Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie kropelkowe roślin. Jak to działa?

Im większy ogród, tym więcej mamy przy nim pracy. Zamontowanie automatycznego systemu nawadniającego zaoszczędzi nam sporo czasu. Ponadto, w upalne i suche dni, pomaga roślinom przetrwać ten trudny czas.
Podlewanie kropelkowe roślin. Jak to działa?

System nawadniający prowadzony jest zazwyczaj pod ziemią lub wśród roślin na rabatach. Sklepy ogrodnicze prezentują w swej ofercie rozmaite elementy takiej instalacji: stałe lub ruchome z liniami kroplującymi oraz systemem węży tzw. „pocących się”.

KLIKNIJ I ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY POLAKÓW!

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Jednak najbardziej popularne i najłatwiejsze w montażu jest wciąż podlewanie kropelkowe. Polega ono na powolnym i równomiernym dozowaniu wody z przewodów lub zamiennie taśm, poprzez kroplowniki do gleby. Przewody doprowadzające wodę mogą być podwieszane. Mogą również leżeć na powierzchni ziemi lub być w niej zakopane.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Linia kroplująca składa się z rur, mikrorur doprowadzających wodę oraz ze specjalnych kroplowników, z których wycieka woda. Ponieważ ten system nawilża glebę tylko w określonych miejscach, jest uznawany za najoszczędniejszą metodę podlewania. Ciśnienie w miejscu głównego przyłączenia wody powinno wynosić 0,5 do 3,5 bara. Rury zagłębia się płytko w ziemi lub umieszcza bezpośrednio na powierzchni w pobliżu roślin (wówczas możemy przysypać je korą dekoracyjną lub ściółką z iglaków).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Sama instalacja nie jest droga, wymaga jedynie filtrowania wody z zanieczyszczeń i odżelazowienia. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę w naszym domowym budżecie, zakup odpowiednich urządzeń. Inwestycja jednak szybko się zwraca, dzięki tańszej eksploatacji instalacji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



W instrukcjach obsługi linii kroplujących, spotykamy się z tzw. długością "lino-graniczną", przy której wydajność może się obniżyć o 5 do 8%. Pamiętajmy o tym i nie układajmy dłuższych odcinków linii. Jeżeli będziemy układać nasz system kroplujący na terenie pagórkowatym, wówczas zaopatrzmy się w tzw. kompensację spadków ciśnienia. Dzięki nim woda popłynie również w górę. Gdy nawadniamy nierówne tereny, gdzie kroplowniki umieszczamy w nieregularnych odstępach (np. skalniak), wówczas do linii głównej podłączmy minilinie kroplujące. Składa się ona z giętkich przewodów, do których dodatkowo wkłuwane są pojedyncze emitery.


 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:
Szukasz pomysłu na aranżację tarasu
 

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.