Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego kwiaty domowe marnieją? Jak skutecznie walczyć z chorobami i szkodnikami roślin doniczkowych?

Starannie dbasz o swoją ukochaną roślinę, a ona mimo to z dnia na dzień wygląda coraz gorzej? Przyglądasz się jej z bliska i dostrzegasz pełzające robaczki lub brzydkie plamy z żółtą obwódką? Dowiedz się, jak walczyć z chorobami i szkodnikami roślin doniczkowych.

Dlaczego kwiaty domowe marnieją? Jak skutecznie walczyć z chorobami i szkodnikami roślin doniczkowych?
Dlaczego kwiaty domowe marnieją? U sansewierii częstą przyczyną są choroby grzybowe. Fot. serezniy/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kwiaty domowe marnieją?

Wielu z nas poświęca mnóstwo uwagi kwiatom domowym, lecz mimo to nie zawsze prezentują się efektownie. Zdarza się, że marnieją i więdną nawet wtedy, gdy starannie się o nie troszczymy. Może do tego dojść, jeśli nieświadomie popełniamy błędy pielęgnacyjne. Choć pomyłki nie są niebezpieczne, bo nie przenoszą się na inne okazy, poważnie szkodzą naszym roślinom. Na szczęście wystarczy zmienić nawyki, by kwiaty domowe odzyskały zdrowie.

Rośliny doniczkowe mogą marnieć z powodu niedostatku składników mineralnych w glebie, czego objawem jest np. chloroza (żółknięcie liści w okolicach nerwów). Niedobór składników odżywczych może być spowodowany niewystarczającym nawożeniem lub wręcz przeciwnie – nadgorliwością i zbyt obfitym dokarmianiem.

Jednymi z najczęstszych problemów, jakie dotykają rośliny domowe, są jednak choroby grzybowe. Grzyby atakują osłabione rośliny – te nieodpowiednio pielęgnowane, przelane lub umieszczone w niewłaściwym podłożu. Powodem tych infekcji może być także zbyt mała ilość światła, o co jesienią i zimą jest bardzo łatwo. Warto także pamiętać, że rośliny mogą się wzajemnie zarażać, stojąc blisko siebie.

Choroby grzybowe mogą zaatakować nie tylko liście i łodygi, ale także system korzeniowy, który wówczas gnije, ciemnieje i mięknie. Zarażone korzenie uniemożliwiają roślinie pobieranie odpowiednich składników z podłoża i ta obumiera z głodu na naszych oczach. To częste u roślin, które potrzebują mało wody, np. zamiokulkasa, sansewierii czy grubosza.

Osłabione rośliny mogą paść także ofiarą szkodników. Te łatwo rozprzestrzeniają się na inne okazy, spijając z nich soki lub żerując w ziemi. Bądź czujny i uważny na wszelkie niepokojące zmiany w wyglądzie liści. To, na co chorują kwiaty domowe, a przede wszystkim jak im pomóc, określisz dzięki analizie objawów.

Na roślinach doniczkowych możemy zauważyć objawy chorób grzybowych. Na roślinach doniczkowych możemy zauważyć objawy chorób grzybowych. Fot. markovtel/123RF.com

Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że zamiokulkas potrzebuje przesadzenia? Daj mu najlepsze podłoże, odwdzięczy się

Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy i zwalczanie

Choroby grzybowe roślin doniczkowych mogą objawiać się na kilka różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

  • Brązowe plamy z żółtą obwódką

Jednym z łatwych do zauważenia objawów choroby grzybowej jest plamistość liści. Zmiany pojawiają się wewnątrz blaszki liściowej lub na jej brzegach. Gdy je zaobserwujesz, odetnij zarażone liście i przesadź roślinę do bardziej przepuszczalnego (wzbogaconego perlitem lub wermikulitem) podłoża. Podlewaj bardzo ostrożnie. Możesz także sięgnąć po chemiczne środki grzybobójcze (tzw. fungicydy).

