Najpopularniejsze odmiany jaśminowca do ogrodu
Obecnie do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych gatunków jaśminowca do ogrodu zalicza się m.in.:
- jaśminowiec wonny Aureus - cechą charakterystyczną tej odmiany są zielono-żółte liście, które latem przybierają barwę jasnej zieleni. Głównym walorem dekoracyjnym krzewu są kremowo-białe kwiaty o bardzo intensywnym zapachu. Odmiana ta jest prosta i niewymagająca w uprawie – dobrze znosi okresowe susze.
- jaśminowiec wonny Biały karzeł - roślina cechuje się niebywale dekoracyjnym i zwartym pokrojem, co w dużej mierze zawdzięcza wyraźnie pofalowanym liściom. Gatunek ten wyróżnia się obfitym kwitnieniem.
- jaśminowiec wonny Variegata - doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna. Odmiana ta zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem. Uwagę przykuwają nie tylko drobne, kremowo-białe kwiaty, ale także dwukolorowe zielono-białe liście.
- jaśminowiec Falkonera (Philadelphus falconeri) - odmiana cechująca się łukowato wygiętymi pędami, na których pojawiają się drobne kwiaty o czterech płatkach. To, co odróżnia ją od pozostałych gatunków to bardzo subtelny zapach.
- jaśminowiec omszony (Philadelphus pubescens) - gatunek wyróżniający się bardzo szybkim wzrostem. W sprzyjających warunkach może osiągnąć wielkość nawet 5 metrów. Roślina posiada zdobne szaro-zielone pędy oraz liście pokryte od spodu meszkiem. Gatunek ten wytwarza duże, bezwonne kwiaty w kolorze kremowo-białym.
- jaśminowiec plamisty Etoil Rose, Belle Etoile – krzew o dosyć rozłożystym i gęstym pokroju oraz oryginalnie wyglądających kwiatach.
Jaśmin w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to roślina łatwa w uprawie, która nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ten rozłożysty krzew dorasta zazwyczaj do około 3 metrów wysokości. Epileptyczne liście jaśminowca osiągają 8 cm długości i mają drobno ząbkowane brzegi. Walorem dekoracyjnym tego gatunku są biało-kremowe kwiaty wydzielające bardzo intensywny zapach. Jaśminowiec wonny kwitnie od maja do czerwca.
Jaśmin - wymagania uprawowe
Jaśminowiec wonny preferuje stanowiska słoneczne, niemniej z powodzeniem można posadzić go w miejscu delikatnie zacienionym - wówczas jednak kwitnienie rośliny nie będzie aż tak obfite. Jaśminowiec najlepiej rośnie na glebach gliniastych o odczynie od lekko zasadowego do lekko kwaśnego i umiarkowanym stopniu wilgotności.
Odmiana ta cechuje się wysoką odpornością na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Ponadto jest rzadko atakowana przez szkodniki oraz choroby, przez co cieszy się dużą popularnością wśród początkujących i niedoświadczonych ogrodników.
Pielęgnacja i przycinanie jaśminowca
Podstawowa pielęgnacja jaśminowca wonnego sprowadza się głównie do regularnego podlewania oraz przycinania rośliny. Brak dostatecznej ilości wilgoci może doprowadzić do więdnięcia liści oraz pojawienia się mszyc, dlatego też podłoże należy systematycznie nawadniać, zwłaszcza w okresie letnim.
Raz do roku, w czasie kwitnienia jaśminowiec można zasilać odpowiednimi nawozami. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie środków przeznaczonych do roślin kwitnących, co dodatkowo przyspieszy i nasili kwitnienie.
Cięcie jaśminowca wonnego przeprowadza się z reguły co 2-3 lata, najlepiej tuż po przekwitnięciu. Wówczas należy pozbyć się najstarszych i porażonych gałęzi, co przyczyni się do wzmocnienia rośliny oraz zapewni jej prawidłowy wzrost i rozwój.
