Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?

Jabłonie każdego roku wydadzą piękne, dorodne owoce, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Główny termin ich przycinania przypada zimą, jednak konieczne jest także dodatkowe cięcie, które wykonujemy latem. To właśnie wtedy pozbywamy się wilków, czyli pędów, które rosną w górę i nadmiernie zagęszczają koronę drzewa. Jak przycinać jabłonie latem, aby zawsze móc cieszyć się dużymi zbiorami? Wyjaśniamy.

Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?
Letnie cięcie jabłoni powinniśmy przeprowadzić na 3–4 tygodnie przed planowanym zbiorem. Fot. talithait/123RF.com

Spis treści:

Letnie cięcie jabłoni – korzyści

Letnie przycinanie jabłoni daje szereg korzyści, które wspierają zdrowy rozwój drzewa i poprawiają jakość plonów. Przede wszystkim sprawia, że do wnętrza korony dociera większa ilość światła słonecznego, które sprzyja równomiernemu dojrzewaniu owoców i poprawia ich smak. Usuwając latem długie pędy, dajemy roślinie szansę na zawiązywanie owoców na przyszły rok. Szybciej wytworzy węzły, z których w kolejnym roku narodzą się jabłka.

Dodatkowo, kontrolowanie wzrostu drzewa poprzez letnie cięcie ułatwia zarządzanie jego wielkością i kształtem. W ten sposób możemy jednocześnie zapewnić jabłonce lepszą pielęgnację i ułatwić sobie zbiory owoców. Usuwanie nadmiaru pędów i poprawa cyrkulacji powietrza w koronie drzewa przyczyniają się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób grzybowych. Wiatr będzie zdecydowanie szybciej osuszał drzewo po deszczu i porannej rosie.

Podczas letniego przycinania jabłoni skracamy długie, jednoroczne pędy do 1-3 węzłów, czyli miejsc, z których wyrastają liście. Fot. Paula Stephens/123RF.com 

Jak przycinać jabłonie latem?

Główne cięcie jabłoni wykonujemy późną zimą. W tym okresie usuwamy krzyżujące się pędy i gałęzie rosnące do środka oraz prześwietlamy koronę rośliny. Jeśli jednak chcemy, aby nasze drzewa i owoce długo cieszyły się pełnią zdrowia, konieczne jest wcześniejsze, letnie cięcie.

Termin wykonania tego zabiegu dostosowuje do okresu dojrzewania konkretnej odmiany jabłoni. Aby owoce mogły uzyskać piękną, czerwoną barwę i pełną dojrzałość, potrzebują około miesiąca. Dlatego letnie cięcie jabłoni powinniśmy przeprowadzić na 3–4 tygodnie przed planowanym zbiorem. Jeśli przeprowadzimy ten zabieg wcześniej, drzewo może ponownie zacząć wzrastać, a to niestety narazi je na przemarznięcie zimą.

Przeczytaj również: Najprostsze techniki cięcia jabłoni. Poznaj je wszystkie

Cięcie odmian wczesnych (np. Piros, Early Geneva – zbierane pod koniec lipca) wykonuje się na początku lipca, natomiast odmiany dojrzewające później, w połowie lub pod koniec sierpnia (np. Katja, Lired), przycina się na początku lipca lub w połowie sierpnia. Z kolei odmiany najpóźniejsze (np. Delikates, Lobo, Cortland, Gloster, Ligol, Jonagold), które dojrzewają we wrześniu lub październiku, przycina się w połowie sierpnia.

Podczas letniego przycinania skracamy długie, jednoroczne pędy do 1-3 węzłów, czyli miejsc, z których wyrastają liście. W ten sposób usuwamy część pędów, które mogły zostać porażone przez choroby lub szkodniki. A co najważniejsze odsłaniamy owoce i wystawiamy je na światło słoneczne, dzięki czemu będą słodsze i zdrowsze, lepiej dojrzeją i szybciej się wybarwią. Do cięcia wybieramy suchy dzień bez opadów. Wycięte pędy zbieramy, rozdrabniamy i dodajemy na pryzmę kompostową.

Podczas letniego przycinania jabłoni usuwamy pionowo rosnące pędy, zwane wilkami, które  zagęszczają koronę drzewa. Fot. Vasyl Nagernyak/123RF.com

Przycinanie "wilków" na jabłoni

Podczas letniego przycinania jabłoni usuwamy lub skracamy pionowo rosnące pędy, zwane wilkami, które nadmiernie zagęszczają koronę drzewa. Najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie około 70-80 proc. tych pędów, ponieważ jeśli całkowicie je usuniemy, owoce nie będą miały odpowiedniej ilości składników odżywczych, a ich wzrost zostanie zahamowany. Optymalnym czasem na wykonanie tego zadania jest środek lata, najlepiej na przełomie lipca i sierpnia.

Wielki można usunąć przy samym konarze, przy samej gałęzi. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie pozostawiać żadnych czopów, ponieważ w kolejnym sezonie mogą z nich wyrosnąć nowe, silne pędy, które ponownie zagęszczą koronę. Rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą lub preparatem z miedzią w celu ochrony drzewa przed infekcjami patogenów, zwłaszcza grzybowych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wysiew rzodkiewki w sierpniu. Smaczne odmiany, pielęgnacja i zbiór

Ma piękny pióropusz z kwiatów, na których związują się owoce. Szkarłatka chińska - uprawa w ogrodzie

Nawożenie porzeczek po zbiorach. Czym podsypać krzaczki, gdy owocowanie się zakończy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.