczu i śniegu. Podpory są dla nich nieocenioną pomocą i szansą na przetrwanie bez uszczerbku.

Problemem może być także zbyt obfite owocowanie. Konary zaczynają się wtedy niebezpiecznie uginać pod naporem owoców, a niektóre z nich mogą się nawet łamać.

podwiązywanie różRóże pnące doskonale wspinają się po drzewach i wymagają podwiązywania jedynie na początku uprawy. Fot.123RF.com

Jakie rośliny należy podpierać?

Istnieją rośliny, które trudno wyobrazić sobie bez podpórek. Jakie rośliny należy podpierać? Jednym z pierwszych gatunków, który zapewne przyszedł ci na myśl, są pomidory. Ich łodygi są słabe w stosunku do ciężaru owoców. W trosce o zbiory krzewy należy podpierać lub podwiązywać. Takie rozwiązanie ma dodatkowe zalety – możesz sadzić poszczególne krzaki blisko siebie, owoce mają dostęp do słońca, więc ładnie się wybarwiają, a brak kontaktu z podłożem zmniejsza ryzyko zapadania na choroby grzybicze.

Pomocy w postaci podpórek wymagają także duże rośliny doniczkowe. Ich rozmiary i waga są zagrożeniem dla stabilności łodyg. Jakie rośliny należy podpierać? Podpory są także często używane w przypadku roślin pnących. Wpinają się one w drabinkę czy palik na różne sposoby, w zależności od gatunku. Na przykład winobluszcz pięciolistkowy robi to za pomocą wąsów czepnych. Bluszcz pospolity pnie się przy użyciu korzonków przybyszowych, a chmiel zwyczajny – włosków czepnych.

Szczególną uwagę należy poświęcić różom pnącym. Wczepiają się one w podporę przy pomocy pnącz prymitywnych – kolców. Taki chwyt bywa jednak za słaby i nie opiera się silnym podmuchom wiatru. Dlatego pamiętaj, aby przymocować je do podpory za pomocą dodatkowych wiązań.

Jak podpierać krzewy i drzewka owocowe?

Obecność podpory będzie uzależniona od podkładki, na której zostały zaszczepione. Młode jabłonie na podkładce P60 i grusze na podkładce Pigwa S1 będą potrzebować palika – w przeciwnym wypadku mogą się przewrócić.

Pamiętaj, aby zapewnić drzewku podparcie już w momencie sadzenia. Dzięki temu będzie rosnąć prosto od samego początku. Palik powinien być wbity od strony, z której zazwyczaj wieje wiatr. Dla pewności możesz wykorzystać nawet 2–3 podpory na jedną roślinę.

Przeczytaj również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

drzewka owocowe Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach.Fot.123RF.com

Jak podwiązywać krzewy?

Jak podwiązywać rośliny? Ważne, aby przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria.

Do podwiązywania małych drzewek doskonały będzie pal ogrodniczy. Dopilnuj, aby był bardzo stabilnie wbity w ziemię. Nie może nachylać się pod naporem wiatru wraz z drzewkiem, bo nie będzie spełniać swojej funkcji.

Drzewo z odkrytym korzeniem możesz przywiązać przy pomocy tkaniny jutowej. Zwróć uwagę, by wiązanie nie było zbyt ciasne – pień powinien mieć nieco wolnej przestrzeni.

Jakie rośliny należy podwiązywać? Krzaki malin i jeżyn oraz pnącza winogron zadowolą się tyczkami czy rozłożonym drutem ogrodniczym. Pędy należy przeplatać i przewiązywać – wtedy rośliny zachowają stabilność nawet w przypadku większego podmuchu wiatru.

