Jak jest z tym koszeniem trawy?
Dzięki nowoczesnym i wydajnym narzędziom ogrodowym koszenie jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Czy jednak trawę rosnącą w przydomowym ogrodzie faktycznie trzeba kosić? Przycięta murawa z pewnością wygląda o wiele estetyczniej, ale koszenie samo w sobie przynosi także znacznie więcej praktycznych korzyści. Systematyczne koszenie ogranicza rozwój chwastów, a także nagromadzenie pyłków, co jest szczególnie istotne dla alergików. Lecz mimo to do koszenia trawy należy podchodzić w sposób rozsądny – w końcu przesada w żadną stronę nie jest wskazana.
Jak prawidłowo kosić trawę?
Regularnie koszona trawa jest bujna i silna, co jednak w tym przypadku oznacza owa regularność? Często uważa się, że trawę należy kosić nie rzadziej niż co 7 dni, a w szczycie sezonu nawet 2 razy w tygodniu. Ponadto za optymalną wysokość trawy uważa się około 30–40 mm. Wartość tę uważa się za złoty środek – z jednej strony pozwala na zachowanie pożądanej gęstości, z drugiej natomiast utrudnia wzrost chwastów. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. W czasie upalnego lata warto hodować nieco dłuższą trawę, aby ułatwić glebie utrzymanie odpowiedniej wilgotności, przy częstych opadach deszczu można natomiast trawę odrobinę skrócić. Z uwagi na praktyczne aspekty koszenia, już na etapie planowania trawnika warto pamiętać, aby unikać sadzenia trawy w trudno dostępnych miejscach, takich jak obrzeża płytek czy tarasu.
Jednym z kluczowych aspektów związanych z koszeniem trawy jest jej pierwsze koszenie. Eksperci zalecają, aby nowo posianą trawę po raz pierwszy skosić dopiero w momencie, gdy osiągnie wysokość około 8 cm. Bardzo ważne jest również to, aby nie skrócić jej wtedy za bardzo. Przez kilka następnych tygodni powoli i uważnie zmniejszaj wysokość do momentu, aż osiągniesz upragnione 4 cm. Najpraktyczniejszą metodą koszenia jest przemieszczanie się od brzegu trawnika do jego środka przy jednoczesnym koszeniu na zakładkę – w ten sposób zmniejszasz ryzyko pozostawienia nieskończonych fragmentów. Przy jednym koszeniu nie powinno się skracać trawy bardziej niż o 1/3 wyjściowej długości – lepiej ścinać mniej, a kosić nieco częściej.
Jeśli w czasie nieco dłuższej nieobecności trawa zbyt mocno odrosła, zaplanuj kolejne 2 lub 3 koszenia w krótkich odstępach czasu i skracaj jej wysokość jedynie nieznacznie. W ten sposób roślinności zyska nieco więcej czasu na regenerację. Nie powinno się także kosić w czasie suszy oraz deszczu (i nie chodzi tu tylko o względy bezpieczeństwa). Zarówno przesuszona, jak i mokra trawa źle reaguje na cięcie. W tym miejscu warto wspomnieć, aby odpowiednio dbać o noże kosiarki – zawsze powinny być ostre, aby nie wyrywać trawy, tylko precyzyjnie ścinać ją na ustalonej wysokości. Oczyszczenie i ostrzenie noży zaleca się wykonywać co najmniej raz na sezon.
Czym kosić trawę?
Odpowiednio dobrane narzędzia ogrodowe są niezbędne do koszenia trawy – absolutną podstawą są oczywiście różnego rodzaju kosiarki. Z uwagi na względy ekologiczne czy cichszą pracę, najczęściej polecane są kosiarki elektryczne – lecz jaką kosiarkę elektryczną wybrać? Za jedne z najwygodniejszych uważa się kosiarki akumulatorowe. Sprawdzają się przy większości trawników, w czasie pracy nie musisz uważać na zaczepiający się od drzewa i krzewy przewód. Zależnie od architektury swojego trawnika czy mnogości trudno dostępnych miejsc warto wyposażyć się także w różnego rodzaju podkaszarki. Wszystkie te narzędzia ogrodowe, a także znacznie więcej znajdziesz w ofercie marki Karcher.