Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak podwoić plony borówki amerykańskiej? Podlewanie i naturalne nawożenie borówki

Trudno wyobrazić sobie jagodnik bez dorodnych krzewów borówki amerykańskiej. Ta roślina na dobre zagościła w polskich ogrodach, ponieważ daje dużo słodkich, niezwykle smacznych owoców. Idealnie nadają się do mrożenia i nawet po kilku miesiącach w zamrażarce smakują równie dobrze. Zastanawiasz się, jak zwiększyć plony borówki amerykańskiej? Co jest kluczowe przy uprawie tego krzewu? Sprawdź.

Jak podwoić plony borówki amerykańskiej? Podlewanie i naturalne nawożenie borówki
Regularne nawożenie i utrzymanie kwaśnego pH podłoża są kluczowe w uprawie borówki amerykańskie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa borówki amerykańskiej - najważniejsze zasady

Borówka amerykańska, łac. Vaccinium corymbosum, pochodzi z rodziny wrzosowatych. To sprawia, że ma specyficzne wymagania zwłaszcza pod względem gleby, ale nie tylko. Poznaj je.

 • Podłoże — podobnie jak wszystkie wrzosowate, borówka amerykańska uwielbia kwaśną ziemię. Najlepiej, jeśli jej pH będzie wynosić od 3,5 do 4. Ponadto należy zadbać, aby zawartość próchnicy wynosiła min. 3,5%. W takich warunkach krzew obficie owocuje i zdrowo rośnie.

 • Stanowisko — borówka amerykańska dobrze się czuje na ciepłych i słonecznych miejscach. Wtedy jej owoce równomiernie dojrzewają i są słodkie. Ponadto na takim stanowisku jest mniejsze ryzyko, że roślina przemarznie zimą lub wczesną wiosną.

 • Cięcie — skracanie pędów borówki jest konieczne, jeśli chcesz, żeby krzewy co roku obficie owocowały. Przez pierwsze 3-4 lata uprawy należy usuwać przede wszystkim krzyżujące się, chore i cienkie pędy. W kolejnych latach należy stopniowo wycinać najstarsze gałązki, aby zrobić miejsce młodym okazom.

 • Zimowanie — borówka amerykańska jest dość odporna na mróz, nawet taki do -30° Zdarza się jednak, że może stracić zalążki kwiatów na skutek wiosennych przymrozków. Wystarczy zaledwie -2°C, aby w pełni rozwinięte kwiatostany zupełnie opadły.

 • Choroby — krzew najczęściej pada ofiarą szarej pleśni i antraknozy. To choroby grzybowe, które zazwyczaj występują, gdy roślina jest osłabiona i jest bardzo wilgotno. W takich warunkach patogeny bardzo szybko się rozmnażają.

Przeczytaj również: Mikoryza do borówki amerykańskiej. Sposób, by krzaki uginały się od owoców

Czego nie lubi borówka amerykańska?

Borówka amerykańska bardzo nie lubi zasadowej gleby. W takim podłożu:

 • roślina może całkowicie zatrzymać wzrost i przestać owocować,
 • korzenie nie będą w stanie pobierać składników odżywczych i wody z gleby,
 • liście borówki przybierają czerwony kolor,
 • krzew może zacząć chorować.

Ponadto borówka amerykańska nie lubi suchego podłoża. Dlatego najlepiej posadzić ją w miejscu, gdzie panuje wysoki poziom wód gruntowych. W takich warunkach będzie wytwarzać jędrne i soczyste owoce.

Po jakim czasie od sadzenia borówka amerykańska owocuje?

Wiele osób sadzi borówkę i z utęsknieniem czeka na pierwsze owoce. Warto pamiętać, że ten krzew zaczyna owocować, dopiero gdy się dobrze ukorzeni i zadomowi. Zazwyczaj dzieje się to po 2 latach od posadzenia do gruntu. Najwięcej owoców pojawia się jednak na okazach, które rosną w ogrodzie przez 4 lata i dłużej.

Jeśli uprawiasz borówkę amerykańską, zwróć uwagę na to, które pędy przycinasz. Krzew najbardziej obficie owocuje na 3- i 4-letnich pędach. A zatem, jeśli je usuniesz podczas wiosennego cięcia, pozbawiasz się szans na obfite zbiory.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Wybierz te, które mają duże i słodkie owoce

borówki amerykanskie Wybierz odpowiednią odmianę borówki amerykańskiej i zbierz koszyk pysznych owoców. Fot.123RF.com

Jak podwoić plony borówki amerykańskiej?

