Jak przygotować oczko wodne na zimę

Data publikacji: 2015-10-01 09:00:00

Jesień to czas, kiedy powinniśmy naszemu oczku poświęcić nieco więcej uwagi. W tym okresie usuwamy liście, które opadły z drzew (nieusunięte, rozkładają się i zanieczyszczają wodę). Dodatkowo planujemy jak przygotować oczko wodne do zimy. Sposób na zabezpieczenie oczka wodnego, uzależnione jest przede wszystkim od wielkości i głębokości zbiornika.

Jak przygotować oczko wodne na zimę

Główny problem, jaki dotyka oczka wodne w okresie jesieni, jest jakość wody. Poprzez rozkładające się rośliny, liście i glony, dochodzi do licznych infekcji. Aby temu zapobiec, musimy regularne usuwać z powierzchni wody liście, gdyż gnijąc (zwłaszcza dębowe), nadmiernie zakwaszają wodę. Wyłapanie ich ułatwiają specjalne siatki ochronne. Należy usunąć również wszelkie przekwitłe i usychające nadziemne części roślin.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                        

Warto czasem profilaktycznie zastosować jakiś preparat oczyszczający wodę w oczku, dzięki któremu szybko ustali się równowaga biologiczna. Preparaty takie zawierają wyselekcjonowane bakterie i enzymy. Dzięki temu są bezpieczne dla ryb innych stworzeń zamieszkujących ogrodową sadzawkę! Preparat należy stosować profilaktycznie w oczkach "czystych" a także doraźnie w sytuacji problemowej.

  Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie Przeczytaj»


Wraz z nadejściem niższych temperatur, również zmniejsza się aktywność ryb. Należy ograniczyć ilość dostarczanego im pokarmu. Dla pewności jakość wody (odczyn pH, twardość, oraz zawartość azotynów i azotanów) warto sprawdzić za pomocą specjalnych testerów, które można nabyć w sklepach akwarystycznych. Jeżeli stężenie azotynów w wodzie jest większe od 0,5 mg/l wody, to woda taka jest dla ryb szkodliwa. Stężenie powyżej 5 mg/l będzie dla ryb śmiertelne. Jeżeli stwierdzimy nieprawidłowości w składzie wody, należy wymienić około 15% wody w zbiorniku. Po 3 dniach badanie jakości wody powtarzamy.

 Kliknij i zobacz więcej zdjęć »

Małe zbiorniki przed zimą
Jak pisaliśmy na początku, sposób zabezpieczenia zbiornika uzależniony jest od jego wielkości. W przypadku zbiorników, których pojemność nie przekracza 200l (najczęściej są to zbiorniki ustawione na balkonach lub tarasach), najlepiej całkowicie zlikwidować go na okres zimowy. Roślinki i ryby należy przenieść do zamkniętego pomieszczenia, w którym zapewnimy im odpowiednie warunki na czas przetrwania do wiosny. Pusty pojemnik najlepiej wypełnić posiekaną słomą lub korą dekoracyjną, która uchroni go to przed pękaniem podczas mrozów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twoje oczko wodne umieszczone jest w ciepłym i zacisznym miejscu, a jego dno ma solidną izolację, można po usunięciu ryb i części wody, nie likwidować go zupełnie. Pojemnik przykrywamy drewnianą skrzynią, obłożoną od wewnątrz i na zewnątrz grubą warstwą styropianu. W przypadku pozostawienia wybranych roślin w zbiorniku, rośliny należy przykryć słomianą matą i porządną warstwą suchych liści. Co jakiś czas należy skontrolować wilgotność dna zbiornika. Jeżeli całkowicie wyschnie, należy go nawilżyć niewielką ilością wody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Karp koi

Duże zbiorniki przed zimą
Kiedy głębokość zbiornika przekracza  1 metr, istnieje możliwość pozostawienie na okres zimowy w nim ryb i roślin. W tak głębokich zbiornikach woda nigdy nie zamarza do końca, dzięki czemu ryby będą mogły w nim przezimować, ponieważ temperatura wody nie powinna spaść poniżej 4°C.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twój zbiornik ma głębokość od 1m do 1,2m, to po opadnięciu wszystkich liści powinieneś wykonać gruntowne sprzątanie. Na czas sprzątania ryby przenosimy do innego zbiornika, tak aby łatwiej nam się sprzątało. Czyszczenie poprzedzamy usunięciem około 2/3 zawartości wody. Po obniżeniu poziomu wody wydobywamy osiadły na dnie zbiornika szlam, a następnie czyścimy brzegi i dno zbiornika. Silnie rozrośnięte rośliny przycinamy. Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby.

