Porady ogrodnicze

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Hortensja jest zasłużenie nazywana królową polskich ogrodów. Ilość i różnorodność odmian hortensji ogrodowej zachwyca i pozwala na idealne dopasowanie kolorów i kształtu do naszego pomysłu na każdy zakątek ogrodu. Najlepszy czas na sadzenie hortensji już za kilka tygodni, dlatego już teraz prezentujemy listę 12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej.

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji
Hortensja ogrodowa doczekała się setek odmian. Poniżej znajdziesz naszą listę hortensji o najpiękniejszych kwiatach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Hortensja to jednocześnie jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych krzewów spotykanych w ogrodach. W języku polskim bierze swoją nazwę od łacińskiego hortus, czyli ogród. W angielskim hortensja to hydrangea. Wyraz ten pochodzi od słów, które można tłumaczyć jako naczynie z wodą. Hortensja wywodzi się z południowej i wschodniej Azji. Do Europy krzew zawitał na dobre w XVIII wieku.

Zasady uprawy hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa nie jest trudna w uprawie, o ile pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Poszczególne odmiany potrafią różnić się wymaganiami, aczkolwiek większość hortensji uprawianych w ogrodzie wywodzi się z dwóch gatunków tej rośliny.

  • Gleba: żyzna, wilgotna, przepuszczalna, o pH od 5 do 7,5; 

  • Stanowisko: słoneczne (więcej kwiatów) lub półcieniste (szybszy wzrost krzewu), zaciszne, wilgotne;

  • Nawożenie: coroczne, wiosną i latem, nawozami do hortensji, torfem, do zakwaszania również: roztwór siarczanu glinu lub ałunu potasowego;

  • Ściółkowanie: kora i kompost, ważne dla utrzymania prawidłowego pH;

  • Podlewanie: częste, ziemia powinna cały czas być wilgotna (ale nie mokra);

  • Cięcie: hortensja nie wymaga cięcia, dopuszczalne cięcie formujące zaraz po kwitnieniu;

  • Choroby: niezbyt często, sporadyczna obecność mszyc i przędziorków.

Źródło: Make Your Life Greener/YouTube

Hortensja to roślina o fascynującej zdolności zmiany koloru kwiatów w zależności od pH i składników odżywczych w glebie. Gleba kwaśna (pH 4,5-5,5) sprzyja zabarwieniu niebieskiemu, im bardziej zasadowa ziemia tym kwiaty mocniej przechodzą w róż. Kolor kwiatów zależy bezpośrednio od składników odżywczych pobieranych przez hortensję. Kolor niebieski to efekt uwalniania się z kwaśnego podłoża jonów glinu (np. z ałunu).

Najpiękniejsze odmiany hortensji ogrodowej

Ze względu na swoją niesamowitą urodę hortensja doczekała się setek odmian o najróżniejszych rozmiarach, kolorach i kształtach kwiatów. Wszystkie mają jedną wspólną cechę — są wspaniałą ozdobą każdego ogrodu, w którym znajdzie się dla nich miejsce. Na poniższej liście prezentujemy niektóre z najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowych, które mogą posłużyć za inspirację na nadchodzącą wiosnę. Najlepsza pora na sadzenie hortensji już za kilka tygodni.

Odmiany kuliste

  • Magical Coral – to pierwsza z hortensji Magical na naszej liście. Krzewy Magical Coral kwitną aż do pierwszych przymrozków. W trakcie kwitnienia płatki początkowo mają zielonkawą barwę, która z upływem czasu czerwienieje, by pod koniec kwitnienia przybrać intensywnie różowy kolor. Hortensja Magical Coral osiąga do 100 cm i dobrze znosi mrozy (agrowłóknina przyda się tylko podczas siarczystych mrozów).

  • Schneeball – w zestawieniu nie mogło zabraknąć zjawiskowej odmiany, której ogromne kule kwiatowe zachwycają śnieżnobiałym kolorem od lipca do października. Olśniewającą biel dodatkowo podkreśla tło z ciemnozielonych liści. Hortensja Schneeball najlepiej radzi sobie na stanowiskach półcienistych, może dorastać do dwóch metrów. Białe hortensje pozostają białe bez względu na eksperymenty z pH gleby.

  • Revolution –  to kolejna hortensja z serii odmian Magical. To krępy krzew o sztywnych liściach, który osiąga do metra wysokości. Rewolucją z nazwy jest forma i kolor kwiatostanów hortensji Revolution. Składają się na nią setki małych kwiatów, które sprawiają wrażenie otwartych do połowy. W trakcie kwitnienia zmieniają kolor z różowego na biały, aby znowu nabrać barw z dodatkowymi zielonymi refleksami. W zależności od stopnia zakwaszenia róż mogą zastąpić odcienie niebieskiego. To jedna z najbardziej odpornych odmian hortensji.

