Przygotowujemy oczko wodne na zimę

Data publikacji: 2017-11-03 09:00:00

Jesień to czas, kiedy powinniśmy naszemu ogrodowemu oczku wodnemu poświęcić nieco więcej uwagi. W tym okresie usuwamy liście, które opadły z drzew (nieusunięte, rozkładają się i zanieczyszczają wodę). Pora też przygotować je na nadejście zimy. Sposób jego zabezpieczenia uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i głębokości zbiornika.

Przygotowujemy oczko wodne na zimę

Główny problem, jaki dotyka oczka wodne w okresie jesieni, jest spadająca jakość wody. Z winy rozkładających się roślin, liści i glonów, dochodzi do licznych infekcji. Aby temu zapobiec, musimy regularnie usuwać z ich powierzchni liście (szczególnie dębowe), gdyż gnijąc, nadmiernie zakwaszają wodę. Wyłapanie ich ułatwiają specjalne siatki ochronne. Należy usunąć również wszelkie przekwitłe i usychające nadziemne części roślin.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                        

Warto czasem profilaktycznie zastosować preparat oczyszczający wodę w oczku, dzięki któremu szybko ustali się równowaga biologiczna. Środki takie zawierają wyselekcjonowane bakterie i enzymy, są więc bezpieczne dla ryb i innych stworzeń zamieszkujących ogrodową sadzawkę. Należy stosować je profilaktycznie w oczkach "czystych", a także doraźnie w sytuacji problemowej.

Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie Przeczytaj»

Wraz z nadejściem niższych temperatur, zmniejsza się aktywność ryb. Należy ograniczyć ilość dostarczanego im pokarmu. Dla pewności, jakość wody (odczyn pH, twardość, oraz zawartość azotynów i azotanów) warto sprawdzić za pomocą specjalnych testerów, które można nabyć w sklepach akwarystycznych. Jeżeli stężenie azotynów w wodzie jest większe od 0,5 mg/l, to woda taka jest dla ryb szkodliwa. Stężenie powyżej 5 mg/l będzie dla nich śmiertelne. Jeżeli stwierdzimy nieprawidłowości w składzie wody, należy wymienić około 15% płynnej zawartości zbiornika. Po 3 dniach badanie jakości wody powtarzamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Małe zbiorniki przed zimą
Jak pisaliśmy na początku, sposób zabezpieczenia zbiornika uzależniony jest od jego wielkości. W przypadku zbiorników, których pojemność nie przekracza 200l (najczęściej są to zbiorniki ustawione na balkonach lub tarasach), najlepiej całkowicie zlikwidować je na okres zimowy. Rośliny i ryby należy przenieść do zamkniętego pomieszczenia, w którym zapewnimy im odpowiednie warunki na czas przetrwania do wiosny. Pusty pojemnik najlepiej wypełnić posiekaną słomą lub korą dekoracyjną, która uchroni go przed pękaniem podczas mrozów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twoje oczko wodne umieszczone jest w ciepłym i zacisznym miejscu, a jego dno ma solidną izolację, można po usunięciu ryb i części wody, nie likwidować go zupełnie. Pojemnik przykrywamy drewnianą skrzynią, obłożoną od wewnątrz i na zewnątrz grubą warstwą styropianu. W przypadku pozostawienia wybranych roślin w zbiorniku, należy okryć je słomianą matą i porządną warstwą suchych liści. Co jakiś czas kontrolujemy wilgotność dna zbiornika. Jeżeli całkowicie wyschnie, nawilżamy go niewielką ilością wody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Karp koi

Duże zbiorniki przed zimą
Kiedy głębokość zbiornika przekracza 1 m, istnieje możliwość pozostawienia w nim na okres zimowy ryb i roślin. W tak głębokich zbiornikach woda nigdy nie zamarza do końca, dzięki czemu zwierzęta będą mogły przezimować - temperatura wody nie powinna spaść poniżej 4°C.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twój zbiornik ma głębokość od 1 m do 1,2 m, to po opadnięciu wszystkich liści, powinieneś wykonać gruntowne sprzątanie. Na jego czas ryby przenosimy do innego zbiornika, co ułatwi nam pracę. Czyszczenie poprzedzamy usunięciem około 2/3 zawartości wody. Po obniżeniu poziomu cieczy, wydobywamy osiadły na dnie zbiornika szlam, a następnie czyścimy jego brzegi i dno. Silnie rozrośnięte rośliny przycinamy. Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby.

