Porady ogrodnicze

Jedni przepędzają, inni wabią. Szpak to przyjaciel czy wróg ogrodu?

Szpaki bardzo często przeganiamy z ogrodu, aby nie wyjadały plonów z drzew i krzewów owocowych. Okazuje się, że może być to błąd. Ptaki te mogą być ogromną pomocą, gdy na uprawach żerują szkodniki. Jak wygląda szpak i jak go odróżnić od kosa? Wyjaśniamy, dlaczego warto go zaprosić do swojego ogrodu.

Jedni przepędzają, inni wabią. Szpak to przyjaciel czy wróg ogrodu?
Szpak może być zarówno przyjacielem, jak i szkodnikiem w ogrodzie. Wszystko zależy od tego, co uprawiasz. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda szpak?

Wygląd szpaka może się różnić w zależności od tego, do jakiego gatunku należy. Mówiąc o tym ptaku mamy zazwyczaj na myśli szpaka zwyczajnego, którego najczęściej spotkamy w Polsce. Ciało szpaka ma około 22 cm. Jego pióra są uważane za czarne, jednak nie zawsze tak jest.

Szpak w różnym czasie w roku przyjmuje inne upierzenie. Pierwszym z nich jest tzw. szata lęgowa, którą zauważyć można wiosną i wczesnym latem. Wówczas pióra ptaka opalizują na zielony i fioletowy kolor. Dodatkowo występują na nich kropki. Kolorowe barwy mają na celu przyciągnięcie potencjalnego partnera lęgowego.

Jesienią i zimą natomiast pióra szpaka stają się matowe i czarne. Białe kropki to za to niezmienny element wyglądu ptaka i zobaczymy je również wtedy.

Zarówno długość ciała, jak i upierzenie nie różni się u samicy i samca szpaka. Rzeczą, po których można je odróżnić, są oczy, które u żeńskich osobników są jaśniejsze. Dodatkowo mają zróżnicowane dzioby. Jego nasada podczas noszenia szaty lęgowej u samic jest lekko różowy, a u samców niebieski.

Szpak a kos – czym się różnią ptaki?

Szpak od kosa różni się przede wszystkim długością ciała. Kos może być większy nawet o 5 cm. Ptaki odróżnimy też, zwracając uwagę na żółtopomarańczowy dziób. Znaczący jest również ogon, który u kosów będzie zdecydowanie dłuższy i większy. U kosa na upierzeniu nie znajdziemy też charakterystycznych dla szpaka jasnych kropek.

Gdzie gniazdują szpaki?

Szpaki gniazdują najczęściej w lasach i na ich obrzeża. Te ptaki spotkamy również osiedlone niedaleko ludzi na wsiach i w miastach, do których łatwo się przyzwyczajają. Miejsce ich przebywania warunkowane jest głównie dostępnością pokarmu.

Na swoje gniazda szpaki lubią wybierać stare dziuple. Coraz częściej można zauważyć, że korzystają też z rozwieszanych budek lęgowych. Jeśli osiedlą się wśród ludzi, najlepszym miejscem są zakamarki budynków przypominające dziuple.

szpak Szpak może być postrzegany zarówno jako wróg, jak i przyjaciel ogrodu. Fot.123RF.com

Czym żywią się szpaki?

Dorosłe osobniki szpaków żywią się różnymi znalezionymi nasionami i ziarnami. Chętnie sięgają także po małe owoce rosnące na drzewach jak czereśnie czy wiśnie. Młode ptaki mają zupełnie odmienną dietę.

Mała szpaki karmione są pokarmem zwierzęcym. Podawane im się larwy, owady i wszelkie bezkręgowce. Rodzice wyszukują ich za pomocą cyrklowania, czyli techniki odnajdywania bezkręgowców w podłożu. Dorosłe szpaki również mogą zjadać ten pokarm.

Szpak - wróg czy przyjaciel ogrodu?

Szpak może być postrzegany zarówno jako wróg, jak i przyjaciel ogrodu. Wszystko zależy od tego, co w nim mamy. Jeśli hodujemy m.in. wiśnie, czereśnie, winogrona lub borówki, ptaki te mogą wyjeść plony. Wyjątkowo uciążliwe będzie stado szpaków, które może bardzo szybko oskubać drzewka i krzaki z owoców. Warto wówczas zastosować bezpieczne dla ptaków metody ochrony upraw, jak m.in. siatki.

Przyjacielem ogrodu szpaki będą wtedy, gdy mamy problem ze szkodnikami. To właśnie nimi żywią się ptaki. Szpaki pomogą więc pozbyć się z ogrodu m.in. pędraków, opuchlaków, gąsienic, stonek, turkuci podjadków oraz ślimaków. Tym samym mogą ochronić inne uprawy i pomogą w naturalnej kontroli populacji szkodników.

Największej ilości szkodników szpaki pozbywają się w czasie maja i czerwca. To wtedy muszą wyżywić pisklęta z pierwszego i drugiego lęgu. Dorosły osobnik dostarcza młodym pokarm raz na trzy minuty, gdyż zużywają one duże nakłady energii do nauki latania.

Czym dokarmiać szpaki?

Część szpaków, szczególnie te mieszkające w miastach i na wsiach, nie odlatuje na zimę. Z tego względu warto je dokarmiać, aby wiosną w pełni sił pomogły nam pozbyć się szkodników niszczących ogród.

Zimą szpaki warto dokarmiać mieszankami ziaren. Do karmnika zwabisz je także za pomocą kawałków jabłek lub gruszek. Warto umieścić także winogrona. Wybierając świeże owoce, zapewnimy tym ptakom nie tylko pokarm, ale też niezbędną wodę.

Podczas dokarmiana szpaków unikajmy podawania im pokarmów słonych i pikantnych. Przyprawione jedzenie mogłoby zaszkodzić osobnikom.

Przeczytaj również: Naturalne karmniki dla ptaków. Nie wydasz na nie ani grosza, a ptaki zleca się do ogrodu

Szpak – ciekawostki

Niewiele osób wie, że szpaki mogą nauczyć się mówić. To jedne z najinteligentniejszych ptaków, dzięki czemu nie mają problemu z nauką nowych dźwięków. Nie będzie więc dla nich wyzwaniem nauczenie się prostych, pojedynczych słów. W przyszłości mogą je wykorzystać nawet wplatając je w swój śpiew.

Poza tym szpaki mogą się nauczyć naśladować dźwięki innych zwierząt czy urządzeń. Umiejętność używana podczas śpiewu zwiększa ich atrakcyjność w oczach potencjalnej partnerki. Im bardziej zróżnicowana jest wygłaszana pieśń, tym chętniej szpaka wybierają samice.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zimą potrzebują naszej pomocy. Czym dokarmiać i jak zwabić mazurka do ogrodu?

Podczas ciepłej zimy śpiewa w ogrodzie. Jak zwabić rudzika i czym go dokarmiać?

Jest ich coraz mniej, a zimą potrzebują większej pomocy. Czym dokarmiać wróble?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.