Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jakiego sąsiedztwa nie lubi róża? Nie sadź tych roślin obok, bo zmarnujesz sobie krzewy

Róże to królowe ogrodów. Zachwycają bujnym kwitnieniem, intensywnym zapachem i eleganckim pokrojem. Jednak te piękne rośliny są także dość wymagające. Aby rosły zdrowo i obficie kwitły, muszą mieć odpowiednie warunki. Bardzo ważnym czynnikiem jest także dobór właściwego sąsiedztwa. Nie wszystkie rośliny dobrze współgrają z różami – niektóre mogą osłabiać ich wzrost, konkurować o składniki odżywcze lub zwiększać ryzyko infekcji. Wyjaśnimy, jakie rośliny są złym towarzystwem dla róż i dlaczego.

Jakiego sąsiedztwa nie lubi róża? Nie sadź tych roślin obok, bo zmarnujesz sobie krzewy
Róże, oprócz odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji, potrzebują również dobrego sąsiedztwa. Fot. ukususha/123RF.com

Spis treści:

Jakie wymagania mają róże?

Róże są chętnie sadzone w ogrodach ze względu na długie i obfite kwitnienie, jednak nie każdy wie, że są to rośliny dość wymagające. Aby były zdrowe i zachwycały pięknymi kwiatami, należy zapewnić im odpowiednie warunki:

  • Stanowisko

Róże najlepiej rozwijają się w miejscach dobrze nasłonecznionych, gdzie promienie słońca docierają do roślin przez co najmniej 6 godzin dziennie. W przeciwnym razie niedobór światła spowoduje osłabienie wzrostu róży, jej słabsze kwitnienie oraz zwiększoną podatność na choroby grzybowe, takie jak czarna plamistość czy mączniak prawdziwy.

Oprócz światła istotna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza wokół krzewu. Róże nie lubią przeciągów, ale wymagają umiarkowanego ruchu powietrza, który pozwala im szybko wysychać po deszczu i zapobiega rozwojowi chorób. Najlepiej sprawdzają się miejsca osłonięte od silnego wiatru, które jednocześnie nie są całkowicie odizolowane od przepływu powietrza.

  • Teren i podłoże

Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu. Róże nie powinny być sadzone w zagłębieniach, gdzie w okresie zimowym mogą gromadzić się zastoiska mrozowe. Nagłe spadki temperatury i zalegający chłód mogą doprowadzić do przemarznięcia krzewów.

Róże najlepiej rozwijają się na żyznych i próchniczych glebach. Podłoże musi być umiarkowanie wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne. Natomiast odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego, o pH w granicach 5,5 – 6,5.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej przycinać róże? Będą pięknie i długo kwitły w sezonie

Gleby suche i piaszczyste nie są odpowiednie dla róż, ponieważ nie zatrzymują dostatecznej ilości wody i szybko się wyjaławiają. Gleby podmokłe i ciężkie również nie sprawdzą się w ich uprawie, ponieważ te z kolei powodują gnicie korzeni.

Ważne! Jeżeli na danym stanowisku wcześniej rosły róże, przed posadzeniem nowych krzewów warto wymienić glebę. Usunięcie starych korzeni i zastąpienie ziemi świeżym podłożem pozwoli uniknąć problemów ze wzrostem roślin.

Ciemierniki choć piękne, nie powinny być sadzone w pobliżu róż. Fot. Mlaranda/CanvaPro

Jakiego sąsiedztwa nie lubi róża?

Nie każda roślina dobrze komponuje się z różami. Niektóre mogą konkurować z nimi o wodę, składniki odżywcze, światło lub przestrzeń, co negatywnie wpłynie na ich rozwój. Na co zwrócić uwagę?

1. Unikaj roślin, które zacieniają róże

Róże potrzebują dużo słońca, dlatego nie powinny rosnąć w cieniu dużych drzew, krzewów czy wysokich bylin. Niedostatek światła prowadzi do słabszego wzrostu, rzadszego kwitnienia oraz zwiększonego ryzyka chorób grzybowych.

2. Nie sadź róż obok roślin lubiących mocno wilgotne podłoże

Róże najlepiej rosną w glebie umiarkowanie wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Stale mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Dlatego warto unikać sadzenia róż obok roślin, które wymagają stale wilgotnej ziemi, takich jak:

  • ciemiernik ogrodowy;
  • języczka;
  • kaczeniec błotny.

3. Unikaj roślin kwasolubnych

Róże preferują gleby o pH 6-7, natomiast rośliny kwasolubne wymagają podłoża o znacznie niższym odczynie. Posadzenie róż obok nich może prowadzić do osłabienia wzrostu krzewu. Dlatego nie sadź w pobliżu roślin, takich jak:

  • pieris japoński;
  • skimia japońska;
  • różanecznik;
  • wrzosy i wrzośce;
  • enkiant dzwonkowaty.

Jeśli posadzisz różaneczniki w pobliżu róż, osłabisz ich wzrost. Fot.gyro/CanvaPro

4. Nie sadź róż obok roślin wymagających wykopywania

Niektóre rośliny w ogrodzie wymagają corocznego wykopywania cebulek lub kłączy. Częste naruszanie gleby wokół róż może uszkodzić ich system korzeniowy. Dlatego unikaj sąsiedztwa:

  • irysów;
  • dalii;
  • mieczyków;
  • begonii bulwiastej.

5. Nie sadź róż w pobliżu roślin ekspansywnych

Rośliny rozprzestrzeniające się za pomocą rozłogów mogą zagłuszać róże, odbierając im światło i składniki odżywcze. Nadmierne zagęszczenie roślin również ogranicza przewiewność, co sprzyja chorobom grzybowym. Z tego powodu nieodpowiednim sąsiedztwem dla róż będą:

  • zawilec japoński;
  • dąbrówka rozłogowa;
  • mięta;
  • tojeść rozesłana;
  • wydmuchrzyca piaskowa;
  • trawa bambusowa.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze odmiany róż, które są odporne na mróz. Bez trudu przetrwają srogie zimy

Róże zakwitną bujnie jak nigdy wcześniej. Wiosną zastosuj prosty naturalny nawóz

Pachnie zniewalająco i odstrasza komary. Odmiany i uprawa róży damasceńskiej

Przeczytaj również

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na