Jednym z najpopularniejszych sposobów podwiązywania krzewów pomidorów jest tzw. ósemka. Sznurek pomiędzy palikiem a pomidorem tworzy wtedy kształt cyfry 8. Węzeł powinien znajdować się pod liściem, wtedy się nie przesuwa. Pamiętaj, aby zostawić łodydze nieco przestrzeni do dalszego wzrostu.

jak podwiązywać pomidory Podwiązywanie pomidorów przeprowadza się delikatnie. Fot.123RF.com

Czym podwiązywać krzewy?

Obecnie łatwo znaleźć wiele produktów, dzięki którym podpieranie i podwiązywanie krzewów oraz drzewek jest dużo łatwiejsze. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od gatunku i ciężaru danej rośliny. Podczas podejmowania decyzji zwróć uwagę, by dana podpora była trwała i wytrzymała.

Czym podwiązywać krzewy? Materiały do podwiązywania roślin dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. Popularnym rozwiązaniem jest rafa syntetyczna. Wyróżnia się wysoką trwałością i występuje w wielu kolorach. Wykorzystasz ją do podwiązywania pomidorów oraz roślin pnących zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Roślinom o delikatnych pędach stabilność zapewnią więzadła piankowe z drutem. Z kolei drut ogrodniczy to sprawdzony od lat sposób na podpieranie fasoli, chmielu i grochu. Dzięki niemu nie musisz wydawać pieniędzy na dość kosztowne i duże drabinki. Drut jest mocny, elastyczny i łatwo go kształtować według swoich upodobań.

Zszywacze ogrodnicze pomogą ci przy mocowaniu winorośli do rusztowań. Do podtrzymywania roślin doskonale nadają się także klipsy ogrodnicze. Z ich pomocą szybko i stabilnie podepniesz roślinę do tyczki czy palika. Nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu roślina ma dużą swobodę. Zszywacze znajdziesz w wielu kolorach i rozmiarach.

Podwiązywanie drzewek owocowych – jak i czym? 

Czym podwiązywać drzewka? Kolejną godną uwagi opcją jest szpagat z juty. To jeden z najmocniejszych dostępnych materiałów, dlatego doskonale sprawdza się podczas podwiązywania gałęzi drzewek owocowych. Neutralny kolor sprawia, że staje się niewidoczny wśród gałęzi.

Jak podwiązywać drzewka owocowe? Taśmy tkane oraz tkaniny jutowe to dobry sposób na przywiązywanie drzew do tyczek. Nie musisz ich wymieniać dzięki ich wysokiej trwałości. Są dostępne w wielu szerokościach, więc łatwo dopasować je do gałęzi różnych grubości.

Jak podpierać krzewy i drzewa owocowe?

Jeżeli czeka cię podpieranie krzewów i drzewek owocowych, rozważ jedną z poniższych opcji.

Najpopularniejszym rozwiązaniem problemu pokładających się roślin są tyczki. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku krzewów, jak i drzewek. Możesz zrobić je z różnych materiałów naturalnych i sztucznych. Najłatwiej spotkać tyczki bambusowe i plastikowe. Po odpowiedniej obróbce świetnie sprawdzą się także zwykłe gałęzie.

Kolejną opcją są drabinki. Decyzję o konkretnym modelu należy dobrze przemyśleć, ponieważ drabinkę trudno wymienić. Powinna być dopasowana do wielkości i wagi, jaką roślina będzie mieć w przyszłości. Dostępne są drabinki metalowe, drewniane i bambusowe.

W przypadku roślin z wieloma pędami warto zainwestować w podpory pierścieniowe. Efektowną opcją są też pergole.

Ciekawym pomysłem jest zakup skrzynki z kratownicą. Kratownica to dobra podpora dla powojnika, bluszczu czy winobluszczu. Pnącza stworzą wraz z posadzonymi w skrzyni roślinami ozdobną kompozycję.

Przeczytaj również: Co to są pomidory samokończące? Zalety i wady uprawy

Pomidory samokończące Pomidory samokończące można uprawiać w donicach. Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Podwiązywanie i podpieranie krzewów i drzewek owocowych. Czy ten zabieg jest potrzebny?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.