Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie?

Każda roślina ma trochę inne warunki uprawowe. Jednym z ważniejszych czynników jest pH gleby. Ziemia może być obojętna, kwaśna lub zasadowa. W jaki sposób zmienić odczyn podłoża, czyli zakwasić albo odkwasić glebę? Sprawdź, jakie są najbardziej polecane sposoby!

Jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie?
Większość gatunków najlepiej rośnie na glebach obojętnych, zwykle o pH 6,5-7. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest odczyn gleby?

Odczyn gleby to inaczej pH. To wskaźnik, który mówi o tym, czy gleba jest obojętna, zasadowa czy kwaśna. Podłoże może być:

 • mocno kwaśne: pH < 4,5
 • kwaśne: pH 4,5-5,5
 • lekko kwaśne: pH 5,6-6,5
 • obojętne: pH 6,6-7,2
 • zasadowe: pH > 7,2

pH ma wpływ na to, w jaki sposób wchłaniane są konkretne pierwiastki. Każda roślina ma w tym względzie inne wymagania. Większość gatunków najlepiej rośnie na glebach obojętnych, zwykle o pH 6,5-7. Istnieją też takie gatunki, które preferują środowisko zasadowe lub kwaśne.

Jakie gatunki lubią zasadową lub kwaśną glebę?

Najczęściej rosnące na kwaśnej glebie rośliny to przede wszystkim:

Takie gatunki lubią więc niskie lub bardzo niskie pH i najlepiej radzą sobie w kwaśnym środowisku. Jeśli chcesz je uprawiać, potrzebne jest zakwaszenie podłoża.

Zasadową glebę preferują z kolei takie gatunki jak buk, jesion, klon, jabłoń, lilak, zawilec czy jaśminowiec.

Przeczytaj również: Rododendrony obficie obsypią się kwiatami. Posadź je w ten sposób

różanecznik Rododendrony mają szczególne wymagania względem jakości gleby i sposobu sadzenia Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy zakwasić lub odkwasić glebę?

Zakwaszenie lub odkwaszenie gleby nie zawsze jest konieczne. W jakich sytuacjach najlepiej przeprowadzić taki zabieg? Zmiana pH podłoża jest wskazana przede wszystkim, gdy:

 • zależy ci na tym, by zasadzić w ogrodzie konkretne gatunki lubiące mocno kwaśną lub zasadową glebę, np. borówkę,
 • pH zmieniło się pod wpływem czynników zewnętrznych, np. konkretnych nawozów, i rosnące rośliny mają problem z prawidłowym wzrostem – konieczne jest dostosowanie ziemi do ich wymagań.

Przed zastosowaniem naturalnych lub sklepowych preparatów do zmiany odczynu gleby warto sprawdzić rzeczywiste pH. Dzięki temu zadbasz o podłoże w odpowiedni sposób i dopasujesz ilość substancji do konkretnego miejsca w ogrodzie.

Jak sprawdzić pH gleby?

Odczyn gleby z łatwością można sprawdzić na wiele sposobów: domowych albo z wykorzystaniem przyrządów ogrodniczych. W zależności od tego, jak dużej precyzji potrzebujesz, możesz zastosować dokładniejsze lub bardziej ogólne metody.

Jedną z najczęściej stosowanych jest wykorzystanie sody i octu. W tym przypadku wystarczy przygotować dwa pojemniki i umieścić w nich mokrą ziemię. Do jednego pojemnika wsyp sodę – jeśli pojawi się reakcja, gleba jest kwaśna. W drugim pojemniku umieść trochę octu i jeśli to tam ziemia zacznie reagować, podłoże jest zasadowe. Brak reakcji w obu pojemnikach oznacza ziemię obojętną.

Innym sposobem jest zastosowanie papierków lakmusowych lub kwasomierza z płynem Helliga. W obu przypadkach chodzi o zabarwienie – kolor wskazuje, jakie pH ma gleba. Barwę odnosi się do wzornika. W przypadku papierka lakmusowego do pojemnika z ziemią wystarczy wlać wodę i umieścić papierek na ok. 30 sekund. Kwasomierz ma z kolei rynienkę, do której nakłada się próbkę i zalewa płynem.

Do sprawdzania pH gleby są dostępne też specjalne mierniki. Tańszy, ale mniej dokładny miernik analogowy również umieszcza się w pojemniku z mokrą glebą. W przypadku sprzętu elektronicznego wystarczy umieścić wskazówkę bezpośrednio w podłożu.

Jeśli zależy ci na dokładniejszych pomiarach i sprawdzeniu większej części ogrodu, najlepiej sprawdzić minimum 3-4 próbki zebrane z różnych części przestrzeni.

Jak zakwasić glebę?

Do zakwaszenia gleby można zastosować jeden z wielu sposobów. Jakie są najczęstsze?

