Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niezastąpiony oprysk na szkodniki malin. Pozbędziesz się ich raz-dwa

Szkodniki malin spędzają sen z powiek każdemu ogrodnikowi. Trudno je wyplenić, a pozostawione zniszczą nasze uprawy i zbiory. W amatorskich uprawach w przydomowych ogródkach staramy się unikać chemii, zwłaszcza w przypadku owoców, których użyjemy w kuchni. Na szkodniki malin jest na szczęście domowy oprysk, bardzo prosty w przygotowaniu. Zastosuj go, a będziesz cieszyć się smakowitymi i aromatycznymi zbiorami z własnych krzaczków.  

Niezastąpiony oprysk na szkodniki malin. Pozbędziesz się ich raz-dwa
Maliny atakuje wiele groźnych szkodników. Jak z nimi walczy, a przede wszystkim zapobiegać żerowaniu? Fot. imvaldasds1/123RF.com

Spis treści: 

Szkodniki malin niszczą uprawy  

Maliny stają się celem ataków szkodników z prostego powodu: ich młode pędy i listki są dla owadów i ich larw smacznym kąskiem. Specyfika uprawy malin wymaga, by przycinać ich pędy, pozostawiając tylko te młode. A właśnie najmłodsze listki i przyrosty są przysmakiem i łatwym łupem dla wszelkiego rodzaju żarłocznych owadów. Jakie szkodniki najczęściej niszczą uprawy malin?  

  • Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) 

Drobny chrząszcz (3-4 mm) o brązowawym kolorze, jego larwy są białe z brązową głową. Kistnik powoduje uszkodzenia pąków kwiatowych, co prowadzi do słabszego owocowania. Jego larwy żerują wewnątrz owoców, co sprawia, że owoce są robaczywe.  

  • Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) 

Mały chrząszcz (2-3 mm) o ciemnym kolorze, którego larwy są białe z brązową głową. Objawem jego żerowania są dziurki w pąkach kwiatowych, a z czasem ich opadanie. Zmniejsza to ilość kwiatów, a w konsekwencji owoców. 

  • Pryszczarek malinowiec (Lasioptera rubi) 

Mały owad o długości około 3 mm, którego larwy są białe z brązową główką. Jego żerowanie tworzy zgrubienia i galasy na pędach oraz uszkadza je wewnętrznie. Osłabia to całą roślinę, która jest wtedy mniej odporna i podatna na ataki chorób.  

Niezauważone szkodniki malin mogą zniszczyć nawet 80 proc. plonów. Fot. youris010/123RF.com

  • Mszyce (Aphididae) 

Małe, miękkie owady (1-3 mm), zazwyczaj zielone, żółte lub czarne. Żyją w koloniach na spodniej stronie liści, które pod ich wpływem zwijają się i deformują. Na roślinie pojawia się lepka substancja na liściach (spadź), która może prowadzić do rozwoju grzybów sadzakowych. Spadź ogranicza fotosyntezę, rośliny zaatakowane przez mszyce są osłabione, co prowadzi do zmniejszenia plonów. Mszyce przenoszą również choroby wirusowe.  

  • Przędziorki (Tetranychidae) 

Małe roztocza (0,2-0,5 mm), zazwyczaj czerwone lub zielone. Żyją na spodniej stronie liści i tworzą drobne pajęczynki. Objawem ich żerowania, oprócz pajęczynek, są żółte plamki na liściach, które później stają się brązowe i usychają. Działanie przędziorka osłabia roślinę i ogranicza fotosyntezę, przez co maliny słabną.  

O ile trzy pierwsze z tych szkodników atakują głównie maliny, to mszyce i przędziorki są nam doskonale znane z doświadczeń ogrodniczych z innymi roślinami. W uprawie malin ważne jest dokładne lustrowanie krzaczków pod kątem występowania groźnych owadów. Niezauważone, mogą pozbawić nas nawet 80 proc. plonów.  

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany malin. Soczyste, bez robaków i chorób

Czym pryskać maliny na szkodniki? 

