Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pięć najpopularniejszych odmian pięknego krzewu ozdobnego - poznaj je wszystkie

Magnolia i jej odmiany uważana jest za jedno z najpiękniejszych drzew i krzewów o zjawiskowych kwiatach. Decydując się na zakup tej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są jej gatunki i odmiany, abyśmy mogli wybrać taki rodzaj, który najbardziej nam odpowiada. Zobaczmy więc, jakie są najpiękniejsze odmiany magnolii.

Pięć najpopularniejszych odmian pięknego krzewu ozdobnego - poznaj je wszystkie
Fot.123RF.com/Magnolia stellata flowers

Czym charakteryzuje się magnolia?

Magnolia to drzewo lub krzew, należy do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae. Do tego rodzaju zalicza się około 250 gatunków, natomiast gatunkiem typowym jest magnolia wirginijska - Magnolia virginiana. Rośliny te naturalnie występują na terenach Ameryki Południowej i Północnej, a także w Azji Wschodniej. Często dorastają do około 5 m wysokości i charakteryzują się świetlistą i zwartą koroną. Ze względu na to, że rozgałęziają się nisko nad ziemią, postrzegane są także jako krzewy.

Warto wiedzieć, że pojedyncze pąki wyrastają na końcach pędów, a liście są duże, błyszczące i pojedyncze. Z reguły są one ciemnozielone, natomiast wśród różnych gatunków mogą występować w różnym ubarwieniu. Co więcej, magnolie charakteryzują się owocami zbiorowymi, które składają się z mieszków.

Najważniejszą i najbardziej atrakcyjną częścią rośliny są jej kwiaty, w zalezności od odmiany, mogą się od siebie róznić. Z reguły jednak są duże i efektowne. Ich barwa może zaczynać się od białej, poprzez kremową, żółtą, czerwoną, różową, kończąc nawet na purpurowej. Warto wiedzieć, że istnieją takie odmiany magnolii, które kwitną jeszcze przed rozwinięciem liści, niektóre z nich zakwitają razem z liśćmi, a inne z kolei kwitną już po rozwinięciu się liści. Sprawedź: Co zrobić, gdy magnolia nie kwitnie?

REKLAMA

Biała magnolia - jedne z najpiękniejszych odmian białych

Jeśli interesują nas tradycyjne i piękne białe magnolie, których kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści, warto zwrócić uwagę na trzy odmiany. Pierwszą z nich jest magnolia naga - Magnolia denudata, która rozpoczyna swoje kwitnienie już w kwietniu. Jej płatki mają charakterystyczny cytrynowy zapach.

Kolejna biała magnolia to magnolia japońska - Magnolia kobus, o dużych kwiatach w kolorze białym i odwrotnie jajowatych, połyskujących liściach. Ten gatunek magnolii charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i kwitnieniem, które zaczyna się w kwietniu. Drzewo może dorosnąć do około 10 m wysokości.

Następną białą magnolią wartą uwagi jest magnolia wierzbolistna - Magnolia salicifolia, która również dorasta do 10 m wysokości, ale jej pokrój jest stożkowaty. Spośród innych magnolii wyróżniają ją długie i lancetowate liście, podobne do wierzby. Pachnące kwiaty pojawiają się w kwietniu.

Zobacz więcej zdjęć

Krzew magnolii w kolorze różowym i purpurowym

Nie zapominajmy jednak o tym, że na rynku dostępne są także odmiany w innym kolorze. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszą się magnolie w kolorze różowym i fioletowym.

Jedną z nich jest magnolia purpurowa - Magnolia lilliflora, która jest ozdobnym krzewem, dorastającym do około 3 m wysokości. Gatunek ten charakteryzuje się dużymi odwrotnie jajowatymi liśćmi, które pojawiają się praktycznie w tym samym momencie co kwiaty. Jej kwiaty możemy zaobserwować w maju, a ich kształt jest dość podobny do tulipana. Dodatkowo elementem charakterystycznym jest to, że ich płatki od strony zewnętrznej są purpurowe, natomiast od środka są białe. Wśród tego gatunku najpopularniejszą odmianą jest Magnolia lilliflora 'Nigra'.

Myśląc o magnoliach, nie możemy zapominać o magnolii Soulangeana - Magnolia soulangeana, jest krzyżówką magnolii purpurowej i magnolii nagiej. Dorasta do około 5 m wysokości krzewem, którego duże kwiaty wybarwiają się na kolor purpurowy, który przechodzi w biały, idąc ku górnej części płatków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach magnolii.

REKLAMA

Biała magnolia - które drzewo wypuszcza piękny biały kwiat

Jednym z gatunków magnolii z białymi kwiatami jest magnolia parasolowata - Magnolia tripetala, która charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi, które mogą dorastać nawet do około 50-60 cm. Liście są skupione parasolowato na końcach pędów i stąd właśnie pochodzi nazwa rośliny. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Sprawdź:Jedna z najpiękniejszych odmian cudownej magnolii

Magnolia parasolowata Fot. 123RF.com

Następna jest pochodząca z Japonii magnolia Siebolda - Magnolia sieboldii, która dorasta do około 7 m wysokości. W czerwcu i lipcu. Magnolia ta może stać się wyjątkową ozdobą naszego ogrodu.

Magnolia żółta

Zdecydowanie najpopularniejszą wśród żółtych magnolii jest magnolia 'Yellow Bird', zwana magnolią brooklińską - Magnolia xbrooklynensis. Właśnie ta odmiana najbardziej kojarzy nam się z żółtymi kwiatami.

żółta magnolia Fot. 123RF.com

Warto zwrócić uwage rownież na magnolię drzewiastą - Magnolia acuminata, której kwiaty są żółtozielone i wydzielają delikatny zapach. Pojawiają się one pod koniec maju i w czerwcu. Drzewo dorasta do 20 m wysokości i charakteryzuje się także ozdobnymi czerwonymi owocami.

Magnolią o kremowożółtych kwiatach jest też magnolia wielkolistna - Magnolia macrophylla,  której kwiaty mogą mieć średnicę do 30 cm. Co więcej, magnolia ma bardzo duże liście, które dorastają nawet do 70 cm długości, a u niektórych odmian mogą osiągnąć 90 cm.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.