  • Szary nalot na liściach i łodygach

Szara pleśń atakuje rośliny, którym brakuje światła. Choroba ta pojawia się najczęściej jesienią i zimą. Gnilne plamy widać zarówno na liściach, jak i na łodygach, które pokrywają się wówczas charakterystycznym szarym nalotem. Jeśli go zaobserwujesz, oczyść roślinę, ustaw ją w lepiej doświetlonym miejscu i zapewnij dobry przepływ powietrza, rozluźniając patyczkiem górną część podłoża.

  • Pomarańczowe i niewielkie, liczne plamki

Taka plamistość to choroba wywoływana przez cząsteczki przenoszone w powietrzu. Na liściach powstają wyczuwalne zgrubienia. Aby wyleczyć roślinę, jak najszybciej usuń zarażone liście (nie wyrzucaj ich do kompostownika – tam mogą być dalej silnym źródłem zakażenia). Roślinę opryskaj fungicydem, czyli środkiem grzybobójczym.

W przypadku chorób grzybowych u roślin domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. W przypadku chorób grzybowych u roślin domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. Fot. serezniy/123RF.com

Istnieją domowe sposoby na choroby grzybowe, jak np. posypywanie ziemi cynamonem lub węglem aktywnym. Niestety metody te nie zawsze okazują się skuteczne – często konieczne jest zastosowanie specjalnych środków. Najpopularniejsze z nich zawierają tiofanat metylowy. Po rozcieńczeniu z wodą można nimi podlać roślinę, a także zastosować je jako oprysk.

Podczas opryskiwania roślin pamiętaj o środkach ostrożności, które zapewnią ci bezpieczeństwo. Wybierz ubrania, które zasłaniają skórę. Koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki, maseczkę oraz okulary ochronne. Jeśli masz taką możliwość, wykonuj oprysk na balkonie lub w ogrodzie (najlepiej wieczorem, poza okresem aktywności pszczół, którym oprysk mógłby zaszkodzić), z dala od dzieci i zwierząt. Opryskaną roślinę pozostaw do wysuszenia na ok. 24 godziny w pomieszczeniu, w którym nie planujesz w tym czasie przebywać.

Miej na uwadze, że najważniejszym elementem walki z chorobą grzybową jest wycięcie zarażonych części rośliny. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź stan jej korzeni. Wszystkie brzydkie części korzeni wytnij sterylnym narzędziem. Wymień podłoże. Pamiętaj, by do ziemi uniwersalnej dodać perlit, wermikulit lub korę sosnową. Taka mieszanka zapewni roślinie lepszą cyrkulację powietrza. Gdy roślina będzie wymagała podlewania, zastosuj przeciwgrzybowy środek chemiczny.

Częste szkodniki roślin doniczkowych

Choroby grzybowe to niejedyny problem, na jaki możesz się natknąć podczas hodowania roślin. Prawdziwą zmorą mogą stać się szkodniki, szczególnie te zauważone zbyt późno. Walka z każdym z nich wygląda inaczej, jest także dość czasochłonna. Dlatego ochrona roślin przed szkodnikami, zanim się jeszcze pojawią, jest równie ważna co odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie.

Jakie szkodniki najchętniej atakują domowe rośliny? Na liście znajdują się:

  • Przędziorki

Przędziorki to małe, czerwonawe roztocza, które żerują na spodzie liści. Tworzą delikatną, srebrzystą pajęczynkę, oplatając po kolei wszystkie części rośliny. Trzeba z nimi walczyć szybko, bo namnażają się w zawrotnym tempie. Nie lubią wilgoci, więc warto porządnie umyć roślinę (najlepiej denaturatem albo wodą z szarym mydłem) i dużo częściej ją zraszać.

Przędziorek to jednak trudny do pokonania przeciwnik i aby z nim wygrać, trzeba często sięgnąć po środki chemiczne zawierające heksytiazoks. Opryski wykonuj co tydzień przez 3-4 tygodnie.

  • Wciornastki

Wciornastki to malutkie, ledwo dostrzegalne, białe lub czarne robaczki w kształcie przecinków. Wciornastki wysysają soki z rośliny. Pod wpływem ich obecności liście zwijają się i uzyskują srebrzysty kolor. Aby upewnić się, że to z nimi masz do czynienia, wykonaj tzw. test ogórka. Ułóż na podłożu rośliny plasterek zielonego ogórka, pozostaw go na ok. godzinę i po tym czasie sprawdź, czy pojawiły się na nim robaczki.