Twoja borówka słabo owocuje? To może być znak, że cierpi na niedobory wody i/lub składników odżywczych. Jeśli chcesz pobudzić krzew do produkcji większej ilości kwiatów, zadbaj o właściwą pielęgnację rośliny na co dzień. Oto, co jest najważniejsze.

 • Podlewanie borówki amerykańskiej

Regularne dostarczanie wody borówce jest bardzo ważne. Gleba wokół krzewu powinna być stale wilgotna. Aby utrzymać takie warunki, należy wyściółkować podłoże wokół krzewów. Najlepiej użyć do tego trocin i kory z drzew iglastych. Mają one niskie pH, dzięki czemu, gdy będą się rozkładać, zaczną jednocześnie zakwaszać glebę.

Gruba warstwa ściółki zapobiegnie odparowywaniu wody z ziemi. Ponadto materia organiczna często zachowuje się jak gąbka, czyli chłonie wilgoć. Następnie stopniowo przekazuje ją do gleby. To sprawia, że wokół rośliny nie tworzą się zastoiny wody i nie powstają odpowiednie warunki do rozwoju grzybów oraz innych patogenów. W rezultacie borówka zdrowo rośnie i obficie owocuje.

Oprócz ściółkowania można również rozłożyć wzdłuż krzewów nawadnianie kropelkowe. W tym systemie stosuje się rurki z niewielkimi otworami, przez które woda sączy się bardzo powoli. Dzięki temu wilgoć stopniowo wnika w glebę i dociera do korzeni, które są położone dość płytko. Jednocześnie nie tworzą się kałuże, które mogłyby utrudniać przepływ powietrza do ziemi.

 • Naturalne nawożenie borówki amerykańskiej

Jeśli zależy ci na obfitym owocowaniu borówki amerykańskiej, poświęć nieco czasu na jej nawożenie. Gleba wokół krzewów powinna być żyzna i zasobna w składniki pokarmowe oraz próchnicę. Zastanawiasz się, jak wzbogacić podłoże? Wiele osób sięga po naturalne preparaty, np. po obornik. To dobry produkt, który zawiera wiele cennych składników odżywczych. Powoli się rozkłada i poprawia strukturę gleby. Warto jednak pamiętać, że obornik ma zasadowe pH. A zatem rozłożenie go wokół krzewów spowoduje wzrost odczynu podłoża, co negatywnie wpłynie na rozwój borówki.

Zatem czego użyć? Dobrym pomysłem jest przygotowanie kwaśnego kompostu. Możesz go zrobić samodzielnie. Na początek wydziel osobne miejsce, w którym założysz pryzmę kompostową. Jeśli nie masz wielu krzaków borówki, pojemnik na materię organiczną nie musi być duży. Ważne jest, aby był w miarę przewiewny.

Do środka należy wkładać wszystkie rośliny kwaśnolubne. A zatem na kompost powinny trafiać:

 • części krzewów i drzew iglastych - mogą to być rozdrobnione gałęzie, igły, a nawet troty,
 • kwaśny torf,
 • pędy, liście i kwiaty z roślin kwaśnolubnych, np. z rododendronów,
 • rozdrobnione cytrusy.

Jeśli większość produktów to tzw. materia brązowa, należy podlewać pryzmę produktami, które są bogate w azot. Dobrym pomysłem jest przyrządzenie gnojówki z pokrzywy, która stanowi naturalne źródło wspomnianego pierwiastka. Dodatek tej substancji przyspieszy proces rozkładu. Dzięki temu nawóz będzie gotowy szybciej.

O własnych doświadczeniach z produkcją kwaśnego kompostu do borówek opowiada np. Krzysztof Babiracki z kanału "Sobota na działce".

Pamiętaj, aby kompost regularnie przerzucać. Dzięki temu do środka będzie docierać dużo powietrza, co pozytywnie wpłynie na cały proces kompostowania materii.

Regularne nawożenie i utrzymanie kwaśnego pH podłoża są kluczowe w uprawie borówki amerykańskiej! Bez tego krzewy nie będą ani zdrowo rosły, ani obficie owocowały.

Przeczytaj również: 

Nawożenie borówki przed i po kwitnieniu. Gwarancja dużych i soczystych plonów

Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Dobrze to zaplanuj, a unikniesz wielu problemów

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.