W okresie jesiennym, ryby powinniśmy zacząć dokarmiać specjalną karmą. Jesienny pokarm jest lekkostrawny i wysokoenergetyczny. W okresie zimowym, gdy temperatura wody spada poniżej 15 stopni, dodatek czosnku i nienasyconych kwasów tłuszczowych wzmocni ich układ odpornościowy i uchroni przed infekcjami. W temperaturze poniżej 12°C ryby przestają trawić i nie należy już ich karmić. Jeżeli
 posiadamy w naszym oczku urządzenie do napowietrzania, koniecznie umieśćmy je głębiej niż 20 cm pod powierzchnią wody. Nie możemy pozwolić, aby doszło do zmieszania chłodnej wierzchniej warstwy wody z tą cieplejszą, znajdująca się na dnie. Ponadto, pozostawiony w ten sposób napowietrzacz sprawi, że woda będzie zamarzać wolniej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli chcemy zapobiec całkowitemu zamarznięciu tafli wody, przed nadejściem silnych ochłodzeń, umieśćmy w wodzie jedną lub dwie wiązki trzciny lub maty trzcinowej. Istnieją również inne metody: umieszczenie w wodzie pływających piłek, pływaka z brzęczykiem lub zastosowanie pływającego ogrzewacza do wody.

Jesień to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»

Zabezpieczenie roślin wodnych przed zimą

Rośliny wodne, które spotykamy w Polsce, zazwyczaj dobrze znoszą okres zimowy. Zimotrwałe odmiany lilii wodnych możemy pozostawić w zbiorniku. Jeżeli uprawiamy je w małych oczkach wodnych, które będą przez nas opróżniane na okres zimy, rośliny należy przykryć matą słomianą i suchymi liśćmi. Część roślin przezimuje na dnie sadzawki w postaci zarodników (min. salwinia pływająca), czy też pąków zimowych (żabiściek pływający). Niestety, gatunki, które są wrażliwe na niskie temperatury, należy przenieść do akwarium (płytki zbiornik o wysokość maksymalnie 30 cm i o temperaturze wody około 10°C.)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Należy również uwzględnić wymagania posiadanych przez nas gatunków. Rośliny takie jak topian osokowaty czy hiacynt wodny, przetrzymujemy w miejscu jasnym, aby nie zatrzymać procesów fotosyntezy. Onowodek czy też jaszczurzec pochylony, możemy przetrzymać zarówno w miejscu jasnym, jak i lekko zacienionym. Z kolei grążel drobny czy też lotos tygrysi, wręcz wymagają okresowego przyciemnienia.

Niektóre rośliny możemy przechowywać bez wody, ale w stale wilgotnym podłożu. Tę metodę stosujemy w przypadku grzybieńczyka wodnego, jaszczurzca pochylonego, czy okrężnicy bagiennej.
Nieodporne na mrozy gatunki roślin żyjących w strefie płytkiej wody i strefie brzegowej przenosimy wraz z pojemnikami, w których zostały posadzone.

Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»
Które ryby mogą zimować w oczku wodnym?
W oczku wodnym  mogą zimować takie gatunki ryb jak: karaś srebrzysty, ciernik, różanka, słonecznica, bass słoneczny, złota orfa oraz karp koi. W przypadku "złotej rybki" (Carassius auratus auratus), zimować w stawie może jedynie forma podstawowa. Wszelkie hodowlane formy welonek należy  przenieść do akwarium.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ  »

Przeczytaj również:

OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 

 
Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy