Spis treści:
Kiedy ciąć piwonie?
Piwonie mają bogatą historię, sięgającą tysięcy lat. Były uprawiane już w czasach starożytnych oraz uważane za symbol bogactwa, szczęścia i pomyślności. Obecnie piwonie można spotkać w prawie każdym polskim ogrodzie – czarują urodą swoich wielkich, często pełnych kwiatów, a dodatkowo odurzają pięknym zapachem. Oprócz tego są to rośliny długowieczne, gdyż mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Uprawa piwonii wymaga nieco uwagi, aby roślina mogła cieszyć nas swoim urokiem. Ważnym zabiegiem jest m.in. przycinanie, które przynosi wiele korzyści.
Kiedy ciąć piwonie? Najlepiej zrobić to od połowy sierpnia do połowy września, gdy rośliny powoli zaczynają przygotowywać się do zimowego spoczynku (wówczas ich liście żółkną i brązowieją). Nie można z tą czynnością zwlekać zbyt długo, inaczej przycięte pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą, a w rezultacie będą bardziej podatne na mróz i uszkodzenia. Przycinanie piwonii w odpowiednim terminie sprawi, że rośliny spokojnie przezimują przez mroźne miesiące.
Jak ciąć piwonie w sierpniu?
Zanim przejdziemy do metod cięcia piwonii, warto wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważne. Zabieg ten stymuluje tworzenie silnych i zdrowych pędów, co przekłada się na obfitość kwitnienia w kolejnym sezonie. Dzięki temu możemy również ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych, które zimują na roślinach i mogłyby zaatakować je w przyszłym sezonie. To sprawi, że piwonie będą rosły zdrowo, a wszelkie choroby i szkodniki będą je omijać z daleka. Przycinanie pomoże przygotować krzewy do zimowego spoczynku i wiosennego rozkwitu.
Istnieje dwie techniki przycinania piwonii. Ważne jest, aby użyć do tego odpowiednich narzędzi. Fot.apugach/123RF.com
Jak ciąć piwonie w sierpniu? Istnieją dwie szkoły przycinania tych pięknych roślin. Jedna z nich mówi o tym, aby usunąć około 1/3 długości pędów (to wystarczająco, aby odmłodzić rośliny). Z kolei łodygi uszkodzone należy usunąć w całości, gdyż świadczą one o porażeniu chorobą grzybową (należy je spalić, nie można przeznaczać ich na kompost). Drugi sposób przycinania piwonii zakłada obcięcie rośliny nisko nad ziemią, pozostawiając około 5-centymetrowe łodygi. Dzięki temu będzie można łatwo znaleźć nasze krzewy za około dwa miesiące w celu wykonania nawożenia zimowego.
Przycinanie piwonii przeprowadzamy za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak sekator lub nożyce. Ważne jest, aby były one czyste i zdezynfekowane, dzięki czemu unikniemy przenoszenia chorób z innych roślin. Oprócz tego powinniśmy zaopatrzyć się w ostre narzędzia, ponieważ użycie tępych przyrządów może uszkodzić rośliny. Po zakończeniu zabiegu należy usunąć wszystkie zaschnięte liście wokół piwonii. Trzymaj się tych wskazówek, a w następnym sezonie rośliny odwdzięczą się jeszcze bujniejszym i piękniejszym kwitnieniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nowe odmiany ciemierników. Kiedy je sadzić i jak pielęgnować, by kwitły w środku zimy?
Jak dobrze o nie zadbasz, będą kwitły do późnej jesieni. Czego nie lubią floksy?
Najlepszy sposób na czarne plamy na liściach róż. Uratuje każdy krzew