Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szałwia muszkatołowa – uprawa, właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto posadzić ją w ogrodzie?

Szałwia muszkatołowa jest dwuletnią rośliną, chętnie uprawianą w ogrodach ze względu na wspaniałe kwitnienie. Nie bez znaczenia są również właściwości lecznicze szałwii oraz jej walory smakowe. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu tej ciekawej rośliny i zaproś ją do swojego ogrodu.

Szałwia muszkatołowa – uprawa, właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto posadzić ją w ogrodzie?
Szałwia muszkatołowa to okazała roślina, która nie tylko pięknie kwitnie, ale również znajduje wiele innych zastosowań. Fot.krrad/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda szałwia muszkatołowa?

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) to bylina uprawiana w polskim klimacie jako roślina dwuletnia. Należy do rodziny jasnotowatych i naturalnie występuje w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym. W Polsce jest uprawiana w ogrodach z racji na swoje walory wizualne. 

Jak wygląda szałwia muszkatołowa? Jej wyróżnikiem jest wzniosły pokrój oraz okazałe kwiatostany o wyjątkowej urodzie. Roślina tworzy również rozety złożone z szerokich, owalnych i aromatycznych liści. Liście mają długość około 20 centymetrów i są barwy szarozielonej o pokarbowanej strukturze.

Ciekawe odmiany szałwii muszkatołowej

Ciekawe odmiany szałwii muszkatołowej to między innymi „Mitsommer”. Jest to odmiana o kwiatach w kolorze lawendowym, które kwitną w gęstych wiechach zamiast pojedynczych kłosów. Ta odmiana wyróżnia się także mniejszą wysokością – osiąga do 75 centymetrów. 

Inną interesującą odmianą szałwii jest odmiana botaniczna wywodząca się z Turcji o nazwie „Salvia slarea var. turkestanica” oraz „Salvia sclarea var. turkestanica Alba”. Te odmiany charakteryzują się białymi kwiatami z zielonymi refleksami. „Turkiestanica” ma jeszcze odmianę hodowlaną „Vatican White” o kwiatach w odcieniu śnieżnej bieli.

uprawa szałwii muszkatołowej Szałwia muszkatołowa preferuje stanowiska słoneczne, najlepiej, aby były osłonięte od wiatru. Fot.emer1940/CanvaPro

Uprawa szałwii muszkatołowej

Uprawa szałwii muszkatołowej nie jest trudna, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. O czy trzeba pamiętać? 

  • Stanowisko – szałwia muszkatołowa preferuje miejsca ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatru.

  • Kwitnienie szałwii muszkatołowej trwa aż 6 tygodni. Zaczyna się w połowie czerwca, a kończy pod koniec lipca. Termin ten może się zmieniać ze względu na warunki pogodowe panujące w danym sezonie. W czasie kwitnienia szałwia muszkatołowa zachwyca pastelowymi, bujnymi kwiatostanami. Kwiaty w kolorze fioletu, bieli lub lawendy są zebrane w gęste skupiska o długości około 60 centymetrów. Drobne kwiaty otaczają duże liście podkwiatowe o owłosionych brzegach; przyciągają do ogrodu motyle oraz pszczoły.

  • Sadzenie – najbardziej efektywną uprawę szałwii przeprowadza się z wysiewu nasion, ponieważ szałwia wyróżnia się łatwym kiełkowaniem. Można użyć rozsady szałwii do wysadzenia w ogrodzie lub wysiać ją bezpośrednio do gruntu.

  • Zimowanie – roślina nie ma problemu ze znoszeniem umiarkowanej zimy, ale nie jest w stanie przetrwać ostrego mrozu i długotrwałego zimna. W chłodniejszych rejonach kraju warto jeszcze przed nadejściem zimy ściąć nisko pędy szałwii oraz osłonić ją za pomocą słomy, stroiszu czy dojrzałego kompostu.

Przeczytaj również: Gdy wyrwiesz, nie wyrzucaj. Ten pospolity chwast walczy z chorobami, wzmacnia owoce i warzywa

  • Ziemiapod tym względem szałwia muszkatołowa jest dość wymagająca. Szałwia preferuje wilgotną i przepuszczalną glebę bogatą w próchnicę. Odczyn pH powinien być lekko zasadowy lub zbliżony do obojętnego.

  • Podlewanie – niewskazane jest intensywne podlewanie. Szałwia nie toleruje przelania oraz zastojów wody, dużo lepiej poradzi sobie z krótkotrwałą suszą.

odmiany szałwii muszkatołowej Szałwia muszkatołowa posiada wiele właściwości, m.in. redukuje stres oraz łagodzi bóle stawów i mięśni. Fot.Inahwen/emer1940/CanvaPro

  • Choroby i szkodniki – najczęstszym szkodnikiem atakującym szałwię muszkatołową jest mączniak rzekomy. Rozpoznasz go po szarym nalocie na łodygach i pędach. Podobne objawy daje szara pleśń – grzyby są wynikiem zbyt obfitego podlewania, a zwalczać można je przy użyciu środków grzybobójczych. Szkodnikami atakującymi szałwię muszkatołową są również mszyce, na które wystarczy zastosować środki owadobójcze lub posadzić obok lawendę odstraszającą owady. Szałwię mogą atakować także przędziorki i piętnówki.

  • Nawożenie – jeśli szałwia muszkatołowa jest uprawiana w żyznej glebie, to nie wymaga dodatkowego nawożenia. Rośliny wzrastające w słabszym podłożu należy nawozić co dwa tygodnie przy pomocy środka do roślin kwitnących.

  • Rozmnażanie – szałwię muszkatołową można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe, które pobierana są pod koniec lata. Wystarczy umieścić je w doniczce wypełnionej podłożem do ukorzeniania i osłonić folią lub szkłem. Doniczkę następnie należy umieścić w szklarni albo na okiennym parapecie. Wyrośniętą rozsadę można zasadzić na rabacie najwcześniej w drugiej połowie maja kolejnego roku.

W ogrodzie szałwię warto zestawiać z malwami, dziewannami, naparstnicami czy szałwią omszoną. Ładnie prezentuje się także na skalniakach czy w dużych ogródkach żwirowych.

szałwia muszkatołowa Szałwia muszkatołowa ma wspaniały aromat, który wzbogaca wiele różnych dań. Fot.fotolinchen/CanvaPro

Właściwości i zastosowanie szałwii muszkatołowej

Czy wiesz, jakie są właściwości i zastosowania szałwii muszkatołowej? Roślina wyróżnia się szczególnym zapachem, dzięki czemu wykorzystywana jest często jako przyprawa do potraw rybnych i mięsnych, a także do aromatyzowania piwa i wina.

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym – np. w szamponach do włosów czy w kremach – a także w przemyśle perfumeryjnym. Znajduje też zastosowanie w aromaterapii i masażu – wykazuje działanie antydepresyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpotne i uspokajające. Dawniej szałwię wykorzystywano w ziołolecznictwie, ponieważ pomaga łagodzić bóle menstruacyjne, wspomaga trawienie, działa rozkurczowo i pobudza apetyt.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kwaśne jagody kamczackie. Co zrobić, żeby owoce były słodkie?

Miniaturowe krzewy liściaste. Najlepszy wybór do małego ogrodu, zdobią do późnej jesieni

Pięknie zadarnia, a do tego ma właściwości lecznicze. Mydlnica bazyliowata - uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.