Spis treści:
Jak dbać o warzywa w sierpniu?
Wysokie temperatury w sierpniu wciąż dają o sobie znać. Rośliny w ogrodzie narażone są na palące słońce i długie okresy bezdeszczowe, cierpią na brak wody, wysychają lub stają się podatne na choroby i szkodniki. W tym okresie warzywa potrzebują specjalnej opieki, inaczej nie doczekamy się obfitych plonów. Ponadto ekstremalne warunki pogodowe mogą przyczynić się do zahamowanego wzrostu roślin, a w skrajnych przypadkach ich obumarcia. Jak dbać o warzywa w sierpniu? Podstawą pielęgnacji jest oczywiście regularne podlewanie. Powszechnie znana zasada mówi, że w czasie gorących i słonecznych dni warzywa należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Dobrą praktyką będzie wykorzystanie wody letniej, co pomoże uniknąć szoku termicznego, na jaki narażone są rośliny przy podlewaniu zimną wodą. Ważne jest też, aby unikać moczenia liści, gdyż może to spowodować ich poparzenie lub zakażenie grzybami.
Należy również pamiętać, że warzywa mogą być narażone na rozmaite choroby i szkodniki, które osłabiają nasze rośliny, ograniczają ich wzrost, powodują żółknięcie i zamieranie liści. Zaatakowane warzywa stają się osłabione, gorzej plonują, więdną, a niekiedy nawet obumierają. W związku z tym należy chronić nasze uprawy przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony chorób czy szkodników. Oprócz tego w sierpniu warzywa wymagają odpowiedniego dokarmiania. W tym celu najlepiej sięgnąć po odżywki naturalne – są tanie, w pełni bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie nie musimy obawiać się „przedawkowania”.
W sierpniu warzywa potrzebują szczególnej troski, gdyż są narażone m.in. na suszę. Fot.architectphd/123RF.com
Nawóz na dobry plon i ochronę warzyw
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie naszych warzyw w sierpniu jest przygotowanie specjalnego preparatu. Domowy nawóz szczególnie przyda się w uprawie pomidorów i ogórków, ale nie tylko. Podziękują za niego m.in. arbuzy, melony, papryka, a także pelargonie czy sukulenty. Taki specyfik przywróci do życia nawet padnięte warzywa oraz sprawi, że będą one wzmocnione i bardziej odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Jak przygotować nawóz na dobry plon i ochronę warzyw? Na początku łączymy łyżkę sody oczyszczonej z łyżką cynamonu. Następnie dolewamy litr ciepłej wody i wszystko dokładnie mieszamy. Gdy roztwór ostygnie, rozcieńczamy go z wodą w proporcji 1:5 (resztę można przechowywać w lodówce przez miesiąc). Takim specyfikiem podlewamy m.in. ogórki i pomidory co 15 dni, omijając przy tym liście. Jest on bogaty w azot, fosfor, potas, magnez, bor i inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i obfitego plonowania roślin. Z kolei zawarty w mieszance cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze, a także działa jako skuteczny odstraszacz na mrówki, ślimaki i inne szkodniki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Podasz go za dużo, ogórki będą zdeformowane. Błędy w nawożeniu niszczą uprawy ogórków
Chcesz przedłużyć owocowanie cukinii? Zrób prosty roztwór, a plony będziesz zbierać do jesieni