Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysiew rzodkiewki w sierpniu. Smaczne odmiany, pielęgnacja i zbiór

Rzodkiewka jest warzywem, które zwykle kojarzymy z wiosną i wyczekiwanymi po zimie nowalijkami. Nie każdy wie, że z powodzeniem możemy wysiewać ją również latem na jesienny zbiór. Choć nie jest szczególnie popularna, uprawa o tej porze roku okazuje się łatwiejsza niż wiosną. Sprawdź, jak przeprowadzić sierpniowy wysiew rzodkiewki.

Wysiew rzodkiewki w sierpniu. Smaczne odmiany, pielęgnacja i zbiór
Jesienna uprawa rzodkiewki jest łatwiejsza niż myślisz. Fot. nadezdagorosko/123RF.com

Spis treści:

Smaczne odmiany rzodkiewki

Sierpień to miesiąc, w którym znowu możemy wysiewać wszystkie te odmiany rzodkiewek, które zaczynaliśmy uprawiać wczesną wiosną. Teraz do wyboru mamy nawet więcej odmian, bo jest jedna taka, którą wysiewa się jedynie w tym miesiącu. Od niej zacznijmy.

  • Rzodkiewka Sopel Lodu

Warzywa tej odmiany rzeczywiście przypominają sople lodu. Zbiory trwają przez całą jesień aż do grudnia, ponieważ ten rodzaj rzodkiewki dojrzewa dość długo. Przyjmuje się, że Sopel Lodu jest gotowy do wyrwania po ok. 60 dniach od momentu wysiania na grządki. Ze zbiorami możemy poczekać nawet dłużej, byle zdążyć przed siarczystymi mrozami. Odmiana rzodkiewki Sopel Lodu bez problemu wytrzymuje przymrozki do -4°C, nie ma tendencji do parcenia oraz cały czas pozostaje jędrna i smaczna. Jej biały miąższ jest ostry i wyrazisty w smaku, nieco pikantniejszy niż u innych odmian.

Rzodkiewka Sopel Lodu wyróżnia się wytrzymałością. Charakterystyczny jest także oryginalny kształt oraz kolor zgrubień. Korzenie są grube i wydłużone – mogą osiągnąć nawet 12 cm długości. Kształtem bardziej przypominają niewielką marchewkę niż kulistą rzodkiewkę. Wysiewamy ją za to dokładnie tak samo jak inne popularne odmiany. Przygotowujemy niewielkie rowki, w których równomiernie rozmieszczamy nasiona, zasypujemy i lekko ugniatamy. Na koniec dokładnie podlewamy.

Przeczytaj również: Najlepszy nawóz do warzyw, szczególnie wzmacnia ogórki i pomidory

  • Rzodkiewka Falco

Zaczęliśmy od niecodziennej odmiany rzodkiewki, należy więc teraz wspomnieć o tych najbardziej tradycyjnych. Są to oczywiście rzodkiewki kuliste z czerwoną skórką i białym miąższem. W tej grupie roślin mamy również szereg odmian, które możemy wysiewać w warzywnikach. Jedną z najciekawszych jest szybko rosnąca odmiana rzodkiewki Falco, która nadaje się do uprawy przez cały sezon. Możemy ją siać nie tylko do gruntu, ale także donic na tarasach lub balkonach. Każdy z nas może mieć swój pęczek tego warzywa zawsze pod ręką, a zazwyczaj kilka rzodkiewek do kanapek lub sałatek w zupełności nam wystarcza.

Oprócz całkowicie czerwonych odmian możemy też sięgnąć po te o zgrubieniach kulistych, ale w innych barwach. Dostępne są odmiany rzodkiewek w kolorze fioletowym (Viola), żółtym (Zlata), białym (Tondo Bianco) i biało-czerwonym (Poloneza).

W sierpniu możemy zacząć uprawiać wiele kolorowych odmian rzodkiewek. W sierpniu możemy zacząć uprawiać wiele kolorowych odmian rzodkiewek. Fot. koromyslova/123RF.com

Sierpniowy wysiew rzodkiewki

Uprawa jesiennych rzodkiewek wydaje się nawet łatwiejsza niż wiosenna. Ważne, aby wysiać te warzywa, kiedy miną już największe upały. Zazwyczaj jest to druga połowa lub koniec sierpnia. Rzodkiewki uprawiane przed zimą są mniej narażone na parcenie i rzadziej atakowane na szkodniki.

Musimy jednak pamiętać o podlewaniu, bez którego się nie obejdzie. Wczesna jesień potrafi być jeszcze bardzo ciepła i czasami ilość opadów jest niewystarczająca dla kiełkujących nasion. Konewkę z wodą lub wąż ze zraszaczem musimy mieć zatem zawsze pod ręką. Zwłaszcza przy uprawie pojemnikowej, gdzie podłoże przesycha znacznie szybciej niż w gruncie.

O czym trzeba pamiętać, wysiewając rzodkiewkę w sierpniu? O czym trzeba pamiętać, wysiewając rzodkiewkę w sierpniu? Fot. koromyslova/123RF.com

Co lubi rzodkiewka?

Rzodkiewki nie wymagają wiele, aczkolwiek najlepiej rosną w żyznym podłożu. Jeżeli więc mamy świadomość, że wcześniej na wybranej przez nas grządce rosły warzywa, które były żarłoczne i pozostawiły po sobie dość jałową ziemię, możemy to miejsce zasilić przedsiewnie np. kompostem lub innym wybranym nawozem. Wtedy zgrubienia będą dorodniejsze. Równie duży wpływ na wielkość rzodkiewek ma wilgotność podłoża, jeszcze raz zatem przypominamy o podlewaniu w uprawy podczas okresów bezdeszczowych.

W cieple kończącego się lata rzodkiewki wykiełkują bez problemu. Potem temperatura spadnie, co też jest dla tych roślin dobrą informacją, bo najbardziej sprzyja im temperatura 10-14°C. Większość odmian rzodkiewek nie boi się też przymrozków, które mogą zdarzyć się nocą, zatem my nie musimy martwić się o jesienną uprawę rzodkiewki. Warto wysiewać te rośliny w mniejszych ilościach, ale w pewnych odstępach czasu, np. co 2 tygodnie, co zagwarantuje nam ciągły zbiór aż do zimy.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 13.08.2021 roku.

Przeczytaj również:

Podasz go za dużo, ogórki będą zdeformowane. Błędy w nawożeniu niszczą uprawy ogórków

Chcesz przedłużyć owocowanie cukinii? Zrób prosty roztwór, a plony będziesz zbierać do jesieni

Niezwykle skuteczny oprysk na zarazę ziemniaczaną i mączniaka na pomidorach. Stosuje go wielu ogrodników

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.