W okresie jesiennym, ryby powinniśmy zacząć dokarmiać, specjalną karmą. Jesienny pokarm jest lekkostrawny i wysokoenergetyczny. W okresie zimowym, gdy temperatura wody spada poniżej 15 stopni. Pozwala rybom zgromadzić energię na zimę, dodatek czosnku i nienasyconych kwasów tłuszczowych wzmacnia ich układ odpornościowy i chroni przed infekcjami. W temperaturze poniżej 12°C ryby przestają trawić i nie należy już ich karmić (karmienie przerywamy pod koniec października).


Jeżeli posiadamy w naszym oczku urządzenie do napowietrzania, koniecznie umieśćmy je głębiej niż 20 cm pod powierzchnią wody. Nie możemy pozwolić, aby doszło do zmieszania chłodnej wierzchniej warstwy wody z tą cieplejszą, znajdująca się na dnie. Ponadto, pozostawiony w ten sposób napowietrzacz sprawi, że woda będzie zamarzać wolniej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli chcemy zapobiec całkowitemu zamarznięciu tafli wody, przed nadejściem silnych ochłodzeń, umieścić w wodzie jedną lub dwie wiązki trzciny lub maty trzcinowej. Istnieją również inne metody: umieszczenie w wodzie pływających piłek, pływaka z brzęczykiem lub zastosowanie pływającego ogrzewacza do wody.

  Jesień to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»

Zabezpieczenie roślin wodnych przed zimą

Rośliny wodne, które spotykamy w Polsce, zazwyczaj dobrze znoszą okres zimowy. Zimotrwałe odmiany lilii wodnych, możemy pozostawić w zbiorniku, jeżeli uprawiamy je w małych oczkach wodnych, które będą przez nas opróżniane na okres zimy, rośliny należy przykryć matą słomianą i suchymi liśćmi. Część roślin przezimuje na dnie sadzawki w postaci zarodników (min. salwinia pływająca), czy też pąków zimowych (żabiściek pływający). Niestety, gatunki, które są wrażliwe na niskie temperatury, należy przenieść do akwarium (płytki zbiornik o wysokość maksymalnie 30 cm i o temperaturze wody około 10°C.)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Należy również uwzględnić wymagania posiadanych przez nas gatunków. Rośliny takie jak topian osokowaty czy hiacynt wodny, przetrzymujemy w miejscu jasnym, aby nie zatrzymać procesów fotosyntezy. Onowodek czy też jaszczurzec pochylony, możemy przetrzymać zarówno w miejscu jasnym, jak i lekko zacienionym. Z kolei grążel drobny czy też lotos tygrysi, wręcz wymagają okresowego przyciemnienia.

Niektóre rośliny możemy przechowywać bez wody, ale w stale wilgotnym podłożu. Tę metodę stosujemy w przypadku grzybieńczyka wodnego, jaszczurzca pochylonego, czy okrężnicy bagiennej.
Nie odporne na mrozy gatunki roślin żyjących w strefie płytkiej wody i strefie brzegowej przenosimy wraz z pojemnikami, w których zostały posadzone.

  Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»


Które ryby mogą zimować w oczku wodnym?
W oczku wodnym  mogą zimować takie gatunki ryb jak: karaś srebrzysty, ciernik, różanka, słonecznica, bass słoneczny, złota orfa oraz karp koi. W przypadku "złotej rybki" (Carassius auratus auratus), zimować w stawie może jedynie forma podstawowa. Wszelkie hodowlane formy welonek należy  przenieść do akwarium.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ  »

Przeczytaj również:

OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 

 
Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy