Spis treści:
- Jak sprawdzić pH gleby?
- Jakie rośliny potrzebują kwaśnej ziemi?
- Jak zakwasić ziemię – wypróbuj naturalne sposoby
Jak sprawdzić pH gleby?
Poszczególne rodzaje roślin mogą mieć odmienne potrzeby, jeśli chodzi o zakwaszenie gleby. W celu zapewnienia im jak najlepszych warunków do wzrostu, a także zwiększenia szansy na bardziej obfite i lepsze jakościowo plony, warto zadbać o regularne monitorowanie odczynu pH podłoża. W jaki sposób można to robić? Okazuje się, że istnieje kilka skutecznych sposobów:
- kwasomierze;
- elektroniczne testery ogrodnicze;
- papierki lakmusowe.
Co więcej, pomiaru pH gleby można dokonać również w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Oprócz poziomu kwasowości, w rzeczonym miejscu da się również sprawdzić zasobność ziemi w poszczególne mikroelementy.
Warto regularnie sprawdzać pH ziemi i reagować, gdy gwałtownie się zmienia. Fot. Mihajlo Maricic/CanvaPro
Jakie rośliny potrzebują kwaśnej ziemi?
Większość roślin najlepiej rozwija się w podłożu lekko kwaśnym bądź obojętnym. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre gatunki ozdobne potrzebują kwaśnej ziemi. Mowa tu o roślinach takich jak azalia, hortensja, wrzos, magnolia, skalnica czy pieris.
Warto wiedzieć, że kwaśna gleba okaże się korzystniejsza dla niektórych rodzajów roślin wykorzystywanych w kulinariach. Chodzi tutaj przede wszystkim o borówki, poziomki, żurawinę, porzeczki, rabarbar, szczaw, pomidory czy koper włoski. Warto zapewnić im właściwe podłoże, by móc cieszyć się obfitym i smacznym plonem.
Przeczytaj również: Jak zakwasić glebę? Proste i naturalne sposoby na poprawienie pH ziemi
Jak zakwasić ziemię – wypróbuj naturalne sposoby
W zakwaszeniu ziemi pod uprawę roślin ogrodowych mogą pomóc proste, naturalne sposoby. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto wcześniej sprawdzić odczyn podłoża. Ziemia kwaśna będzie miała poniżej 6,6 pH, ziemia obojętna od 6,6 do 7,2 pH, a ziemia zasadowa powyżej 7,2 pH.
Jeżeli podłoże ma już kwaśny odczyn, to warto zadbać o ściółkowanie, które pomoże ów odczyn utrzymać. Do tego celu idealnie nada się kora bądź igliwie z iglaków. Z tych elementów można również przygotować kompost, który po wymieszaniu z ziemią powinien ją zakwasić.
Borówka amerykańska jest krzewem kwasolubnym, potrzebuje odpowiedniego podłoża, by prawidłowo rosnąć. Fot.corradobarattaphotos/CanvaPro
Żeby zakwasić niewielką powierzchnię podłoża, wielu ogrodników stosuje wodę z sokiem z cytryny. Wystarczy dodać kilka kropel soku do wody, którą podlewamy rośliny. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie zakwasi gleby z dnia na dzień – potrzeba czasu bądź intensywniejszej ingerencji.
Bardziej czasochłonnym, choć nieoczywistym sposobem na zakwaszenie ziemi jest wykorzystanie... kamieni. Mowa tu o granicie bądź kwarcu. Usytuowane obok roślin kwasolubnych jako dekoracja mogą przyczynić się do zwiększenia pH gleby. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces może zająć dużo czasu.
Wielu ogrodników zakwasza ziemię poprzez wykorzystanie próchnicy. Do jej przygotowania używa się identycznych surowców jak przy ściółkowaniu, czyli kory bądź igliwia z roślin iglastych. Należy przekopać je na głębokości około 20-25 cm tuż przed posadzeniem roślin.
Przeczytaj również:
Jak domowym sposobem sprawdzić odczyn gleby? Nie musisz płacić, masz te produkty w szafce
Jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie?
Czym zakwasić ziemię hortensji? W takich warunkach kwitnie najpiękniej - wypróbuj domowe sposoby