Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach? Krzaki wymagają szczególnej troski

Jesień to czas, kiedy wiele osób przygotowuje ogród do zimowego snu. Na grządkach sieje się poplon, a na rabatach rozkłada się ściółkę. Dzięki temu gleba jest zabezpieczona przed chłodem, co wpływa pozytywnie na rozwój roślin. Wśród jesiennych prac trzeba znaleźć także czas na pielęgnację borówki amerykańskiej. Dowiedz się, jak dbać o te owocujące krzewy i czym je nawozić.

Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach? Krzaki wymagają szczególnej troski
Pielęgnacja krzewów owocujących jesienią wpływa pozytywnie na przyszłe plony. Dlatego nie zaniedbuj tego zadania pod żadnym pozorem!Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy kończą się zbiory borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska może owocować od wczesnego lata (często od czerwca) nawet do początku września. Zatem jej owocami można cieszyć się przez cały letni sezon. Dostęp do świeżych jagód borówki daje radość, a także wiele możliwości kulinarnych. Owoce można mrozić, zamykać w słoikach, używać w ciastach, a także jeść na surowo.

Wraz zakończeniem zbiorów borówki amerykańskiej w sierpniu rozpoczyna się okres jesiennych zabiegów. Jest to kluczowe, ponieważ to właśnie pod koniec sezonu rozpoczyna się okres inicjowania pąków kwiatostanowych. A zatem od tego, co zrobisz jesienią, zależy, czy w przyszłym sezonie znów będzie można się cieszyć dużą ilością owoców.

Przeczytaj również: Sadzenie borówki amerykańskiej jesienią. Jak sadzić, żeby obficie owocowała

Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach?

Pielęgnacja borówki amerykańskiej jesienią skupia się na przygotowywaniu rośliny do zimowego snu. O tej porze należy pamiętać o:

  • systematycznym podlewaniu krzewów, jeśli jest ciepło i sucho — borówka musi zgromadzić wystarczająco dużo wody w korzeniach, aby móc przetrwać czas, gdy ziemia jest skuta lodem. Jeśli jednak jest dość wilgotno i mokro, ogranicz podlewanie. Istnieje ryzyko, że przy zbyt dużej ilości wody korzenie zaczną gnić;

  • ściółkowaniu — ziemia po lecie jest przyjemnie ciepła. Aby utrzymać jej temperaturę, warto okryć glebę wokół krzewów. Doskonale sprawdzą się kora, trociny, igliwie, a także zrębki z drzew iglastych. Gruba warstwa ściółki pomaga nie tylko zachować ciepło, ale także ogranicza utratę wody, zapobiega zamarzaniu gruntu zimą oraz nieco zakwasza podłoże. Jest to bardzo istotne dla zrównoważonego rozwoju krzewów. Ponadto ściółka zapobiega przemarzaniu borówek. Dodatkowo, aby ograniczyć występowanie chwastów, warto pod korę lub inne produkty dodać kompost i/lub kartony. Materia organiczna wzbogaci glebę w cenne składniki odżywcze. Z kolei pudełka zawierają celulozę, która przyciąga dżdżownice. Kartony działają również jak agrowłóknina. "Odcinają" chwastom dostęp do światła słonecznego. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zbyt szybko urosną;

  • cięciu — jesień to dobry czas, aby usunąć pędy z objawami chorób, np. zgorzeli pędów. Gałązki należy przycinać w miejscu, gdzie jest zdrowa tkanka. Następnie zmienione części roślin trzeba zutylizować. Najlepiej wyrzucić je do kosza na śmieci lub spalić. Dzięki temu patogeny nie wnikną do podłoża i nie rozniosą się po ogrodzie. Dodatkowo jesienią można usunąć suche pędy. Nic z nich już nie wyrośnie, zatem nie ma ryzyka, że ich usunięcie spowoduje np. brak owoców. Pamiętaj jednak, aby nie obcinać jeszcze krzyżujących się czy drobnych gałęzi. Z tym należy się wstrzymać aż do wiosny, ponieważ ich usuwanie może nadmiernie pobudzić roślinę do rozwoju.

Pamiętaj, aby do cięcia używać tylko czystych narzędzi. Najlepiej przed zabiegiem umyć je w roztworze mydła potasowego. Zawiera ono substancje, które pomagają usunąć groźne patogeny, więc nie dojdzie do ich rozprzestrzenienia się.

