Porady ogrodnicze

Jakie jest najlepsze podłoże do kaktusów? Wyjaśniamy

Decydując się na uprawę kaktusów doniczkowych w naszym domu, poza wyborem odpowiedniego dla nas gatunku, powinniśmy zwrócić uwagę również na inne aspekty. Dlatego warto dowiedzieć się jakie doniczki będą najlepsze, jaka ziemia będzie odpowiednia, a także, jak wygląda przesadzanie i podlewanie kaktusów doniczkowych. 

Jakie jest najlepsze podłoże do kaktusów? Wyjaśniamy
REKLAMA

fot. Pixabay.com

Co warto wiedzieć o kaktusach

Kaktusy doniczkowe należą do rodziny sukulentów łodygowych, które są roślinami wieloletnimi zielnymi lub częściowo zdrewniałymi. Kaktusy naturalnie występują przede wszystkim na kontynentach amerykańskich, lecz możemy spotkać je również u siebie w domu.

Warto wiedzieć, że rośliny te przystosowane są zazwyczaj do dość suchych warunków, natomiast znane są również takie gatunki i odmiany, które doskonale radzą sobie w lasach deszczowych. Bardzo charakterystyczne dla roślin tych jest wytwarzanie areoli, z których wyrastają pędy i ciernie, a w niektórych przypadkach nawet kwiaty i owoce.

Kaktusowate są sukulentami, które przystosowały się do życia w bardzo wysokich temperaturach, gdzie inne rośliny praktycznie nie istnieją. Powinniśmy też wiedzieć, że gromadzą one swoją wodę w łodygach, przez co, jeśli decydujemy się na uprawianie ich w naszym domu, jest bardzo możliwe, że nie będą one wymagały praktycznie w ogóle podlewania, oczywiście wszystko zależy od danego gatunku i odmiany.

Zobacz więcej zdjęć

Która ziemia będzie najlepsza?

Kaktusy doniczkowe postrzegane są za rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasza uprawa może się nie udać, jeśli zapewnimy im złe podłoże, źle je przesadzimy lub nie będziemy wiedzieć, jak je podlewać. Dlatego tak istotne jest poznanie wszelkich wymagań, jakie ma roślina, by jej rozwój przebiegał prawidłowo.

Ziemia do kaktusów to bardzo istotne zagadnienie, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że to właśnie z niej roślina pobiera wszelkie niezbędne do życia substancje odżywcze. Dlatego, jeśli decydujemy się na uprawę kaktusów doniczkowych, powinniśmy im zapewnić lekkie i przepuszczalne podłoże. Najlepsza ziemia do kaktusów to specjalistyczne podłoże przeznaczone dla tych roślin.

Możemy jednak do doniczki do kaktusów wsypać także uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych, pamiętając przy tym, by było one wymieszane z piaskiem, żwirem, perlitem lub keramzytem. Keramzyt doda do naszego podłoża trochę większą przepuszczalność. Nie jest to drogi materiał, dlatego warto w niego zainwestować. Skoro wybierasz ziemię do kaktusów, może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych odmianach kaktusów doniczkowych?

Zobacz więcej zdjęć

Wybór stanowiska do uprawy

Jeśli zastanawiamy się, gdzie ustawić nasze doniczki z kaktusami, wtedy powinniśmy pamiętać, że rośliny najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Nie zapominajmy, że takie stanowiska są dla nich naturalne, ponieważ ich naturalnym obszarem występowania, są właśnie dość gorące i nasłonecznione obszary Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Właśnie dlatego stawiajmy nasze kaktusy doniczkowe na parapetach okiennych, wysuniętych na południe lub południowy zachód. Jest to ważne, ponieważ kaktusy, które mają zbyt mało słońca, stają się żółte. Dodatkowo mogą one także deformować się pod wpływem wyciągania się w kierunku słońca.

Latem, o ile pogoda jest sprzyjająca, możemy nasze kaktusy wystawić na taras lub balkon. Natomiast ważne w tym jest to, by nie wystawiać ich od razu w bardzo nasłonecznione miejsce, w którym promienie słoneczne będą miały z nimi bezpośredni kontakt. Jeśli nie znajdziemy dla nich lekko ocienionego miejsca, wtedy lepiej zostawić je w domu, by nie spotkać się z problemami poparzenia.

Zobacz więcej zdjęć

O czym pamiętać podczas zakupów i po przyniesieniu do domu

Przy zakupie kaktusów, musimy pamiętać również o doborze odpowiednich doniczek. Tutaj bardzo ważne jest to, by w doniczce znajdował się otwór na jej dnie, przez który będzie odpływała zalegająca woda. Dzięki temu korzenie nie zaczną gnić, a roślina będzie się prawidłowo rozwijała.

Po przyniesieniu kaktusów do domu powinniśmy przystąpić do ich przesadzania. Doniczki, w jakich rosną w sklepach, są dla nich zbyt małe, przez co korzenie nie mogą się rozrastać, ograniczając tym samym rozwój rośliny.

Podczas przesadzania kaktusów, musimy pamiętać o tym, by uważać na ich bryłę korzeniową. Można ją natomiast delikatnie poluźnić, zachowując przy tym dużą ostrożność, by nie połamać, nie pourywać i nie uszkodzić korzeni. W przeciwnym razie nasz kaktus może znacznie dłużej przyswajać się do nowego miejsca lub może zacząć wykazywać objawy więdnięcia.

Wiele osób zastanawia się także nad tym, jak podlewać kaktusy. Tutaj powinniśmy pamiętać, że są one sukulentami łodygowymi, co oznacza, że magazynują swoją wodę i niezbędne substancje odżywcze w swoich łodygach, dlatego kaktusy podlewa się rzadko, natomiast obficiej.

Rośliny należy podlać, gdy ich podłoże lekko przeschnie. Nie można dopuszczać do całkowitego wyschnięcia. Natomiast jeśli podlewanie będzie odbywało się zbyt często, wtedy możemy spowodować, że korzenie roślin zaczną gnić. Woda do podlewania powinna być odstana.

Bardzo istotnym zabiegiem jest wprowadzenie rośliny w okres spoczynku. Ze względu na to, że w naszych warunkach od X do II nie ma sprzyjającego nasłonecznienia, będzie miała ona problem z utrzymaniem prawidłowego rozwoju. Dlatego na ten okres warto przełożyć roślinę do chłodniejszego pomieszczenia i zaprzestać z podlewaniem.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie jest najlepsze podłoże do kaktusów? Wyjaśniamy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.