Spis treści:
- Jak wybrać dobrej jakości sadzonki agrestu?
- Kiedy najlepiej sadzić agrest?
- Sadzenie agrestu w październiku — krok po kroku
- Dobre towarzystwo dla agrestu
- Zabezpieczanie młodych sadzonek agrestu przed zimą
Jak wybrać dobrej jakości sadzonki agrestu?
Sadzonki agrestu można znaleźć o każdej porze roku na lokalnym bazarku, w niewielkich sklepach ogrodniczych, w szkółkach, jak i w dużych marketach budowlanych. Wybór okazów jest naprawdę szeroki. Dostępne są rośliny w donicach, jak i z gołym korzeniem. Zastanawiasz się jednak, jak wybrać sadzonkę dobrej jakości? Zwróć uwagę na:
- korzenie — okazy w doniczce nie powinny być wysuszone. Najlepiej, jeśli korzonki będą nieco "wystawać" poza donicę. Wtedy będziesz mieć pewność, że roślina ma dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową. Zwiększa to jej szanse na przeżycie. Z kolei okazy z tzw. gołym korzeniem powinny mieć je jędrne i dość elastyczne. Wówczas będziesz mieć pewność, że roślina żyje i bez problemów się przyjmie. Warto mieć na uwadze, żeby sadzonki z tzw. gołym korzeniem nie były wysuszone i nie łamały pod lekkim naciskiem. Taki stan może oznaczać, że krzew był niewłaściwie przechowywany i zwyczajnie usechł. Uratowanie takiej rośliny rzadko jest możliwe;
- pędy — okazy w doniczkach powinny mieć zdrowe gałęzie. Nie może być na nich żadnych narośli czy plam, zwłaszcza grzybowych. Chore rośliny nie będą dobrze się rozwijać. Mogą mieć także trudności z wypuszczaniem korzeni i z owocowaniem w przyszłym sezonie. To może być problem, jeśli zamierzasz cieszyć się obfitymi plonami w kolejnym roku;
- liczbę pędów — nie tylko kondycja gałęzi jest ważna, ale także ich liczba. Najlepiej jeśli sadzonka ma 2-3 pędy. Jeżeli będzie ich zbyt dużo, roślina może mieć trudności w ukorzenianiu się. Ponadto im większa liczba gałęzi, tym bardziej zagęszczona sadzonka. To stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych, które mogą zagrażać roślinie.
Sadzonka nie powinna być starsza niż 1-2 lata. Wówczas agrest ma największe szanse na to, że się przyjmie.
Kiedy najlepiej sadzić agrest?
Dobrym terminem na sadzenie wszystkich krzewów (nie tylko owocowych) jest jesień, czyli okres od września do listopada. Najlepiej jednak wybrać październik. Dlaczego? W tym czasie na zewnątrz spada temperatura (ale rzadko poniżej 0°C) oraz wzrasta wilgotność powietrza. W takich warunkach rośliny mogą spokojnie wytwarzać nowe korzenie, ponieważ:
- niskie temperatury nie wysuszają nadmiernie gleby, więc ziemia pozostaje przyjemnie wilgotna i miękka. To sprzyja ukorzenianiu się agrestu. Ponadto z ciepłej i delikatnie mokrej gleby rośliny mogą bez problemów pobierać cenne składniki odżywcze;
- wysoka wilgotność powietrza sprzyja wytwarzaniu nowych korzeni. Ponadto nie ma ryzyka, że roślina wyschnie i zostanie uszkodzona;
- słońce jeszcze długo świeci w ciągu dnia. Dzięki temu zroszone pędy wysychają w ciągu dnia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych
W październiku większość szkodników już jest nieaktywna. Trzeba jednak uważać na choroby grzybowe, które bardzo szybko się rozmnażają w warunkach, panujących jesienią.