Jaśminowiec wonny – zastosowanie
Jaśminowiec wonny to wyjątkowa roślina, która nadaje się zarówno do sadzenia w formie pojedynczych krzewów, jak i w grupach. Ponadto jaśminowiec wonny, charakteryzujący się gęstym i zwartym pokrojem coraz częściej wykorzystywany jest jako roślina na żywopłot lub naturalny szpaler.
Jaśmin - gatunki przeznaczone do uprawy w domu
Warto wiedzieć o tym, że wyróżniamy dwa gatunki jaśminu doniczkowego - jaśmin kwiecisty, nazywany inaczej wielokwiatowym (Jasminum polyanthum) oraz jaśmin lekarski (Jasminum officinale).
W domu powszechnie uprawiany jest jaśmin wielokwiatowy. Gatunek ten pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Rośnie bardzo szybko, w naturalnych warunkach jego pędy dorastają nawet do 6 metrów długości. Są one bardzo giętkie i cienkie, zazwyczaj wiją się wokół podpory lub zwisają luźno z doniczki. Liście jaśminu kwiecistego mają około 10 cm długości i są nieparzystopierzaste. Kwiatostany natomiast złożone są z drobnych, białych kwiatów o pięciu płatkach, których średnica nie przekracza 2 cm. Jaśmin kwiecisty kwitnie od stycznia do kwietnia – w tym czasie roślina wydziela przyjemny i bardzo intensywny zapach.
Jaśminowiec w doniczce – uprawa
Choć jaśmin wielokwiatowy stanowi piękną ozdobę domu, to niestety jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Roślina ta jest bardzo wymagająca. Błędy popełnione podczas pielęgnacji, często sprawiają, że jaśmin wcale nie kwitnie.
Jaśmin - stanowisko
Planując uprawę jaśminowca w doniczce, warto wiedzieć o tym, że odmiana ta preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione z rozproszonym światłem. Dlatego też doniczkę wraz z rośliną najlepiej jest postawić na parapecie zlokalizowanym od strony zachodniej lub wschodniej. Jeśli chodzi o temperaturę w pomieszczeniu, to nie powinna ona przekraczać 24’C. Zbyt mała ilość światła oraz narażenie rośliny na przeciągi objawia się zazwyczaj wzmożonym zrzucaniem liści.
Jaśminowiec - ziemia
Jaśmin wielokwiatowy przeznaczony do uprawy w doniczce wymaga żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Najlepiej sprawdzi się tutaj ziemia uniwersalna wymieszana z odpowiednią ilością piasku lub wermikulitu. Dno donicy warto wysypać keramzytem. Warstwa drenażu zapewni właściwe napowietrzenie bryły korzeniowej, a dodatkowo także ułatwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci.
Jaśmin w doniczce - pielęgnacja i nawożenie
Pielęgnacja jaśminu kwiecistego w doniczce w dużej mierze skupia się na systematycznym i umiarkowanym podlewaniu rośliny. Najlepiej robić to w momencie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża delikatnie przeschnie. W okresie kwitnienie jaśmin należy podlewać częściej. Ponadto roślinę powinno się zraszać co najmniej raz dziennie – zbyt niska wilgotność powietrza może przyczynić się do usychania i zrzucania liści.
Jaśmin wielokwiatowy w okresie kwitnienia wymaga zastosowania profesjonalnego nawozu zasilającego dla roślin kwitnących. Nawożenie należy przerwać w momencie, gdy opadną już ostatnie kwiaty. Na czas wegetacji trwającej około 6-8 tygodni konieczne jest przeniesienie doniczki z jaśminem w chłodne miejsce. Wówczas roślinę należy podlewać niewielką ilością wody. Po upływie dwóch miesięcy, kiedy pędy zaczną intensywnie wzrastać, jaśmin można z powrotem umieścić na parapecie.
Autor: Redakcja Deccoria.pl