Spis treści:
Miskant — charakterystyka
Miskant (Miscanthus) nazywany czasami dziewiczą trawą, a nawet wróżką to wieloletnia trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych. Roślina wywodzi się z terenów południowo-wschodniej Azji, w naturze porasta również wyspy położone na Pacyfiku, a niektóre dziko rosnące gatunki miskantów można znaleźć również w Afryce i na Dalekim Wschodzie.
Cechą charakterystyczną miskantów jest zbity pokrój oraz łukowate łodygi. Późnym latem i jesienią trawy przyozdabiają spektakularne pierzaste pióropusze, które w zależności od odmiany przybierają odcień kremowy, srebrny lub fioletowo różowy. Ozdobą miskantów są również ich liście, które początkowo są soczyście zielone, a jesienią przebarwiają się na brązowo lub bordowo. Niektóre z nich posiadają też charakterystyczne plamki.
Kołyszące się delikatnie na wietrze trawy ożywiają ogród, wnoszą do niego ruch i uatrakcyjniają nasadzenia. Miskanty świetnie łączą się z innymi bylinami. Można je sadzić w towarzystwie rozchodników, rudbekii, astrów, ale też hortensji. Doskonale sprawdzą się także jako rośliny soliterowe.
Co ciekawe, ozdobne pióropusze miskantów świetnie nadają się do suszenia. Można dodawać je do bukietów i jesiennych kompozycji czy eksponować w wazonach.
Przeczytaj również: Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?
Miskant — odmiany
Na świecie znanych jest wiele gatunków, które różnią się wyglądem pióropuszy, osiąganą wysokością czy kolorystyką. Niektóre odmiany są kompaktowe i osiągają nie więcej niż 80 cm wysokości, a z kolei większe odmiany mogą dorastać do nawet 4 metrów! W Polsce uprawiane są głównie trzy gatunki miskantów:
- miskant chiński
- miskant olbrzymi
- miskant cukrowy
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to najchętniej uprawiany gatunek traw ozdobnych. Jest doskonałą alternatywą dla wymagającej trawy pampasowej. Roślina dorasta do około 2 m wysokości, posiada zwarty pokrój oraz sztywne wzniesione pędy. Zakwita najczęściej od sierpnia do listopada. Jego kwiatostany złożone są z licznych drobnych kłosków, których barwa różni się w zależności od odmiany. Miskant chiński świetnie nadaje się do obsadzania rabat i komponowania z innymi bylinami jesiennymi. Można go umieszczać także w pobliżu oczek wodnych czy przydomowych stawów.
Najciekawsze odmiany miskanta chińskiego to:
- 'Zebrinus' - o cętkowatych zielono-kremowych liściach
- 'Flamingo' - o bordowo-czerwonych kwiatostanach
- 'Memory' - o puszystych kremowo-białych pióropuszach
- 'Yakushima Dwarf' - o beżowo-brązowych delikatnych kwiatostanach
- 'Morning Light' - o srebrzystych liściach i pióropuszach przebarwiających się od odcieni brunatnych po białe
Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) to gatunek, który powstał w wyniku skrzyżowania miskanta chińskiego z cukrowym. Osiąga on największe rozmiary spośród innych gatunków. Niektóre okazy mogą dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Cechuje go również silny wzrost, dlatego chcąc posadzić ten gatunek w ogrodzie, warto zaplanować dla niego więcej miejsca. Miskant olbrzymi posiada długie pędy z przewieszającymi się liśćmi. Roślina kwitnie we wrześniu i październiku. Jego pióropusze są jednak mniej okazałe niż w przypadku miskanta chińskiego. Ze względu na szybki wzrost i duże rozmiary miskant olbrzymi często wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów. Doskonale sprawdzi się również posadzony nad zbiornikami wodnymi. Co ciekawe, łodygi miskanta olbrzymiego są wykorzystywane do produkcji biopaliw, w tym m.in. peletu i brykietu.
Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) jest to ekspansywny gatunek, który rozrasta się przez podziemne kłącza. Chcąc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się w ogrodzie, należy sadzić roślinę w plastikowych donicach, które uniemożliwią dalszą ekspansję. Roślina dorasta do 1 do 2 m wysokości, a jej okres kwitnienia przypada od sierpnia do października. Pióropusze miskanta cukrowego mają najczęściej srebrzystą lub różowo-fioletową barwę.
Przeczytaj również: 10 najpopularniejszych traw ozdobnych do ogrodu
Miskanty mają niewielkie wymagania uprawowe. Fot. 123RF.com
Miskant — uprawa
Miskanty należą do roślin łatwych w uprawie. Nie mają dużych wymagań i szybko dostosowują się do panujących warunków. Sprawdźcie, co lubią miskanty i jak o nie dbać:
- Podłoże
Trawy preferują glebę umiarkowanie żyzną i przepuszczalną. Są również tolerancyjne pod względem jej odczynu, choć najlepszy jest dla nich ten lekko kwaśny. Duże znaczenie w uprawie miskantów ma wilgotności gleby, dlatego często sadzi się je nad stawami czy oczkami wodnymi. Ziemia powinna być dobrze zdrenowana, wilgotna, ale jednocześnie woda nie powinna w niej stać. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, konieczne będzie przeprowadzenie drenażu. Przed posadzeniem miskantów ziemię warto wzbogacić kompostem. Pamiętajmy, że jeśli posadzimy miskanty na wyjałowionej i suchej glebie, rośliny mogą nie zakwitnąć.
- Stanowisko
Miskanty preferują stanowiska słoneczne i zaciszne, chociaż urosną także na miejscach półcienistych.
- Podlewanie i nawożenie
Miskanty nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Podlewać należy głównie młode i świeżo zasadzone rośliny, których system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Starsze okazy nawadnia się zwykle tylko w okresach suszy.
Zasilanie miskantów powinno być umiarkowane, ponieważ rośliny źle znoszą przenawożenie. Wystarczy wiosną dokarmić je kompostem lub nawozem organicznym.
- Sadzenie
Sadzenie miskantów najlepiej przeprowadzić wiosną. Wtedy roślina ma najwięcej czasu, by się ukorzenić. Jednak ze względu na to, że młode sadzonki dostępne są w sklepach ogrodniczych w pojemnikach, można sadzić je do gruntu przez większą część roku. Jeśli zdecydujemy się posadzić je latem, pamiętajmy jednak, by regularnie je nawadniać.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie miskantów odbywa się przez podział kępy korzeniowej. Najlepiej zabieg ten wykonać wiosną.
Czy miskanty trzeba zabezpieczać na zimę?
Miskanty są gatunkami mrozoodpornymi, dlatego bez problemu zimują w gruncie w naszej strefie klimatycznej. Jednak młode okazy w pierwszych latach po posadzeniu w ogrodzie warto okryć na zimę.
Pamiętajmy jednak, że roślin tego typu nie powinno się skracać przed zimą, ponieważ ich pędy są puste w środku - przez to woda za ich pośrednictwem może przedostać się do korzeni i zniszczyć je podczas przymrozku. Chcąc prawidłowo zabezpieczyć miskanta, łapiemy za jego liście i obwijamy je wokół rośliny tworząc z nich supeł na wysokość ok. 10 cm poniżej naszego kolana. Liście posłużą jako naturalna ochrona przed mrozem. Wiosną, gdy miną już przymrozki, będziemy mogli je obciąć.
Przeczytaj również: Kiedy i jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.