Uprawa w powietrzu
Może dotyczyć tylko tzw. epifitów czyli roślin pochodzących z tropikalnych lasów, które w swoim naturalnym siedlisku porastają pnie drzew. Są to zazwyczaj niewielkie rośliny, które aby umożliwić sobie dostęp do światła, wymyśliły na to taki właśnie sposób. Nie są one pasożytami, zazwyczaj nie posiadają korzeni, lub są one przystosowanie w taki sposób aby pozyskiwać wodę i składniki pokarmowe właśnie przez korzenie lub poprzez liście. Przykładowe rośliny, które funkcjonują w taki sposób, to szeroka gama storczyków oraz rośliny z rodziny ananasowatych np. guzmania, frizea, oplątwa.
Tego typu uwarunkowania sprawiają, że możliwa jest uprawa tych roślin w powietrzu na tzw. podkładkach - czyli fragmentach kory (uprzednio wyparzonej np. w piecu w celu pozbycia się patogenów). Taką roślinę mocujemy drucikiem do podkładki, pod spód i na wierzchu umieszczając nieco mchu torfowca tzw. Sphagnum, który zabezpiecza roślinę przed utratą wilgotności. Warunek – wysoka wilgotność powietrza, a gatunki bardziej wymagające najlepiej uprawiać w specjalnych oranżeriach lub terrariach. Epifity uprawią się także w specjalnych koszykach, wypełnionych sphagnum, a do bardziej nowoczesnych wnętrz świetnie będą nadawać się donice marki Cella.
Fot: ecoid.net
Oplątwa natomiast ma w ogóle zredukowane korzenie, dzięki czemu można w ogóle zrezygnować z jakiejkolwiek podkładki i po prostu położyć roślinę w szklanej kuli, powiesić na druciku lub w muszli. Należy ją zraszać 1 raz dziennie miękką, przegotowana wodą i raz na 4 tygodnie spryskać nawozem do storczyków.
Źródło: flickr.com
Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Koniecznie dołącz galerię zdjęć na Deccorii, która ilustruje Twój problem!