Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja marchewki w lipcu. Ten nawóz sprawi, że będzie twarda, zdrowa i soczysta

Marchew wyhodowana we własnym ogrodzie wzbudza niemałą dumę. Wykonując prace samodzielnie, wiemy, że nikt nie stosował przy jej uprawie środków chemicznych ani sztucznych nawozów. To smaczne, ekologiczne warzywo, którego wartości możemy być pewni. Jak dbać o uprawę marchwi, by jej jakość pozwoliła na przechowywanie zebranego plonu przez cały sezon jesienno-zimowy? Podpowiadamy, jak pielęgnować marchew w lipcu, czym i jak ją nawozić, by korzeń był duży, zdrowy i naprawdę wytrzymały.  

Pielęgnacja marchewki w lipcu. Ten nawóz sprawi, że będzie twarda, zdrowa i soczysta
Jeśli chcesz mieć dorodne warzywa, sprawdź jak pielęgnować marchew w lipcu. Dwa zadania są kluczowe, by mogła rosnąć zdrowo. Fot. assalve/CanvaPro

Spis treści: 

Jak pielęgnować marchew w lipcu? 

W lipcu marchew w ogrodzie ma już wykształcony korzeń, ale wciąż jego wielkość nie jest zadowalająca. Aby to zmienić, trzeba wspomagać górującą nad grządką natkę, w której zachodzą procesy fotosyntezy, odżywiające całą roślinę. Dlatego niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w lipcu jest nawożenie marchwi. W domowej uprawie najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne, które każdy może przygotować samodzielnie, unikając tym samym używania środków chemicznych.  

Innym ważnym aspektem odpowiedniego dbania o uprawy marchewki w lipcu jest umiejętne podlewanie. To szczególnie ważne w przypadku późnych odmian. W lecie występują przedłużające się okresy suszy, przerywane często gwałtownymi burzami. Brak wody, a potem jej gwałtowny nadmiar nie sprzyjają gromadzeniu optymalnej ilości wilgoci w glebie. Marchew źle znosi wysokie temperatury połączone z brakiem wody, dlatego należy jej wtedy pomóc. Zwykle uprawy podlewa się 2 do 3 razy w tygodniu, jednak w czasie upałów warto robić to nawet codziennie.

Jak napoić marchewki? Nawadnianie warzyw kopalnych powinno być głębokie, by woda dotarła do ich korzeni, na których przecież zależy nam najbardziej. Ilość wody, jakiej trzeba użyć, to 25 litrów na metr kwadratowy uprawy. Najczęściej hodujemy marchew w rządkach, trudno więc obliczyć, jaką powierzchnię zajmuje dana uprawa.

Doświadczeni ogrodnicy mają na to sprytny trik:

  • postaw obok podlewanej natki słoik lub plastikowy pojemnik,
  • zacznij podlewać grządki tak, by woda z węża czy konewki padała w takim samym stopniu do pojemnika, jak i na marchew;
  • kiedy woda w pojemniku osiągnie poziom 2,5 cm, będzie to oznaczało, że marchew została podlana prawidłowo.  

Szukając informacji o tym, jak pielęgnować marchew w lipcu, natknęłam się na ogrodniczą poradę, w której podkreślano wielką rolę regularnego odchwaszczania. W lipcu rodzime rośliny, w tym chwasty, osiągają pełnię rozwoju. Pochodząca z Afganistanu i Pakistanu marchew ma z nimi mniejsze szanse w walce o wodę, składniki odżywcze, a nawet dostęp do światła. Dlatego grządki z tym warzywem należy starannie pielić.

Ważne, abyś w trakcie pielenia nie uszkodził naci. Nie tylko zaszkodzi to procesom fotosyntezy i stanie się czynnikiem ryzyka gnicia korzenia, lecz także zapach zgniecionej natki przyciągnie połyśnicę marchwiankę. Jej larwy żywią się korzeniami tego warzywa, drążąc w nich tunele. Aby zapobiec inwazji szkodników, warto stosować w lipcu opryski z czosnku i cebuli. Wtedy bowiem rozwija się drugie pokolenie muchówki, które czyni w uprawach największe szkody.

Przeczytaj również: Uprawa marchwi w ogrodzie. Co zrobić, żeby marchew rosła w korzeń?