 • Fusy z kawy

Zamiast wyrzucać fusy z kawy, warto wykorzystać je w ogrodzie! Pamiętaj jednak, by były to czyste fusy, czyli bez cukru czy mleka. W jaki sposób je wykorzystać? Najczęściej miesza się po prostu fusy z glebą (wierzchnią warstwą). Inną metodą jest stworzenie roztworu z wodą w proporcji 1:10 (10 l wody). Taką mieszanką możesz potem podlewać swoje rośliny.

Co ważne, fusy z kawy są też bogate w takie substancje odżywcze jak fosfor i potas. Są więc nie tylko świetnym zakwaszaczem, ale też nawozem.

 • Kwasek cytrynowy i ocet

Te substancje mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Według niektórych świetnie nadają się do zakwaszania, a według innych – mogą zaszkodzić roślinom. Jeśli chcesz jednak wypróbować te substncje, rób to minimum 3 tygodnie przed planowanym sadzeniem.

Najlepszą opcją jest wymieszanie kwasku lub octu z wierzchnią warstwą podłoża. Wodą z octem lub kwaskiem nie można podlewać już posadzonych roślin!

 • Kwaśny torf

Kwaśny torf to bardzo dobry sposób, by zakwasić glebę jeszcze przed sadzeniem roślin. Wystarczy wymieszać standardową ziemię ogrodową z torfem – najlepiej w proporcjach 1:1. Wiele osób dodatkowo dodaje do takiej mieszanki trocin, żwiru lub piasku, by podłoże było bardziej przepuszczalne.

 • Ściółkowanie iglakami

Jednym z popularniejszych sposobów na zakwaszenie gleby jest ściółkowanie podłoża wokół roślin. Wystarczy usypać kopce z kory, trocin i igliwia roślin iglastych, np. sosny, jodły czy cyprysika. Taki sposób zwiększa kwasowość gleby, a dodatkowo pozwala zadbać o rośliny.

Ściółkowanie gleby przydaje się zarówno latem, jak i zimą. W cieplejsze dni ściółka zapobiega zbyt szybkiemu parowani wody i zatrzymuje wilgoć w glebie. Gdy jest zimno, chroni z kolei korzenie przed przemarznięciem.

 • Siarka, siarczan amonu, siarczan potasu

Tego typu preparaty zwykle dostępne są w postaci proszku albo granulek. Najczęściej wystarczy wysypać trochę nawozu i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Bardzo ważne jest stosowanie instrukcji dostępnej na opakowaniu – zwykle preparatu stosuje się niewiele kilka razy w trakcie sezonu.

Jak odkwasić glebę?

Odkwaszenie gleby, czyli zwiększenie jej pH, również jest możliwe na różne sposoby. I tym razem możesz spróbować metod domowych lub preparatów ze sklepu ogrodniczego.

 • Popiół drzewny

To bardzo dobry odkwaszacz do każdego rodzaju podłoża. Najczęściej z popiołu wykonuje się kompost – mieszając go z trawą czy fragmentami roślin. Popiół drzewny można stosować też bezpośrednio do alkalizacji gleby. Wystarczy posypać popiołem glebę i wymieszać. W zależności od pH gleby możesz użyć ok. 50-100 g popiołu na 1 mkw. ogrodu.

Przeczytaj również: Podsyp nim pomidory, paprykę i trawnik. Plony będą niezwykle obfite, a murawa zielona jak nigdy

Wyjaśniamy, jak stosować popiół w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

 • Skorupki z jajek

Skorupki z jajek to bardzo dobry nawóz, który dodatkowo odkwasza glebę ze względu na wysoką zawartość wapnia. Skorupki wystarczy rozsypać na podłożu i wymieszać, by połączyły się z wierzchnią warstwą gleby. Są one też dobrym dodatkiem do kompostu.

 • Dolomit i inne nawozy wapniowe

Dolomit zawiera wapń i magnez, dlatego świetnie nadaje się do podwyższania pH gleby. Wiele osób stosuje też po prostu granulowane wapno kredowe. Takie nawozy również rozsypuje się na podłożu i delikatnie miesza. Zwykle najlepiej robić to, zanim zacznie się okres wegetacyjny.

Chcesz, by twoje rośliny miały idealne warunki do wzrostu? Sprawdź pH gleby! W zależności od gatunku rośliny lubią kwaśny, zasadowy lub obojętny odczyn. Jest on jednym z ważniejszych elementów, które mają wpływ na wzrost. Pamiętaj jednak, że istnieją sposoby na zakwaszenie lub odkwaszenie gleby w ogrodzie, z których warto korzystać!

Przeczytaj również: Jeden z najczęściej wykorzystywanych nawozów pochodzenia naturalnego – jak go stosować?

Dolomit ogrodniczy najczęściej jest stosowany jako nawóz odkwaszający glebę. Fot.123RF.com

Naturalne sposoby nawożenia róż

"Teraz wiesz": Dlaczego ziemia jest brązowa? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.