W amatorskiej uprawie malin staramy się unikać chemicznych oprysków na szkodniki. Zależy nam na tym, aby owoce były pozbawione pestycydów, więc po insektycydy sięgamy w ostateczności. Na szczęście jest kilka innych oprysków, którymi możemy zwalczyć szkodniki w sposób ekologiczny. Jednym z nich są opryski z nicieni, które są pasożytami larwalnych postaci szkodników. Przedostają się do ich wnętrza przez otwory w ciele i wydzielają bakterie, które rozrywają organizmy żywicieli. W ten sposób można pozbyć się larw kistnika malinowca czy kwieciaka malinowca w ciągu kilku dni. Preparaty z nicieniami można zakupić w sklepach ogrodniczych lub w internecie, stosując się przy tym ściśle do zaleceń producentów. Nicienie te są całkowicie nieszkodliwe dla roślin, ludzi i zwierząt.  

Na mszyce i przędziorki atakujące maliny pomogą opryski z olejku neem oraz z preparatów zawierających bakterie Bacillus thuringiensis. To bakterie, które nie są groźne dla ludzi, zwierząt i roślin, za to szybko poradzą sobie ze szkodnikami. Tutaj również należy stosować się do zaleceń producentów, gdyż preparaty mogą mieć różne stężenia. Z domowych oprysków na szkodniki malin, zwłaszcza w pierwszej fazie ich ataków sprawdzi się oprysk z cebuli. Aby go wykonać, poszatkuj 100 g cebuli i zalej litrem wody. Gotuj całość na małym ogniu przez około pół godziny, a po ostygnięciu przecedź. Spryskuj maliny roztworem z cebuli co kilka dni, a szkodniki znikną. 

Opryski na bazie naturalnych składników dają gwarancję zdrowych plonów malin. Fot. youris010/123RF.com

Domowy oprysk na szkodniki malin  

Naturalnym i ekologicznym sposobem na szkodniki malin jest domowy oprysk z czosnku i sody oczyszczonej. Przy okazji metoda ta jest ekonomiczna: kilka ząbków czosnku i odrobina sody załatwią sprawę. Przepis na ten domowy oprysk jest banalnie prosty, w mojej rodzinie używamy od dawna i zawsze się sprawdza. Przeciśnięte przez praskę cztery ząbki czosnku zalej dwoma litrami wody i odstaw na noc. Następnie przecedź miksturę i dodaj do niej łyżkę sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór przelej do pojemnika z atomizerem. Domowy oprysk z czosnku na szkodniki malin stosuj zapobiegawczo dwa razy w roku: kiedy pojawią się pąki kwiatowe oraz tuż przed zawiązaniem się owoców. Jeśli szkodniki już się pojawiły, możesz go powtarzać co 10 dni. Zabieg wykonuj wieczorem, najlepiej w pochmurny dzień, spryskując całą dokładnie całą roślinę. Zwróć też uwagę na to, żeby w ciągu najbliższej doby nie pojawiły się opady. 

Jak oprysk z czosnku działa na szkodniki? Przede wszystkim jego zapach odstrasza większość owadów. Zawarte w takim roztworze związki siarki, takie jak allicyna mają właściwości toksyczne dla insektów. Działa zabójczo na mszyce i przędziorki, odstrasza dorosłe osobniki kistnika malinowca i kwieciaka malinowca, a larwy tych chrząszczy uśmierca. Dodatkowo czosnek ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu rośliny będą odporne na choroby.  

Źródło: Deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Pyszne owoce aż do samych mrozów. Sprawdź, jak uprawiać maliny jesienne

Nigdy nie wyrzucam, robię najlepszą odżywkę do malin. Rosną zdrowo, owoców jest zatrzęsienie

Najlepsze naturalne nawozy do malin. W sezonie krzaki będą uginać się od owoców

Na jesienne i zimowe przeziębienia będzie w sam raz. Jak zrobić leczniczą nalewkę z malin?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.