Nawożenie marchwi – dolistne i doglebowe 

Nawożenie marchwi ma decydujący wpływ na ilość i jakość jej plonów. Dobrze odżywione warzywo będzie dorodne i świetnie zniesie przechowywanie w miesiącach zimowych. W przydomowej uprawie polecane są 2 sposoby na nawożenie marchwi – dolistne i doglebowe.

Pierwszy sposób dostarczy składniki odżywcze natce, w której zachodzą procesy fotosyntezy odżywiające całą roślinę, także korzeń. W lipcu nać wciąż jeszcze się rozwija, jej nawożenie jest więc jak najbardziej na miejscu. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku nawożenia dolistnego korzystamy z nawozów bardziej rozcieńczonych, bo zbyt duże stężenie mogłoby poparzyć liście. Opryski najlepiej stosować sprawdziwszy wcześniej prognozy pogody. Nie wykonuj ich w trakcie opadów lub tuż przed nimi. Deszcz zmyje składniki odżywcze z liści, co zniweczy twój wysiłek. Dokarmianie dolistne najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje już zbyt intensywnie. W opryskach ważna jest też regularność, najlepiej stosować je co tydzień.  

Nawożąc marchew doglebowo, dostarczasz roślinie odżywki w okolice korzenia. Jednak nie wystarczy samo podlanie czy podsypanie rośliny odżywką. Tak dostarczona, szybko wyparuje. O wiele lepsza jest metoda zakopywania nawozu: 

  • wykop wzdłuż grządki marchwi dołek, a właściwie rowek, oddalony o 10 cm od korzeni;
  • wlej lub wsyp do niego nawóz, po czym przykryj wszystko warstwą ziemi;
  • nawóz nie wyparuje, a będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze, dostarczając je do korzenia.

marchew Letnie zabiegi pielęgnacyjne powinny skupić się na odchwaszczaniu, podlewaniu i nawożeniu, to one pozwalają roślinie rosnąć w korzeń, a nie w nać i osiągnąć ostatecznie naprawdę spore rozmiary. Fot. Miyuki-3/ma-no/CanvaPro

Czym najlepiej nawozić marchew w lipcu?   

Rośliny na poszczególnych etapach swojego rozwoju potrzebują różnego rodzaju odżywiania. Czym najlepiej nawozić marchew w lipcu? Przede wszystkim preparatami bogatymi w azot, zawierającymi również potas, fosfor, mangan, bor i cynk. Taką zawartość ma wiele nawozów organicznych, oto przykłady najczęściej stosowanych przez ogrodników odżywek naturalnych do marchwi.

  • Gnojówka z pokrzywy

Ten nawóz może być stosowany zarówno dolistnie, jak i doglebowo. Aby zrobić gnojówkę z pokrzyw, trzeba 1 kg młodych liści zalać 10 litrami wody, przykryć gazą i postawić w zacienionym miejscu. Codziennie warto ją zamieszać, a kiedy zniknie piana i ciecz zrobi się klarowna, gnojówka będzie gotowa. Do nawożenia dolistnego gnojówkę z pokrzyw rozcieńczamy w stosunku 1:20 (1 część gnojówki na 20 części wody) i podajemy co tydzień, a w nawożeniu doglebowym wystarczy 1:10, podawane co 3 tygodnie. 

  • Obornik kurzy

Ten nawóz świetnie się sprawdza w przypadku warzyw kopalnych. Aby go użyć, wykop rowek wzdłuż grządki i wysyp obornik, lekko wymieszaj z glebą i przykryj warstwą podłoża. Wystarczy, że użyjesz go w lipcu raz, ale nie później niż 21 dni przed zbiorami.  

Powyższe metody należą do naturalnych i organicznych. W nawożeniu marchwi można również używać saletry lub nawozów kupnych, ale w tym przypadku sięgamy już po chemię.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gnojówka z podagrycznika na kwitnienie i owocowanie. Stosuję do wszystkich warzyw

Dlaczego marchew rośnie zniekształcona i powykręcana? Problemem nie są nasiona

Korzeń selera pęka, a liście brązowieją? Podlewaj selera regularnie tą miksturą, unikniesz problemów

Co zasiać po zebranym czosnku? Te rośliny dadzą odpocząć glebie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.