  • Renate – kolejna zjawiskowa odmiana o kwiatostanach w kształcie kul. Hortensje odmiany Renate kwitną nieprzerwanie od czerwca do października, obsypując się wspaniałymi kwiatami o delikatnych, zwiewnych płatkach. W kwaśnym podłożu kwiaty przybierają intensywnie niebieską, wpadającą w fiolet barwę. Hortensję Renate z powodzeniem nadaj się do uprawy w doniczce. W krajach śródziemnomorskich można podziwiać spektakularne żywopłoty z tej odmiany.

  • Bavaria – niezwykle widowiskowa odmiana hortensji, której kwiaty mają bardzo intensywny kolor podbity dodatkowo wyraźnymi białymi obwódkami płatków. W początkowej fazie kolor kwiatostanów jest wręcz nienaturalny, przypomina fluorescencyjny żółty. Bavaria to odmiana, obok której nie sposób przejść obojętnie. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie w roli solitery.

  • Schloss Wackerbarth – to rzadko spotykana w ogrodach odmiana hortensji, która tak jak Bavaria rozwija wielobarwne kwiatostany. To kompaktowy krzew, który w Polsce dorasta do jednego metra. W miarę kwitnienia płatki zmieniają kolor z jasnozielonego na różowy, pośrodku każdego kwiatu pojawia się też błękitne oczko. Hortensja Schloss Wackerbarth preferuje półcieniste, a nawet cieniste stanowiska, które z jej pomocą momentalnie nabiorą kolorytu.

Odmiany o płaskich kwiatach

  • Rotzschwarnz – pierwsza z odmian hortensji, której kwiaty nie przybierają typowej kulistej formy. Hortensja Rotzschwarnz w neutralnej glebie rozwija czterolistne, intensywnie czerwone kwiaty. Wewnątrz aksamitnych baldachimów kształtują się skupiska drobnych, biało-różowych kwiatów płodnych. Odmiana jest znana z bardzo szybkiego wzrostu i obfitego kwitnienia.

  • Mariesii Grandiflora – odmiana hortensji o tej dźwięcznej, włoskiej nazwie to jedna z najbardziej delikatnych, eterycznych odmian tych krzewów. Czerwonawe, nierozgałęzione pędy są źródłem dla drobnych, częściej niebieskawych zalążków otoczonych wianuszkiem białych, trójlistnych kwiatów o delikatnych, miękkich płatkach. Z kwiatów płodnych wyrastają drobne żółte pręciki, a z czasem białe płatki zaczynają bardzo delikatnie różowieć — to dopełnia gamę kolorów, które gwarantuje hortensja Mariesii Grandiflora.

  • Ayesha – odmiana Ayesha to coś dla fanów pastelowych kolorów. W czasie kwitnienia, który przypada na lato, krzew pokrywają duże, masywne kwiaty, które w zależności od właściwości gleby przybierają jasnoróżowe, jasnoniebieskie lub białawe odcienie. Brzegi płatków zawijają się do środka, co dodatkowo wyróżnia Ayeshę spośród innych odmian hortensji.

  • Taube – intensywna zieleń liści i duże kolorowe kwiaty tworzone przez cztery nachodzące na siebie płatki. Krzewy hortensji Taube są bardzo podatne na zmianę koloru kwiatostanów, te pojawiają się w czerwcu i kwitną do jesiennego ochłodzenia. Odmiana Taube jest dość odporna na suszę, ale jednocześnie źle znosi mrozy. Zimą trzeba koniecznie zabezpieczyć ją agrowłókniną. 

  • Maculata – to odmiana hortensji o talerzowatych kwiatostanach dorastających nawet do 20 centymetrów. Drobne kwiaty płodne przybierają delikatne barwy w zależności od stężenia aluminium w ziemi, obwódkę buduje pojedynczy rządek drobnych, białych kwiatów. Spód jest zwykle fioletowawy, buduje je od 3 do 5 delikatnych płatków.

  • Doppio Rosa – na koniec krzew, który w pełnym rozkwicie przypomina kwiecisty wodospad. Kwiatostany tworzą kwiaty płonne i płodne w tych samych odcieniach. Większe mają kształt gwiazdek, co nadaje krzewom delikatny, niewinny charakter. Kwiaty wyrastają spomiędzy dużych, ciemnozielonych liści przywodząc na myśl wodne kaskady. Doppio Rosa to jedna z najbardziej widowiskowych hortensji, długą listę zalet tej odmiany dopełnia łatwość w uprawie i pielęgnacji.

Przeczytaj również: 

Kiedy najlepiej sadzić żarnowca? Jeśli odpowiednio go wzmocnisz, odpowie pięknym kwitnieniem

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.