Porady ogrodnicze

Kalendarz prac ogrodniczych: Październik

Październik to szczególna pora w ogrodzie. To czas kolorów: pomarańczy, czerwieni, żółci i brązów. To również moment, w którym należy odpowiednio zadbać o nasz zieleniec, aby przygotować go na nadejście zbliżającej się zimy.
Kalendarz prac ogrodniczych: Październik

Zabezpieczenie drzew 
Jesienna pogoda ma różne oblicza. Możemy spodziewać się pięknej, słonecznej aury, ale również zaskoczyć nas mogą przymrozki, ulewy czy przedwczesny śnieg.  Z pracami w ogrodzie nie warto zatem  zwlekać. Niezwykle ważną czynnością jest zabezpieczenie pni drzew osłoną ze słomy, desek lub agrowłókniny. W sadzie natomiast nie obędzie się bez bielenia drzew owocowych wapnem. Dzięki temu promienie słoneczne zostaną rozproszone, a kora nie będzie pękać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. 123RF/PICSELL

Pora zbiorów i sadzenia
Okres od września do końca października jest to pora zbiorów: warzyw korzeniowych, kapusty, ziół, orzechów włoskich i laskowych oraz owoców – jabłek oraz gruszek. Październik to natomiast czas sadzenia oraz wykopywania roślin cebulowych.
Sadzimy uwielbiane przez wszystkich tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, szafirki oraz konwalie, wybierając dla nich miejsce półcieniste bądź zacienione, na przykład pod drzewami. Kłącza konwalii sadzi się 2 cm pod ziemią w rzędach oddalonych od siebie o 20–25 cm, w odstępach w rzędzie 3–4 cm.
 
Ważne jest, aby do sadzenia wybierać zawsze cebule duże, zdrowe, nieuszkodzone mechanicznie oraz będące w stanie spoczynku (bez wyrośniętych liści i korzeni). Będzie to miało znaczący wpływ na dalszy prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Przed posadzeniem cebul, można namoczyć je w roztworze preparatu grzybobójczego, aby zapobiec rozwojowi chorób. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości cebuli. Po pierwszych przymrozkach cebule można okryć torfem na grubość 3-5 cm, korą lub stroiszem z gałązek drzew iglastych, by przygotować je na zbliżające się mrozy. Okrywy usuwamy wczesną wiosną.
 
 
Jesień to najlepsza pora na sadzenie krzewów róż
Przycinanie natomiast zaczynamy dopiero wczesną wiosną po usunięciu okrywy. Przed nadejściem zimy usuwamy przekwitłe kwiaty oraz okrywamy podstawy krzewów dwudziesto-centymetrową warstwą ziemi ogrodowej (w przypadku róż karłowatych – 10 cm), torfu lub kory sosnowej (ważne jest by staranne przykryć miejsce szczepienia). Dzięki temu zabiegowi pędy  i system korzeniowy będzie chroniony nawet przy dużych spadkach temperatur. Na wierzch kopczyka układamy gałązki świerkowe, natomiast wyższe krzewy zabezpieczamy stroiszem (słomianym chochołem bądź białą agrowłókniną), co ochroni pędy przed zimnymi wiatrami. Pędy korony związujemy, otulamy materiałem ochronnym  i znów zawiązujemy u spodu. O ile sprzyja pogoda, a ziemia nie jest przemarznięta, sadzenie można wykonać do końca listopada.
 
Sadzimy również: czarnuszki, chabry (piżmowe i bławatki), dimorfoteki, eszolcje, kochie (mietelniki), kosmosy, maki (polne i lekarskie), nagietki, ostróżki, ubiorki (gorzkie i tarczowe), gipsówki wytworne. Siewki, które pojawią się jeszcze przed zimą, należy okryć igliwiem (gałązkami roślin iglastych).
 
Wykopujemy: dalie, mieczyki oraz begonie.  

Prace porządkowe
Kolejnym ważnym elementem jest jesienne przygotowanie gleby na wiosenne nasadzenia. Robimy to poprzez porządkowanie ogrodu, regularne zagrabianie opadłych liści oraz podlewanie drzewek i krzewów przed zimowym spoczynkiem. Opadłe, zdrowe liście, bez oznak chorób, mogą być wykorzystywane do produkcji kompostu. Natomiast te zarażone chorobowo należy koniecznie palić, aby zapobiec rozwojowi choroby. 

Fot. 123RF/PICSELL

W październiku można wykonać ostatnie cięcia pielęgnacyjne popularnych pnączy - powojników (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja). Można  również zrobić ostatnie przekopanie gleby przed zimą wraz z usuwaniem chwastów. Dzięki temu zabiegowi poprawia się struktura gleby, a także jej nawodnienie.

Pielęgnacja trawnika
Na uwagę podczas prac jesiennych zasługuje również trawnik, szczególnie gdy lato przyczyniło się do jego bujnego wzrostu. Przed zimą nie zaszkodzi wykonać koszenia, nie krócej niż na wysokość 5 cm – pamiętajmy, że trawa zimą również potrzebuje ochrony.  Korzystnym zabiegiem będzie też aeracja, czyli napowietrzenie trawnika i ziemi. Dzięki temu rośliny będą miały ułatwiony pobór substancji odżywczych z gleby.

Przechowywanie narzędzi
Warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenie narzędzi ogrodniczych na zimę, aby wiosną nie okazało się, że część z nich jest zardzewiała i nie nadaje się do użytku. Należy zadbać o odpowiednią konserwację, a także warunki przechowywania.  Nawet niewielka szopa w ogrodzie pozwoli nam utrzymać narzędzia w doskonałym  stanie. W pomieszczeniu na narzędzia wykorzystać powinniśmy zarówno ściany, jak i drzwi do wieszania rozmaitych sprzętów. Możemy dzięki temu przedłużyć ich wykorzystanie oraz zaoszczędzić na dodatkowych kosztach związanych z zakupem nowego sprzętu. 
Dzięki tak starannej pielęgnacji ogrodu jesienią możemy być pewni, iż rośliny odwdzięczą nam się w nadchodzącym sezonie.
mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody
 
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj rówież:
Jesien to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»
Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»
Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych 
Przeczytaj »
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.