Porady ogrodnicze

Ten naturalny antybiotyk znany jest od czasów starożytnych. Poznaj tajniki uprawy pstrolistki sercowatej

Pstrolistka sercowata to roślina okrywowa odpowiednia do wilgotnych miejsc, ale i ogrodów skalnych. Jest bardzo popularna nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach. Szczególnie dekoracyjne są jej trójkolorowe liście w kolorze żółtym, zielonym i czerwonym.

Ten naturalny antybiotyk znany jest od czasów starożytnych. Poznaj tajniki uprawy pstrolistki sercowatej
Pstrolistka sercowata to kwitnąca bylina o ozdobnych liściach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Pstrolistka sercowata – charakterystyka

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) pochodzi z Azji. Tam rośnie na wilgotnych łąkach i na brzegach wody. Obecnie jest bardzo popularna jako roślina ogrodowa w Europie, a nawet zyskuje coraz większe znaczenie jako roślina balkonowa. Roślina znana jest również pod nazwami takimi jak Chameleon czy tułacz pstry.

Nazwa Chameleon pochodzi od jaskrawo kolorowych liści, ponieważ przybierają one różne odcienie: od zielonego, żółtego po czerwony. Jesienią zmieniają kolor, a następnie przybierają mocny czerwony odcień, który daje niesamowicie dekoracyjny efekt.

Pstrolistka sercowata jest popularna nie tylko jako ozdobna roślina okrywowa, ale także jako roślina lecznicza – zwłaszcza w chińskiej medycynie naturalnej. Jej liście są tam również spożywane, ponieważ tradycyjnie uważa się tam, że mają wspomagać oczyszczanie krwi i działania antybakteryjne. 

Pstrolistka sercowata – uprawa

Pstrolistka sercowata jest bardzo mało wymagającą rośliną i praktycznie rośnie samodzielnie.

 • Stanowisko

Dla pstrolistki sercowatej idealnym miejscem jest lokalizacja z dużym dostępem do słońca. Roślina lubi światło i ciepło. Jeśli zostanie umieszczona w zbyt ciemnym miejscu, jej jaskrawe liście nie będą mogły się dobrze rozwijać. To z kolei wpływa na intensywność koloru. Ze względu na to, że pstrolistka sercowata jest rośliną wieloletnią, nadaje się również do sadzenia w ogrodach bylinowych, skalnych oraz do sadzenia w okolicach stawów. Ponadto może skutecznie zazielenić brzegi strumieni i jezior. Roślina okrywowa zapewnia również dekoracyjny obraz ogólnego zazieleniania gruntu.

Przeczytaj również: Miskant - piękna i wytrzymała ozdoba ogrodu. Dlaczego warto uprawiać miskanty?

 • Podłoże 

Idealnym podłożem dla pstrolistki sercowatej jest mokry humus o neutralnym pH. Roślina nie ma szczególnie wysokich wymagań i ogólnie jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Nie stawia ich też swojemu podłożu. Jeśli gleba nie zawiera wystarczającej ilości składników odżywczych, zaleca się wiosną dodanie do niej kompostu lub nawozu organicznego. Ogólnie jednak roślina zazwyczaj jest zadowolona z normalnej gleby ogrodowej. Należy zadbać jedynie o zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w wilgoć. Przy sadzeniu na balkonie pstrolistka sercowata potrzebuje normalnej gleby ogrodowej.

pstrolistka sercowata uprawa Pstrolistra sercowata to roślina łatwa w uprawie, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Fot.123RF.com

 • Kiedy sadzić pstrolistkę sercowatą?

Pstrolistkę sercowatą można sadzić przez całe lato. Małe sadzonki należy jednak wysadzać na zewnątrz dopiero po mrozie. Jeśli roślina ma zająć miejsce na balkonie, może być wystawiona na zewnątrz dopiero po mrozach, czyli najwcześniej od maja. 

 • Rozmnażanie 

Roślinę tę można rozmnażać przez sadzonki, siew lub dzielenie.

 • Siew należy wykonać wiosną, a małe rośliny można następnie sadzić na zewnątrz bezpośrednio po przymrozkach.

 • Pstrolistka sercowata rozmnaża się przez pobranie i ukorzenienie sadzonek zielonych. Należy taką sadzonkę umieścić latem w ziemi, w wybranym miejscu, tak, aby wzrosła do jesieni. Należy je dobrze podlać po posadzeniu w glebie.

 • Możliwe jest również rozmnażanie przez podział kępy rośliny macierzystej. W tym celu roślinę należy wykopać dość głęboko, a wykopane fragmenty można łatwo przesadzić w inne miejsce. W tym przypadku również należy później je mocno podlać. Wiosna to najlepszy czas na wykonanie takiej czynności.

Ogólnie rzecz biorąc, wiosna to najlepszy czas na rozmnażanie tych roślin.