Przeczytaj również: Podlewanie borówki amerykańskiej. Zwykła woda to za mało. Jak zakwasić wodę do podlewania borówki?

Czym nawozić borówkę amerykańską po zbiorach?

Podlewanie, ściółkowanie, cięcie nie wystarczą, aby borówka amerykańska obficie plonowała w następnym roku. Trzeba również pomyśleć o nawożeniu krzewów. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego przygotowania rośliny do nadchodzącej zimy. Wpływa również na owocowanie w przyszłym sezonie.

Borówkę amerykańską należy nawieźć na przełomie sierpnia i września. Nie należy zwlekać z rozłożeniem substancji odżywczych. Im później to zrobisz, tym mniej czasu roślina będzie miała na to, aby przyswoić i wykorzystać potrzebne składniki.

Do nawożenia najlepiej użyć uniwersalnego nawozu jesiennego do roślin kwaśnolubnych. Nie powinien zawierać azotu, ponieważ ta substancja pobudza krzewy do wypuszczania nowych pędów i korzeni. Dlatego w składzie preparatu powinny się znaleźć:

  • fosfor — wspomaga fotosyntezę oraz prawidłowy rozwój korzeni;
  • potas — pomaga zwiększyć ilość plonów oraz uodpornić krzewy na brak wody. Wspiera również drewnienie młodych przyrostów, więc rośliny mają większe szanse na przetrwanie chłodów;
  • kwas siarkowy, który obniża pH podłoża. To sprawia, że borówki mają optymalne warunki do pobierania substancji odżywczych z gleby;
  • cynk i bor — wspomagają poprawę mrozoodporności roślin.

Do nawożenia jesiennego najlepiej sprawdzają się preparaty granulowane. Stopniowo rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu składniki odżywcze powoli docierają do korzeni. Nie ma zatem ryzyka gwałtownego przenawożenia.

Jednak czasami roślina wykazuje znaczne niedobory substancji, np. ma nekrozy i brązowe plamki na liściach. Wówczas nie warto zwlekać – należy zastosować nawozy dolistne, np. z dodatkiem potasu. Preparaty aplikowane bezpośrednio na liście dość szybko się wchłaniają, dzięki czemu roślina może szybko wykorzystać substancje odżywcze.

Przeczytaj również: Jak podwoić plony borówki amerykańskiej? Podlewanie i naturalne nawożenie borówki

Naturalne nawozy jesienne do borówki amerykańskiej

Nie chcesz stosować gotowych preparatów mineralnych w ogrodzie? Możesz zastosować naturalne nawozy do borówki amerykańskiej. Dobrze się sprawdzą np.:

  • kwaśny kompost — najczęściej rozkłada się go jako ściółkę wokół krzewów. Jednak ze względu na dużą zawartość substancji odżywczych może być stosowany również jako nawóz. Kwaśny kompost można uzyskać z surowców, które pochodzą z roślin iglastych. Mogą to być np. szyszki, troty, zrębki z gałęzi drzew iglastych, a także odpady pochodzące z roślin kwasolubnych (np. pędy wrzosów, cytrusy). Tę materię trzeba zgromadzić w osobnym pojemniku, a następnie wzbogacić w substancje bogate w azot (dostarczą go np. świeża trawa, korzenie roślin motylkowych lub świeży obornik). Aby przyspieszyć rozkład materii, można posypać całość mocznikiem. Nie tylko podniesie temperaturę w kompoście, ale także lekko go zakwasi;

  • kwaśny torf — ma niskie pH, zawiera dużo kwasów huminowych, celulozę, węglowodany i związki białkowe. Doskonale się sprawdza do obniżenia odczynu gleby, co wpływa pozytywnie na rozwój korzeni. Ponadto w podłożu o niskim pH borówka amerykańska może swobodnie pobierać z podłoża substancje odżywcze. Dzięki temu krzew równomiernie się rozwija. Kwaśny torf można kupić w sklepach ogrodniczych. Często jest pakowany w kilkudziesięciolitrowe worki.

Warto jednak pamiętać, że nawozy naturalne mogą być za mało kwaśne. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że borówka ma odpowiednie pH, przeprowadź badania gruntu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

 Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażenia na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.