Porady ogrodnicze

Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem

Gdy jest ciepło i sucho, wiele roślin wymaga szczególnej pielęgnacji. Najczęściej odwdzięczają się jednak pięknymi i bujnymi kwiatami, dlatego warto dbać o balkon. Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem? Sprawdź, jak najlepiej je nawadniać, nawozić i co zrobić, jeśli wybierasz się na urlop. 

Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem
Latem wiele roślin potrzebuje regularnego podlewania fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści: 

Jak podlewać rośliny balkonowe latem? 

Latem wiele roślin potrzebuje regularnego podlewania. Niektóre gatunki, gdy dni są ciepłe, suche i słoneczne, mogą wymagać nawadniania raz lub dwa razy dziennie. Najważniejszym wyznacznikiem dla większości roślin jest wilgotność gleby. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre czy przelane. Nierzadko lepiej lekko przesuszyć ziemię niż przelać. 

Jak podlewać rośliny latem? Nie rób tego w pełnym słońcu. Najlepsze pory dnia na nawadnianie to wczesny ranek lub wieczór. Wtedy słońce nie poparzy liści i kwiatów, a dodatkowo parowanie będzie mniejsze. Jeśli podlewasz balkon w trakcie dnia, woda szybko paruje i nie dociera do korzeni. Dodatkowo ważne, żeby nie lać wody bezpośrednio na liście, pędy czy kwiaty. Podlewaj glebę. Jakiej wody używać do podlewania? Najlepiej sprawdzi się woda odstana przez jakiś czas w konewce czy butelce. Lepiej nie korzystać z zimnej wody bezpośrednio z kranu. 

Jak nawozić rośliny balkonowe latem? 

Nawożenie jest bardzo istotne latem. Wszystko dlatego, że wiele roślin kwitnie – a to wymaga pobierania sporej ilości substancji odżywczych z podłoża. Żeby kwiaty pojawiały się w doniczkach regularnie, dokarmiaj swoje okazy. W zależności od gatunku wystarczy nawozić rośliny raz na 1-3 tygodnie.  

Jakie preparaty stosować? Najlepiej sprawdzą się mieszanki przeznaczone do konkretnego gatunku, np. pelargonii czy surfinii. Dzięki temu masz pewność, że roślina otrzymuje odpowiednie proporcje składników odżywczych. Możesz stosować też uniwersalne nawozy wieloskładnikowe do roślin pokojowych lub kwitnących. Najczęściej dostępne są w formie płynnej. Dawkowanie powinno być zawsze dostosowane do informacji dostępnych na opakowaniu, ponieważ przenawożenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Dobrze sprawdzają się też ekologiczne humusy, np. biohumus uniwersalny. Substancje takie wzbogacają podłoże w próchnicę i poprawiają strukturę gleby. Ułatwiają też roślinie pobór wody i składników odżywczych. Inną opcją są nawozy długodziałające w formie patyczków umieszczanych bezpośrednio w ziemi. Taki sposób pozwala uwalniać niezbędne substancje regularnie, gdy tylko roślina tego potrzebuje. 

Jak myć i obrywać rośliny balkonowe latem? 

Jeśli masz na balkonie rośliny o sporych liściach – mogą wymagać regularnego przecierania wilgotną szmatką lub zraszania. Takie zabiegi wykonuj jednak rano lub wieczorem. Podobnie jak w przypadku podlewania zraszanie i moczenie liści w pełnym słońcu mogłoby skończyć się poparzeniem. 

Wiele roślin balkonowych kwitnie już od maja aż do października. W lecie nierzadko zdarza się więc, że kolejne kwiatostany przekwitają. Czy czekać, aż same całkowicie zasuszą się i odpadną? Nie! Najlepiej regularnie usuwać przekwitłe części rośliny. Dzięki temu pobudzisz ją do dalszego wzrostu i będzie bujniej kwitła. 

Warto ponadto usuwać przesuszone czy zżółknięte liście, pędy i fragmenty łodygi. W przeciwnym razie roślina zużywa sporo wody, energii i substancji odżywczych na utrzymanie konkretnej części i słabiej rośnie. Usuwaj ponadto opadłe części z podłoża, by zapobiec pleśni. Jeśli zauważysz plamy na liściach lub przesadne żółknięcie – sprawdź, czy na balkonie nie rozwija się choroba, np. żółta plamistość liści. 

