Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwaśne jagody kamczackie. Co zrobić, żeby owoce były słodkie?

Jagoda kamczacka, czyli wiciokrzew siny, jeszcze niedawno była gatunkiem zupełnie nieznanym. Dziś cieszy się sporą popularnością, ponieważ wcześnie i obficie plonuje, dając kilogramy smakowitych jagód. Choć uprawa tego krzewu jest dziecinnie prosta, nie zawsze udaje się uzyskać owoce o słodkim smaku. Dlaczego jagoda kamczacka jest kwaśna? Jak łatwo poprawić jej walory smakowe? Wyjaśniamy w artykule.

Kwaśne jagody kamczackie. Co zrobić, żeby owoce były słodkie?
Podpowiadamy, co zrobić, żeby owoce jagody kamczackiej były słodkie. Fot. 02irina/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego jagoda kamczacka jest kwaśna?

Jagoda kamczacka jest krzewem owocowym, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność. Gatunek ten jest zdecydowanie łatwiejszy w uprawie i mniej wymagający niż borówka amerykańska, a podobnie jak ona daje nam obfite oraz wartościowe plony. Jagody kamczackie różnią się jednak od borówek nie tylko wyglądem (są bardziej wydłużone), ale również smakiem. Są one od nich mniej słodkie – możemy wyraźnie wyczuć w nich kwaskowate nuty. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ wpływa na to skład owoców.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jagoda kamczacka zamiast być słodko-kwaśna, jest tak bardzo cierpka, że trudno jeść ją bez dodatku cukru. Dlaczego owoce są bardziej kwaśne niż być powinny? Przyczyną są najczęściej błędy w uprawie, nieodpowiednie warunki wzrostu i niewłaściwy termin zbioru.

  • Brak słońca – na zacienionym stanowisku jagoda kamczacka rodzi owoce, które zawierają mało cukru, przez co mają kwaśny smak. Uprawa uda się najlepiej w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu;

  • Nadmiar azotu – przenawożenie jagody kamczackiej azotem przyczynia się do rozrostu jej pędów i liści, co skutkuje obniżeniem jakości owoców. Podczas owocowania musimy skupić się na dostarczaniu krzewom również fosforu i potasu, dzięki czemu pozytywnie wpłyniemy na smak jagód;

  • Nieodpowiedni termin zbioru – przedwczesne zrywanie owoców, które nie są w pełni wybarwione i zawierają jeszcze zbyt mało cukrów, to częsty błąd. Zbiory realizujmy dopiero wtedy, gdy jagody osiągną pełną dojrzałość;

  • Odmiana – istnieje wiele odmian tych roślin, które różnią się między sobą smakiem owoców. Do najsmaczniejszych i najsłodszych należą takie jak jagoda kamczacka Wojtek, Aurora, Indigo Gem, Zojka czy Atut. Słodko-kwaśna jest natomiast np. odmiana Karina.

Wiele osób uprawiających te krzewy zastanawia się również, dlaczego owoce jagody kamczackiej szybko opadają. Przyczyną tego zjawiska najczęściej jest nieświadomie popełniany błąd w uprawie – niedostateczne podlewanie podczas przedłużającej się suszy.

Jeśli będziemy trzymać się kilku zasad, owoce jagody kamczackiej będą dużo słodsze. Jeśli będziemy trzymać się kilku zasad, owoce jagody kamczackiej będą dużo słodsze. Fot. 02irina/123RF.com

Przeczytaj również: Niezastąpiony oprysk na szkodniki malin. Pozbędziesz się ich raz-dwa

Co zrobić, żeby owoce jagody kamczackiej były słodkie?

Już podczas zakładania uprawy możemy zadbać o to, by zbierane przez nas owoce jagody kamczackiej były słodkie. Pamiętajmy, aby krzewy posadzić w zasobnym podłożu i na ciepłym, dobrze nasłonecznionym stanowisku. Najlepiej, aby znalazły się w dużych odległościach od siebie (minimum 2 m), dzięki czemu jagody będą miały lepszy dostęp do słońca i będą równomiernie dojrzewały, nabierając słodyczy. Wybierzmy takie odmiany, które cenione są za słodki smak owoców.

W kolejnych latach uprawy zwróćmy uwagę także na odpowiednie nawożenie, unikając stosowania azotu w nadmiarze. Niezwykle ważne jest również regularne podlewanie krzewów w okresie ich intensywnego wzrostu i podczas dojrzewania owoców, gdy panuje przedłużająca się susza.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby owoce jagody kamczackiej były słodkie? Pamiętajmy, aby zbierać je tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe, wybarwione i z łatwością odchodzą się od pędów. Jeśli siłą odrywamy jagody i pozostają przy nich ogonki, jest za wcześnie. Nie każdy wie, że istotny jest nie tylko termin, ale też pogoda, jaka panuje podczas zbiorów jagody kamczackiej. Nie powinno się zrywać owoców po deszczu. Jeśli danego dnia padało, wstrzymajmy się ze zbiorami do momentu, aż krzewy wyschną. Owoce prosto z krzaka warto też włożyć na 1-2 dni do lodówki, dzięki czemu staną się mniej cierpkie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Naturalne sposoby na zakwaszanie ziemi w ogrodzie. Zastosuj specjalną wodę, próchnicę lub... kamienie

Uszczykiwanie roślin – najlepszy zabieg na ukorzenienie, krzewienie i kwitnienie. Jak uszczykiwać kwiaty i warzywa?

Ile słońca potrzebują pomidory? Czy pomidory wolą poranne, czy popołudniowe słońce?

Kwaśne jagody kamczackie. Co zrobić, żeby owoce były słodkie?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.