Porady ogrodnicze

Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu

Nie ma to jak pomidory prosto z krzaczka, ale jeśli marzysz o swoich, musisz wziąć się do pracy już teraz. Aby z nasion wyrosły sadzonki, potrzeba około sześciu tygodni wypełnionych troską i pracą. Kiedy siać nasiona, jak pikować siewki i jak przebiega rozsada pomidorów? Wyjaśniamy.

Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu
Pomidory można siać w doniczkach, wielodoniczkach, skrzynkach i innych pojemnikach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać nasiona na rozsady

Marzec to najlepsza pora na wysiew pomidorów, maksymalnie trzeba się z tym uwinąć do 15 kwietnia. Oczywiście nie siejemy ich wprost do gruntu — siewki najlepiej trzymać w ciepłym i słonecznym miejscu. Ziemia do siewu powinna być lekka i przepuszczalna, sprawdzi się tu piasek wymieszany z torfem.

Pomidory można siać w doniczkach, wielodoniczkach, skrzynkach i innych pojemnikach. Nasyp najpierw ziemi do pojemnika, podlej ją wodą i poczekaj, aż wsiąknie. Następnie zrób w ziemi otwory na głębokość około 1 cm, wysiej w nie nasiona i przysyp ziemią.

Są dwa sposoby siewu pomidorów:

Punktowy - nasionko, góra dwa, wrzucasz do odrębnego dołka, po czym je zasypujesz. W ten sposób unikniesz późniejszego pikowania. Ta metoda sprawdzi się, gdy wystarczy ci niewiele sadzonek, lub gdy każde nasionko umieszczasz w oddzielnej doniczce.

Zbiorczy - kiedy rozsypujesz nasiona bardzo rzadko w skrzynce, a następnie przysypujesz je ziemią. Ta metoda będzie wymagała starannego pikowania.

Przeczytaj również: Ta odmiana pomidora jest niezniszczalna. Owoce są jędrne, twarde i słodziutkie

Jak dbać o siewki pomidorów

Pomidory, aby wykiełkowały, potrzebują dość wysokiej temperatury, około 25 stopni. Po wykiełkowaniu, czyli po jakichś pięciu dniach, temperatura już powinna być niższa, około 18 - stopni.
Rozsady powinny mieć zawsze wilgotne podłoże, warto doglądać ich codziennie. Jeśli wysiewasz je w mieszkaniu, dobrze jest przykryć je folią spożywczą, która stworzy im warunki, jak w szklarni. W folii porób dziurki, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Pikowanie siewek pomidorów

Po 3 tygodniach od siewu, kiedy sadzonki mają już po 4 liście, należy przeprowadzić ich pikowanie. Wykonuje się je po to, aby rośliny nie rosły zbyt gęsto i nie przeszkadzały sobie nawzajem. Podczas przesadzania siewek należy wsadzać je głębiej, niż rosły poprzednio.

Kto korzystał z siewu punktowego, w przypadku pikowania ma ułatwione zadanie. Wystarczy z doniczki usunąć tę siewkę, która jest mniejsza i zostawić tę silniejszą. Jeśli obie siewki wyglądają obiecująco, to drugą przesadź po prostu do innej doniczki.

Przy wysiewie zbiorczym warto przygotować sobie więcej doniczek i podłoża pamiętając, aby miały zapewniony drenaż. Zdecydowanie pozbądź się siewek, które nie wykształciły jeszcze trzeciego i czwartego liścia, raczej już nic z nich nie będzie.

Te pozostałe przesadzaj pojedynczo do doniczek, uważając, by nie uszkodzić łodygi. Wykopuj je ostrożnie, patyczkiem lub łopatką i od razu wsadzaj do przygotowanej wcześniej doniczki z podłożem. W podłożu zrób dziurkę i wsadź w nią siewkę, a jeśli jest ona zbyt długa, wsadź ją po prostu głębiej. Nawet jeśli będzie przysypana do pierwszych liści, poradzi sobie ze wzrostem.

Hartowanie sadzonek pomidorów

Sadzonki pomidorów możesz wsadzać do gruntu w drugiej połowie maja, czyli po "zimnej Zośce". Najpierw jednak należy je zahartować. Przez kilka dni zanoś je w ciągu dnia na zewnątrz, a na noc chowaj do domu. Po hartowaniu sadzonki gotowe są na przeniesienie do gruntu, powinny mieć około 20 cm wysokości i po pięć do siedmiu liści.

Rozsada pomidorów krok po kroku

Pod sadzonki najpierw należy przygotować stanowisko. Wybierz to dobrze nasłonecznione i osłonięta od wiatru, te rośliny lubią słońce i ciepło. Ziemię pod sadzonki przekop na głębokość około 30 cm, dodaj kompostu lub nawozu do pomidorów. Te rośliny lubią glebę o odczynie 5,5 -6,5 pH, czyli dość żyzną.

Wykop w ziemi dołki w odległości pół metra od siebie, powinny mieć głębokość nieco większą, niż wysokość doniczek. Ostrożnie wyjmuj sadzonki z doniczek i wkładaj je do dołka, przysypując je nieco ziemią, a wokół każdej sadzonki zrób rowek, w którym będzie się zbierać woda.

Podlej po posadzeniu, ale ostrożnie, aby nie zmoczyć liści. Pomidory wzrastając, będą potrzebowały się na czymś oprzeć, zawczasu więc przygotuj sobie kijki, do których będziesz podwiązywać łodygi roślin.

Przeczytaj również: 

Jak stosować mikoryzę pod pomidory? Najlepszy sposób na zdrowe krzaki i owoce

Jak zrobić skrzynię na warzywa? Wystarczy kilka prostych kroków

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.