Porady ogrodnicze

Oprysk z oleju rzepakowego. Skutecznie pozbędziesz się nie tylko mszyc

Olej rzepakowy kojarzy nam się głównie z kuchnią, ale sprawdzi się również w ogrodzie. Pomoże w walce z mszycami i roztoczami, które przyczyniają się do niszczenia naszych upraw. Jak używać oleju rzepakowego w ogrodzie i jak przygotować z niego oprysk? Nie wystarczy sam olej, ale receptura jest bardzo prosta.

Oprysk z oleju rzepakowego. Skutecznie pozbędziesz się nie tylko mszyc
Oprysk z oleju rzepakowego jest prosty w wykonaniu i każdy może zrobić go samodzielnie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Olej rzepakowy - skład i właściwości 

Olej rzepakowy jest olejem roślinnym. Przygotowywany jest z nasion rzepaku i dzięki temu ma wiele korzystnych właściwości. Zawiera kwasy omega 3 oraz omega 6, a także kwas oleinowy. Ten skład powoduje, że olej rzepakowy często nazywany jest “oliwą północy”.  

Dzięki kwasowi oleinowemu olej rzepakowy stanowi remedium na szkodniki roślin. Ma właściwości insekcydowe i akarycydowe. Oznacza to, że zwalcza insekty i roztocza.  

Jak zrobić oprysk z oleju rzepakowego? 

Oprysk z oleju rzepakowego jest prosty w wykonaniu i każdy może zrobić go samodzielnie. Chodzi o to, by stworzyć emulsję, która pokryje filtrem liście roślin, jednocześnie im nie szkodząc. Dlatego trzeba pilnować, aby do przygotowania mikstury nie użyć zbyt dużej ilości oleju. Proporcja oleju w wodzie powinna wynosić 1%. Oto prosty przepis na oprysk z oleju rzepakowego: 

  • 3 łyżki proszku do pieczenia; 
  • 2 łyżki rozpuszczonego szarego mydła lub płynu do naczyń;
  • 2 łyżki oleju rzepakowego; 
  • 2 łyżki octu; 
  • 8 litrów ciepłej wody.  

Oprysk z oleju rzepakowego wykonujemy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Najlepszą porą jest wieczór, wtedy oleju nie zaszkodzimy pszczołom. Temperatura powinna wynosić więcej niż 10 stopni Celsjusza. Pryskamy rośliny tak długo, aż z liści zacznie skapywać mikstura. W ten sposób należy spryskać rośliny zaraz na początku okresy wegetacyjnego, zanim jeszcze, jak tylko pękną pąki. Potem oprysk można stosować, jak tylko pojawią się szkodniki. Całą miksturę trzeba wykorzystać zaraz po przygotowaniu, nie należy jej przechowywać. 

Przeczytaj również: Do jakich roślin stosować nawóz z drożdży? Przepis, działanie i efekty stosowania drożdży w ogrodzie

Na co pomaga oprysk z oleju rzepakowego? 

Szkodniki w oddychają poprzez znajdujące się na ich ciele przetchlinki. Olej je zatyka, co powoduje, że owady się duszą. Podobnie oprysk z oleju rzepakowego działa na larwy i jaja szkodników. Dlatego warto go zastosować, kiedy rośliny jeszcze nie wypuszczą liści. Dzięki temu nie doprowadzimy do wylęgania się szkodników z zeszłorocznych jaj. Szkodniki, na które pomaga oprysk z oleju rzepakowego to:  

  • mszyce; 
  • przędziorki; 
  • miseczniki; 
  • mączliki; 
  • wiciornastki; 
  • szpeciele; 
  • bawełnice; 
  • miodówki; 
  • tarczniki;
  • ochojniki;
  • różnopazurkowce (roztocza truskawkowca, owocowca, szklarniowca).  

Zwalczanie tych szkodników ekologicznymi metodami jest ważne w ogrodach warzywnych i na drzewach owocowych. Daje nam pewność, że do warzyw i owoców nie przedostaną się szkodliwe substancje chemiczne.  

Przeczytaj również: Mszyce zaatakowały pomidory? Przygotuj specjalną mieszankę, która wymiecie szkodniki z całego ogrodu

Do jakich roślin stosować oprysk z oleju rzepakowego? 

Domowy oprysk z oleju rzepakowego sprawdzi się w różnych miejscach naszego ogrodu. Ochroni przed szkodnikami zarówno drzewa owocowe, jak i warzywa oraz zioła.  

  • Drzewa i krzewy, na które można stosować oprysk z oleju rzepakowego  

Grusze, jabłonie, czereśnie, wiśnie, porzeczki i wszelkie krzewy jagodowe.  

  • Warzywa, na które można stosować oprysk z oleju rzepakowego  

Ziemniaki, fasola, kalarepa, szparagi, sałaty, buraki, marchew, rośliny korzeniowe, pomidory, cebula, por i czosnek, szpinak, boćwina.  

  • Zioła, na które można stosować oprysk z oleju rzepakowego 

Pietruszka, koperek, szczypiorek, cząber, tymianek, majeranek, bazylia, lubczyk, oregano, czosnek niedźwiedzi, mięta, szałwia, majeranek, melisa.  

Źródła:  gardenguides.com, opracowanie własne 

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.