Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, gdy jabłka gniją na drzewach? W prosty sposób możesz temu zapobiec

Jabłonie są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Rodzą smaczne i bardzo soczyste owoce, które dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych. Niestety czasem się zdarza, że jabłka gniją na drzewach. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, ale najczęstszą przyczyną są choroby grzybowe. Co zrobić, żeby jabłka nie gniły na drzewie? Trzymaj się kilku ważnych wskazówek, a uratujesz swoje plony.   

Co zrobić, gdy jabłka gniją na drzewach? W prosty sposób możesz temu zapobiec
Dlaczego jabłka gniją na drzewach? Najczęstszą przyczyną są patogeny chorobotwórcze. Fot.anatolik1986/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego jabłka gniją na drzewach?

Jabłonie to jedne z najbardziej rozpowszechnionych i cenionych drzew owocowych. Ich soczyste owoce mają niezwykle walory smakowe oraz szereg właściwości odżywczych, a przy tym wykorzystywane są w kuchni na wiele różnych sposobów. Niestety czasem dochodzi do sytuacji, w której jabłka zaczynają gnić na drzewach. Może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, brakiem składników odżywczych czy atakiem szkodników, ale najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy są choroby grzybowe. Za gnicie jabłek na drzewach często odpowiada brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Porażone owoce pokrywają się gnijącymi plamami, na których można zauważyć skupiska zarodników grzyba. W rezultacie jabłka przedwcześnie opadają lub zasychają na drzewie w formie „mumii”.

Kolejną chorobą, która przyczynia się do gnicia jabłek na drzewach, jest szara pleśń. Bardzo często owoce mogą wyglądać na zdrowe, ale zgniliznę widać w okolicach szypułki. Niekiedy zaczynają one mięknąć i pokrywać się szarawym nalotem. Gnicie jabłek na drzewie mogą też powodować inne pospolite choroby, takie jak parch jabłoni czy mączniak prawdziwy. W pierwszym przypadku na porażonych owocach pojawiają się ciemne, okrągłe plamy, w obrębie których skórka ulega nekrozie oraz korkowacieje. Przy silniejszym porażeniu jabłka zaczynają pękać i gnić. Zagrożenie stanowi też mączniak prawdziwy, który atakuje nie tylko owoce, ale również liście i kwiaty. Objawia się białym, mączystym nalotem, który po pewnym czasie szarzeje. Z kolei na owocach pojawiają się rdzawe plamy, które z czasem twardnieją, tworząc tkankę korkową.    

jabłka gniją na drzewach Aby jabłka nie gniły na drzewie, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Fot.avqqav/123RF.com

Co zrobić, żeby jabłka nie gniły na drzewie?   

Aby zminimalizować ryzyko gnicia jabłek na drzewie, należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek. Dzięki temu jabłonie będą zdrowe, a plony smaczne i dorodne. Podstawowym zabiegiem jest grabienie ziemi pod drzewami w celu pozbycia się wszelkich resztek roślinnych i porażonych owoców, w których mogą zimować zarodniki patogenów chorobotwórczych czy szkodniki. Oprócz tego należy zadbać o regularne zbieranie owoców, zwłaszcza tych zgniłych i robaczywych.   

Aby jabłka nie gniły na drzewach, przynajmniej raz w sezonie warto podlać je gnojówką ze skrzypu, dzięki czemu będą one odporne na choroby grzybowe. Natomiast w przypadku zauważenia niepokojących objawów, warto wykonać opryski (w tym przypadku doskonale sprawdzą się takie preparaty, jak wyciąg z krwawnika pospolitego, wywar ze skrzypu polnego czy oprysk z chrzanu). Z kolei po chemiczne środki ochrony roślin sięgamy dopiero w ostateczności. Nie możemy też zapomnieć o corocznym cięciu jabłoni, usuwając przy tym pędy chore, suche, uszkodzone, krzyżujące się ze sobą oraz nadmiernie zagęszczające koronę. Co więcej, dobrym pomysłem jest sadzenie odmian odpornych na choroby grzybowe.  

Jabłonie są też narażone na atak wielu szkodników. Zagrożenie stanowi m.in. owocówka jabłkóweczka, która uszkadza owoce i prowadzi i obniżenia jakości plonów. Larwy tego szkodnika żyją pod ziemią. Aby zmniejszyć ich liczebność, warto przekopać glebę pod jabłoniami (zabieg ten przeprowadza się w lipcu i powtarza w sierpniu lub wrześniu). Na jabłoniach warto też zawiesić białe tablice lepowe lub pułapki feromonowe. Ponadto pod koniec czerwca i sierpnia można założyć opaski z papieru falistego. Aby ograniczyć występowanie owocówki jabłkóweczki, w październiku warto również przeprowadzić czyszczenie kory (czynność powtarzamy na przełomie lutego i marca). Dobrym sposobem jest też wywieszanie karmników. Dzięki temu niektóre gatunki ptaków będą same żywić się larwami spod kory.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić z opadłymi jabłkami? Przygotuj z nich nawóz pod porzeczki, maliny, agrest i hortensje

Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?

Jak przycinać porzeczkę i agrest, by lepiej owocowały? To czas na cięcie prześwietlające

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.