Pielęgnacja astrów
Na początek należy zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. Wszystkie gatunki astrów bylinowych (wieloletnich, wśród nich te najbardziej znane nowoangielskie, nowobelgijskie i krzaczaste) powinno sadzić się w nasłonecznionych miejscach – co gwarantuje obfitość kwitnienia.
Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna o pH raczej zasadowym do lekko kwaśnego. W lecie mogą wymagać podlewania, a gleba powinna być stale świeża. Przesuszenie jej powoduje osłabienie i skrócenie okresu kwitnienia. Nawożenie nie jest niezbędne, ale roślina, której zapewni się odpowiednie dawki nawozu, jest odporniejsza na choroby i ma znacznie ładniejszy pokrój. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć nisko przy ziemi.
Należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni dla roślin - odległość, jaką musimy zachować, sadząc astry, uzależniona jest od ich wysokości. Astry wysokie sadzimy w rozstawie 80x80 cm, astry średniowysokie – w rozstawie 50x50 cm, a astry niskie w rozstawie 20x20 cm. Odmiany wysokie mogą wymagać podparcia.
Astry bylinowe co kilka lat mogą wymagać odmładzania. Potrzebne jest to wtedy, kiedy zauważymy obfite wysychanie środkowej części kępy kwiatu, roślinę należy wtedy wykopać, oddzielić młode części i posadzić gdzie indziej.
Choroby astrów
Najczęstszą chorobą atakującą astry są choroby grzybowe tj. mączniak prawdziwy – na młodych liściach i pędach pojawia się biały, mączysty nalot; plamistość liści – która objawia się poprzez wodniste, okrągłe lub owalne plamy barwy brązowej, wtedy chore liście obumierają; szara pleśń – powoduje ją grzyb Botrytis cinerea, objawia się najczęściej w okresie wiosny lub jesieni, na nadziemnych częściach rośliny widoczne są wodniste, brązowe, szybko powiększające się plamy, części roślin lub całe rośliny obumierają.
Choroby te zwalcza się środkami grzybobójczymi – najlepiej stosować je profilaktycznie jeszcze przed wystąpieniem poszczególnych objawów.
Bukiety z astrów
Astry to jedne z tych kwiatów, które doskonale nadają się na bukiety. Są bardzo żywotne — odpowiednio przygotowane, długo będą stały w wazonie, ciesząc oko i dekorując domowe wnętrze. Na ozdobę do wazonów najlepiej zbierać je wtedy, kiedy są w pełnym rozkwicie.
Aby wydłużyć ich świeżość, warto też dopilnować, by ustawione były w miejscu chłodnym, zacienionym i przewiewnym. Woda, w której będzie zanurzony bukiet, powinna być chłodna, dobrze też wymieniać ją co dzień lub dwa. Trwałość roślin zwiększymy też, dodając do wody specjalną odżywkę (do kupienia w kwiaciarniach). Zamiast niej użyć można także z domowych środków: na pół litra wody do naczynia dodajemy po łyżeczce octu winnego i cukru.
Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Oryginalne, jesienne dekoracje z dynii