Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma piękny pióropusz z kwiatów, na których związują się owoce. Szkarłatka chińska - uprawa w ogrodzie

Szkarłatka chińska to wyjątkowa bylina, która dzięki swoim efektownym pióropuszom kwiatów oraz owocom, przykuwa wzrok i wzbudza zachwyt miłośników natury. Co ciekawe, jest nie tylko dekoracyjna, ale także łatwa w uprawie, ldatego jeśli podoba ci się jako kwiat, nie wahaj się zasadzić jej na swojej rabacie! Zwłaszcza gdy z naszego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo ją pielęgnować.

Ma piękny pióropusz z kwiatów, na których związują się owoce. Szkarłatka chińska - uprawa w ogrodzie
Szkarłatka chińska (Phytolacca polyandra) to oryginalna roślina, która zdobi ogród do jesieni. Fot. delobol/CanvaPro

Spis treści:

Uprawa szkarłatki chińskiej

  • Sadzenie

Szkarłatka chińska (Phytolacca polyandra) najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych glebach o dobrej przepuszczalności. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Roślinę sadzimy wiosną lub jesienią, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odstępów (ok. 1 metra), aby miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

  • Gleba

Najlepsze rezultaty uzyskuje się na glebach gliniasto-próchnicznych, które są wilgotne, ale dobrze przepuszczalne. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze. Unikajmy stanowisk podmokłych, gdzie woda może zalegać, co może prowadzić do gnicia korzeni.

  • Stanowisko

Szkarłatka chińska preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. W miejscach dobrze nasłonecznionych roślina rozwija się najlepiej (osiąga nawet 2 metry), kwitnie obficie i wydaje dużo owoców. W półcieniu także sobie poradzi, choć kwitnienie może być mniej intensywne.

Przeczytaj równie zNiewymagające rośliny kwitnące na skalniak. Co posadzić i jak pielęgnować?

  • Podlewanie i nawożenie

Roślina ta wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Należy jednak unikać zalewania. Podlewanie powinno być umiarkowane, aby gleba była stale lekko wilgotna. Szkarłatkę chińską można, choć nie trzeba nawozić co najmniej dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Wystarczy jej zazwyczaj to, co pobierze z gleby. Ewentualną dawkę składników odżywczych można jej dać wraz z uniwersalnym nawozem organicznym lub mineralnym.

Szkarłatka chińska kiwiinie do jesieni, na końcu zawiązując oryginalne owoce. Fot.  saraTM/CanvaPro

  • Kwitnienie i owocowanie

Szkarłatka chińska kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w gęste, stojące kłosy. Po przekwitnięciu tworzą się owoce – z początku zielonkawke, z czasem przypominają małe, ciemnoczerwone jagody, które dojrzewają pod koniec lata. Owoce są dekoracyjne, niejadalne dla ludzi. Opadają na glebę po zaschnięciu, a w środku mają nasiona.

  • Rozmnażanie

Roślinę można rozmnażać przez nasiona lub przez podział. Nasiona najlepiej wysiewać wiosną do pojemników, a młode rośliny wysadzać do gruntu po ostatnich przymrozkach. Podział rośliny najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią.

  • Przesadzanie

Przesadzanie szkarłatki chińskiej nie jest konieczne, gdyż dobrze znosi ona wieloletni wzrost w jednym miejscu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, najlepiej zrobić to wczesną wiosną, gdy roślina jeszcze nie rozpoczęła intensywnego wzrostu.

  • Choroby i szkodniki

Szkarłatka chińska jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Czasem może być atakowana przez mszyce lub przędziorki. W takim przypadku warto zastosować naturalne środki ochrony roślin, np. oprysk z wyciągu z czosnku czy pokrzywy. Ważne jest także regularne przeglądanie roślin i usuwanie zainfekowanych części.

Przeczytaj równieżZbierz i zrób odwar na szkodniki w ogrodzie. Zlikwiduje mączlika, przędziorki i mszyce

  • Zimowanie

Szkarłatka chińska jest rośliną mrozoodporną, ale w surowe zimy młode rośliny mogą wymagać okrycia. Warto użyć agrowłókniny lub gałązek iglastych, aby zabezpieczyć je przed mrozem. W regionach o łagodniejszym klimacie nie jest to konieczne.

Szkarłatka dobrze prezentuje się przy tarasach i altanach. Fot. ph2212/CanvaPro

Zastosowanie szkarłatki chińskiej w ogrodzie

Szkarłatka chińska jest rośliną wszechstronną, która doskonale komponuje się z wieloma innymi gatunkami. Ze względu na swoje rozmiary i dekoracyjny wygląd, świetnie nadaje się do sadzenia na rabatach kwiatowych jako tło dla niższych roślin. Może również pełnić rolę solitera, stanowiąc centralny punkt w kompozycji ogrodowej.

Gdzie sadzić szkarłatkę chińską?

Najlepiej sadzić ją w miejscach dobrze widocznych, gdzie jej piękne pióropusze kwiatów i kolorowe owoce będą przyciągać wzrok. Idealnie sprawdzi się w pobliżu tarasów, altan czy wzdłuż ścieżek ogrodowych. Można ją także sadzić w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach.

Przeczytaj także: Czym wyłożyć alejki ogrodowe. Jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie?

Odpowiednim towarzystwem dla szkarłatki są liliowce, jeżówki czy rudbekie. Może być również sadzona blisko traw ozdobnych, które podkreślą jej dekoracyjny charakter. Dzięki swoim dużym liściom i wyprostowanej sylwetce tworzy interesujące kontrasty z niższymi, płożącymi się roślinami.

Szkarłatka chińska - cud natury

Szkarłatka chińska nie bez powodu nazywana jest byliną - cudem natury. Dzięki swoim pięknym pióropuszom kwiatów i dekoracyjnym owocom może stać się ozdobą każdego ogrodu - również twojej amatorskiej rabaty. Nie jest trudna w uprawie, a dzięki podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym zaprezentuje się w pełnej krasie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy mogę przyciąć żywopłot sąsiada? Co zrobić, jeśli gałęzie zaciemniają ci ogród?

Mak kojarzy się z czerwienią, a ten jest mocno niebieski. Jak uprawiać mekonopsy?

Niezwykle skuteczny oprysk na zarazę ziemniaczaną i mączniaka na pomidorach. Stosuje go wielu ogrodników

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.