Pstrolistka sercowata — pielęgnacja

 • Podlewanie 

Jeśli pstrolistka sercowata rośnie bezpośrednio na brzegu akwenu, nie trzeba jej podlewać, ponieważ może się samodzielnie w nią zaopatrzyć. Ogólnie należy uważać, aby jej podłoże nigdy nie wyschło. Szczególnie w gorące letnie miesiące ważne jest, aby zapewnić jej wystarczającą ilość wody. Za to jeśli pstrolistka sercowata jest posadzona w skrzynce balkonowej, należy ją regularnie podlewać.

 • Nawożenie 

Pstrolistka sercowata posadzona w gruncie nie musi być nawożona. Jeśli jednak znajduje się w glebie bardzo ubogiej w składniki odżywcze, zaleca się włączenie na wiosnę kompostu lub nawozu organicznego. Gwarantuje to również jej szybki wzrost. W skrzynce balkonowej konieczne jest nawożenie rośliny. Powinno być wykonane w okresie kwitnienia. Można do tego użyć nawozu płynnego lub nawozu w sztyfcie. Wystarczy wówczas comiesięczne nawożenie połową zalecanej dawki.

 • Przycinanie 

Teoretycznie przycinanie rośliny nie jest konieczne. Jednak rozłogi naziemne należy regularnie przycinać, ponieważ w przeciwnym razie roślina może w niekontrolowany sposób rozprzestrzenić się na dużym obszarze. Jeśli jednak chcesz ją rozmnażać, można jej pozwolić na swobodny wzrost.

 • Zimowanie 

Pstrolistka sercowata jest rośliną umiarkowanie mrozoodporną. Oznacza to, że jeśli zima jest lekka, na dworze może się łatwo hibernować. Wystarczy lekka warstwa liści, która ochroni ją przed zimnem. Temperatury od 5 do 10°C są dla niej idealne do zimowania. Dlatego wskazane jest zapewnienie roślinie lekkiej ochrony na zimę. Jako zabezpieczenie można zastosować folię, jutę lub chrust.

Jeśli uprawiasz pstrolistkę na balkonie, na zimę należy rośliny wnieść do domu w skrzynce balkonowej i umieścić w miejscu, gdzie będzie mogła przezimować, np. w piwnicy. W fazie zimowania roślinę trzeba tylko lekko podlewać.

Pstrolistka sercowata właściwości Pstrolistka sercowata wspiera odporność i wspomaga organizm w pozbywaniu się bakterii, wirusów i grzybów. Fot.123RF.com

Pstrolistka sercowata — właściwości

W Azji pstrolistka sercowata jest od dawna ceniona za swoje właściwości lecznicze. Zawarte w niej substancje mogą wspierać działania przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także pomagać również przy przeziębieniach. Jej obszary zastosowania w tradycyjnej medycynie ludowej to też wspomaganie przy takich dolegliwościach jak gronkowce, choroby grzybicze skóry, choroby dróg moczowych, opryszczka, zapalna choroba jelit, zaparcia, choroby oczu. Jest też polecana z myślą o detoksie.

Wykorzystywane są liście rośliny, które są szczególnie bogate w minerały takie jak sód, potas i magnez. Roślina jest bezpieczna do spożycia. Pstrolistkę sercowatą w formie liści, herbat i kapsułek można kupić w sklepach i jest ona dostępna bez recepty. Około 400 mg sproszkowanego liścia zazwyczaj zaparza się rano, w południe i wieczorem. W tradycyjnej medycynie tajskiej pstrolistka sercowata jest również uważana za naturalny antybiotyk. Roślina wykorzystywana jest również w medycynie chińskiej, gdzie ceniona jest za zawarte w niej flawonoidy i alkaloidy.

Pstrolistka sercowata — choroby i szkodniki

Pstrolistka sercowata nie jest podatna na choroby. Jedynym dla niej niebezpieczeństwem jest odwodnienie. Kiedy roślina cierpi z powodu suszy, cierpią również jej liście. Może to negatywnie wpłynąć na ich piękny kolor. Dotyczy to również sytuacji, gdy miejsce jest zbyt ciemne dla rośliny. Profilaktycznie, w celu zapobiegania chorób można stosować gnojówki z roślin, np. pokrzywy.

Jak zatem widać, pstrolistka sercowata to ciekawa roślina, którą warto zaprosić do swojego ogrodu czy na balkon. Może być pięknym uzupełnieniem kompozycji w różnych stylach.

Przeczytaj również: Roślina o niezwykle oryginalnym wybarwieniu liści. Koleus Blumego doskonale ozdobi wnętrze, balkon lub ogród

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ten naturalny antybiotyk znany jest od czasów starożytnych. Poznaj tajniki uprawy pstrolistki sercowatej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.