Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej. Jak rozpoznać chorobę i jej zapobiegać?

Coraz więcej ogrodników decyduje się na uprawę borówki amerykańskiej na swojej przydomowej działce. Dopóki krzew jest zdrowy, rodzi smaczne i wartościowe owoce. Problem z plonowaniem pojawia się w przypadku porażenia roślin przez infekcję. Co zrobić, gdy zaobserwujemy zamieranie pędów borówki amerykańskiej? Poznaj przyczyny i objawy choroby, a także dowiedz się, jak jej skutecznie zapobiegać.

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej. Jak rozpoznać chorobę i jej zapobiegać?
Dopóki krzew borówki amerykańskiej jest zdrowy, rodzi smaczne i pełne wartości odżywczych owoce. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej – przyczyny i objawy

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej jest jedną z najczęstszych chorób tego krzewu. Powodują ją grzyby gatunku Phomopsis vaccinii. Mogą one zaatakować całą roślinę, porażając zarówno jednoroczne, jak i stare pędy. Początek choroby możemy obserwować od momentu pękania pąków kwiatowych do chwili zakończenia okresu kwitnienia.

Wśród objawów zamierania pędów borówki amerykańskiej wymieniamy brązowienie i usychanie pąków kwiatowych oraz dojrzałych kwiatów. Infekcja szybko postępuje, w krótkim czasie porażając również pędy krzewu. Grzyb, przenikając przez tkanki rośliny, przyczynia się do powstawania początkowo brązowych, a następnie szarych nekroz. Na ich powierzchni możemy zauważyć skupienia czarnych punktów, czyli miejsca rozwoju zarodników Phomopsis vaccinii. Zamierające pędy 2-3-letnie rozpoznamy po ich charakterystycznym spłaszczeniu. W przypadku młodych pędów zauważymy zwijanie szczytów łodyg.

Patogen może zaatakować także blaszkę oraz ogonki liści. Porażone liście mogą zmienić kolor na czerwony i opaść z krzewu. Zamieranie rozwija się najczęściej na złamanych, uszkodzonych lub przemarzniętych pędach borówki amerykańskiej. Chorobowe zmiany mogą dotknąć także przechowywanych owoców. Objawy trudno przeoczyć – rozwój infekcji na jagodach rozpoznamy po pękaniu skórki i zmianie konsystencji miąższu na kaszkowatą oraz jego barwy na czerwono-brunatną. Chore plony miękną oraz z łatwością gniją.

Przeczytaj również: Jak rozmnażać borówkę amerykańską? Najprostszy sposób rozmnażania borówki w uprawie amatorskiej

Jak zapobiegać zamieraniu pędów borówki?

Jeśli doszło do rozwoju zamierania pędów borówki, musimy pozbyć się porażonych chorobą pędów i je zniszczyć. Działanie należy podjąć niezwłocznie, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy rozwoju infekcji. Wycięte części roślin najlepiej jest spalić. Równie ważne są działania prewencyjne.

Jak możemy zapobiegać zamieraniu pędów borówki? Przede wszystkim zadbajmy o:

  • Dobór odpowiednich odmian rośliny, a więc takich, które są wykazują wysoką odporność na działanie Phomopsis vaccinii. Podczas zakupów wybierzmy sadzonki w pełni zdrowe, pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń i objawów rozwoju chorób.

  • Regularne przycinanie krzaczków, które zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu pędów. Zaniedbany krzew łatwiej ulega infekcjom.

  • Nawożenie borówki amerykańskiej. Terminy oraz dawki dokarmiania dopasujmy do etapu rozwoju krzewu.

  • Częste podlewanie. Borówka amerykańska odznacza się płytkim systemem korzeniowym, dlatego wymaga regularnego nawadniania. Krzew pozbawiony dostępu do wody jest bardziej podatny na choroby. W przypadku borówki optymalne będzie zraszanie z wykorzystaniem linii kroplującej.

  • Ochronne opryski fungicydami. Stosowanie specjalistycznych środków zaplanujmy na okres kwitnienia. Opryski musimy zakończyć zanim na krzewie zawiążą się owoce.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Podlewanie i nawożenie borówki latem

Borówki owocują jak nigdy dotąd. Uprawa borówki amerykańskiej w gruncie i w donicy

Dżem z borówki amerykańskiej - szybki przepis na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.