Jak osłaniać rośliny balkonowe latem? 

Wiele roślin balkonowych wręcz uwielbia słońce, np. pelargonie, rozchodniki, petunie, lobelie czy nasturcje. Niestraszne im więc nawet silne promienie słońca. Jeśli jednak masz na balkonie takie gatunki, które preferują półcień, cień lub światło rozproszone – narażenie na kilka godzin bezpośredniego słońca (szczególnie w godzinach 12:00-15:00) może skończyć się poparzeniem liści i kwiatów.  

W takim przypadku warto rośliny osłaniać. Najlepiej sprawdzą się parasole ogrodowe lub daszki montowane przy suficie. Taką osłonę można z łatwością składać i rozkładać w razie potrzeby. Jeśli nie masz takiej opcji, niektóre rośliny warto wnosić do pomieszczenia. Najwygodniej jednak dobrać do konkretnego stanowiska takie gatunki, które dobrze czują się w tym miejscu.  

Rośliny chronić lub wnosić do pomieszczenia warto też w sytuacji, gdy zapowiadane są burze, ulewy czy grad. Takie warunki atmosferyczne mogłyby połamać łodygi, obić liście i kwiaty czy uszkodzić roślinę w inny sposób. 

 

Ciepłe i suche podłoże to wymarzone warunki dla wielu szkodników Fot. 123RF/PICSEL

Jak chronić rośliny balkonowe przed chorobami i szkodnikami latem? 

Wiele szkodników, np. przędziorki czy mszyce, lubi suche i ciepłe podłoże. Częściej pojawiają się więc, gdy gleba jest przesuszona. Chorobom grzybowym sprzyja z kolei wysoka wilgotność przy wysokiej temperaturze – najczęściej występują, gdy lato jest wilgotne i deszczowe. Jak chronić rośliny balkonowe przed inwazją szkodników oraz infekcjami? Pamiętaj, żeby: 

  • dbać o odpowiednie nawodnienie roślin, 
  • regularnie sprawdzać stan liści, pędów i kwiatów oraz szybko reagować na jakiekolwiek objawy, 
  • chronić okazy przed poparzeniem czy połamaniem – osłabione są bardziej narażone na atak, 
  • przed umieszczeniem nowej rośliny na balkonie sprawdzać ją pod kątem szkodników i objawów chorobowych (wiele infekcji zostaje przyniesionych ze sklepu), 
  • nie stosować starej ziemi z poprzedniego sezonu – która może być wyjałowiona i pełna np. zarodników grzybów czy larw, 
  • regularnie używać nawozów, również naturalnych, np. z szarym mydłem czy cebulą. 

Jak dbać o kwiaty w trakcie urlopu? 

Najlepszym sposobem na urlop jest poproszenie bliskiej osoby lub sąsiada, by regularnie podlewali kwiaty. Dzięki temu masz pewność, że po twoim powrocie wszystkie okazy nadal będą w dobrym stanie. Dotyczy to szczególnie tych roślin, które wymagają podlewania nawet raz czy dwa razy dziennie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie ma możliwości znalezienia opieki dla swoich kwiatów?  

Dostępne są automatyczne systemy nawadniania, które można podłączyć do prądu. Wówczas działają one z wykorzystaniem czujnika wilgotności, a kwiaty są podlewane wtedy, gdy tego potrzebują. To jednak rozwiązanie stosunkowo drogie. 

Inną opcją jest zakup specjalnych doniczek „samonawadniających”. Ich działanie polega na magazynowaniu wody na dnie – roślina pobiera tyle wody, ile jest w danej chwili niezbędne.  

Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie systemu nawadniającego. Wiele osób korzysta z dużych misek z wodą, w których umieszcza kwiaty. Możesz ponadto umieścić bezpośrednio w doniczce butelkę z wodą – dzióbkiem w dół. W tym przypadku roślina również pobiera tyle wody, ile potrzebuje. To rozwiązania dobre na kilka dni. 

Pielęgnacja roślin balkonowych latem trochę różni się od opieki wiosną czy jesienią. Wiele roślin jest wtedy w pełnym rozkwicie, a wysokie temperatury i silne słońce powodują, że balkon trzeba częściej podlewać. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje rośliny, odwdzięczą się jednak bujnym wzrostem i kwitnieniem! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.