Przeczytaj również: Agrest — jak uprawiać i pielęgnować krzewy? Sadzenie, wymagania, najlepsze odmiany agrestu
Uprawa agrestu nie jest szczególnie trudna i uciążliwa, jednak trzeba zadbać o kilka rzeczy. Fot.123RF.com
Sadzenie agrestu w październiku — krok po kroku
Aby agrest dobrze plonował, trzeba go prawidłowo posadzić w ogrodzie. W tym celu zacznij od wybrania odpowiedniego stanowiska. Ten krzew owocowy dobrze się będzie czuć:
- na słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu — agrest jest mrozoodporny, jednak zdarza się, że wczesne odmiany wypuszczają kwiaty na początku wiosny. One niestety nie są odporne na spadki temperatury i istnieje ryzyko, że ścięte mrozem opadną. Przez to nie będzie można cieszyć się owocami. Aby tego uniknąć, lepiej sadzić krzew w miejscu, gdzie spadki temperatury wiosną nie są tak gwałtowne;
- w żyznej, próchniczej i lekko spulchnionej glebie — roślina nie ma wysokich wymagań odnośnie do ziemi. Doskonale radzi sobie w zwykłym podłożu ogrodniczym. Aby jednak wspomóc rozwój jej korzeni, warto wyplewić i zruszyć ziemię wokół krzewu. Dzięki temu do gleby będzie docierać więcej powietrza i wody, co będzie miało wpływ na owocowanie agrestu;
- w podłożu o lekko kwaśnym pH (od 6 do 6,7) — aby utrzymać taki odczyn ziemi najlepiej obsypać krzewy kompostem i przykryć korą z drzew iglastych. Materia organiczna nie tylko zatrzyma wilgoć w glebie, ale także lekko obniży jej pH. Tym samym nie trzeba będzie używać nawozów zakwaszających w dużej ilości.
Udało się znaleźć odpowiednie stanowisko? Zacznij od odchwaszczenia terenu i wykopania dołka. Powinien być większy niż bryła korzeniowa rośliny. Włóż do środka krzew i zalej całość wodą. Poczekaj, aż płyn się wchłonie — nie zakopuj agrestu dopóki będzie tam stała woda, ponieważ jak opadnie, ziemia odsłoni korzenie. Gdy wszystko wsiąknie, zasyp całość glebą z ogrodu wymieszaną z podłożem uniwersalnym lub do drzew i krzewów owocowych. Na koniec uklep dokładnie ziemię wokół rośliny i stwórz coś w rodzaju miseczki. Dzięki temu podczas podlewania woda będzie spływać pod krzaczek i nie będzie się wokoło rozlewać. Na koniec nie zapomnij oznaczyć, jaki krzew udało się posadzić. Wiosną w natłoku obowiązku łatwo zapomnieć, co akurat rośnie w wybranym miejscu.
Dobre towarzystwo dla agrestu
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje agrestu: samopylne, jak i takie, które potrzebują towarzystwa krzewu innej odmiany, aby zawiązać owoce. Zatem, aby zwiększyć szanse na uzyskanie obfitych zbiorów, warto sadzić kilka różnych okazów tych roślin.
Dobrym pomysłem jest również umieszczenie kwiatów wokół, które przyciągają zapylacze i szkodniki. Taką funkcję pełnią np. nasturcje. Ich duże, kolorowe kwiaty wspaniale się prezentują i stanowią pyszną stołówkę dla pszczół. Jednocześnie te okazy są uwielbiane przez mszyce. Zatem jeśli posadzisz nasturcje w pobliżu agrestu, istnieje szansa, że małe szkodniki nie zainteresują się owocującymi krzewami.
Dobrym towarzystwem dla agrestu jest również porzeczka czerwona lub czarna. Warto ją sadzić w odległości ok. 1,5-2 m od krzewów. Dzięki temu rośliny nie będą zabierać sobie składników mineralnych, wody oraz światła.
Zabezpieczanie młodych sadzonek agrestu przed zimą
Młode świeżo posadzone sadzonki mogą potrzebować dodatkowej ochrony przed zimą. Choć krzewy są mrozoodporne i są w stanie przetrwać polskie warunki, warto je zabezpieczyć przed zimnem. Dzięki temu łatwiej się ukorzenią i będą mocne oraz zdrowe.
Aby ochronić agrest przed mrozem:
- oczyść ziemię z chwastów wokół krzewów,
- wyściółkuj podłoże wokół roślin kompostem,
- przykryj całość korą, trocinami lub zrębkami drzew iglastych.
Jeśli zabezpieczysz ziemię w ten sposób, korzenie będą miały znacznie cieplej. Dzięki temu będą mogły całą zimę pobierać wodę i składniki odżywcze. Ponadto nie przemarzną, a wiosną szybciej rozpoczną wegetację.
Pamiętaj o powyższych zasadach sadzenia agrestu, a nie pożałujesz!
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz
Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady
Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.