Jeśli zdecydujesz się zastosować chemiczny oprysk, wybierz środki dedykowane walce z wciornastkiem (te przeznaczone do „ogólnej” walki ze szkodnikami nie zadziałają). Oprysk należy powtórzyć po tygodniu i za pomocą ogórka sprawdzić ewentualną obecność szkodnika.

  • Ziemiórki

Ziemiórki to latające muszki ukrywające się w wilgotnej ziemi doniczki. Są mniejsze i szybsze od muszek owocówek. Pojedyncze sztuki nie są niebezpieczne, ale gdy jest ich dużo, warto rozpocząć z nimi walkę. Najlepszym sposobem jest przesuszenie podłoża (oczywiście, jeśli roślinie to nie zaszkodzi).

Wykorzystaj także specjalne żółte lepy na owady oraz podlej roślinę mieszanką wody i wody utlenionej (stosunek 4:1) lub wywarem z czosnku. W sklepach znajdziesz też pałeczki nawozowe odstraszające owady latające.

Jakie szkodniki atakują rośliny domowe? Często są to ziemiórki. Jakie szkodniki atakują rośliny domowe? Często są to ziemiórki. Fot. mlphotos/123RF.com

  • Tarczniki

Tarczniki wyglądem przypominają kilkumilimetrowe, półkuliste narośle. Ze względu na chroniący je pancerz są dość twarde. Mogą mieć brązową lub czarną barwę. Aby uratować zaatakowaną przez nie roślinę, usuwaj je mechanicznie. Jest to żmudna, ale zarazem najbardziej skuteczna metoda. Na koniec przemyj roślinę spirytusem i dokładnie ją opłucz.

  • Wełnowce

Wełnowce to dość duże szkodniki wytwarzające białe, puchate jaja. Oblepiają najczęściej łodygi i nerwy liści. Aby się ich pozbyć, wykorzystaj wacik nasączony w alkoholu. Ścieraj dokładnie wszystkie okazy z każdego kolejnego liścia. To niestety czasochłonna praca. Należy ją powtarzać co kilka dni. Pomocny może być także oprysk z wrotyczu.

Pamiętaj, że szybkie rozpoznanie chorób i szkodników oraz bezzwłoczne podjęcie walki z nimi daje największą szansę na uzdrowienie rośliny. Jeśli więc niepokoją cię jakiekolwiek zmiany w wyglądzie liści czy łodyg – jak najszybciej działaj! W większości przypadków zakażone lub zaatakowane przez szkodniki rośliny można z powodzeniem ocalić.

Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych

Roślina mniej narażona na atak szkodników to ta, której zapewnisz optymalne warunki rozwoju. Dbaj więc o odpowiednie stanowisko, podłoże i częstotliwość podlewania. Zapobiegawczo możesz sięgnąć także po naturalne środki ochronne, takie jak wywar z wrotyczu, skrzypu czy cebuli.

Niestety, niekiedy domowe sposoby ochrony przed szkodnikami mogą zawodzić. Szkodniki mogą zostać przyniesione do domu z nowo zakupioną rośliną, a czasem wlatują nawet przez otwarte okno. Mogą pojawić się na łodygach i liściach, zanim je dostrzeżesz. Jeśli atak szkodników jest bardzo intensywny, konieczne może być zastosowanie środków chemicznych (zgodnie z zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania oprysków).

Chcesz ochronić rośliny przed szkodnikami? Warto także zaprosić do swojej domowej dżungli dobroczynka. To drapieżne roztocze, które żywi się m.in. przędziorkiem. Można kupić je żywe, zamknięte w specjalnej opasce umieszczanej na roślinach.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 02.02.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj odżywkę. Fiołek będzie długo kwitł

Zrób specjalne podłoże dla sansewierii. Szybko się zagęści i będzie miała dużo liści

Grudnik kończy kwitnienie? Jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.