Spis treści:
- Dlaczego zamiokulkas żółknie?
- Jak uratować zamiokulkasa?
- Czy obcinać liście zamiokulkasa, gdy zżółknie?
Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną zielną, należącą do rodziny obrazkowatych. Jego charakterystyczną cechą są mięsiste ogonki liściowe, które zwężają się w stronę wierzchołka. Oprócz tego zamiokulkasa wyróżniają podłużne, skórzaste i zielone liście.
Dlaczego zamiokulkas żółknie?
Zamiokulkas żółknie, gdy jest nieprawidłowo pielęgnowany. Chodzi o podlewanie i stanowisko. Przyczyną żółknięcia liści są także szkodniki żerujące na roślinie.
- Nadmierne podlewanie
Zbyt częste i obfite nawadnianie zamiokulkasa może przyczynić się do żółknięcia, a nawet opadania liści. Rośliny te wymagają podlewania wtedy, gdy ich ziemia jest sucha w dotyku. Musimy też sadzić je w dobrze przepuszczalnej glebie z otworami drenażowymi.
- Szkodniki
Kolejną przyczyną żółknięcia liści zamiokulkasa jest pojawienie się szkodników tj. mszyce, przędziorki, wciornastki, wełnowce. Zauważymy je dopiero wtedy, gdy dokładnie przyjrzymy się górnej i dolnej warstwie liści.
- Nasłonecznione stanowisko
Jeszcze inną przyczyną żółknięcia liści zamiokulkasa jest umieszczanie go w gorącym miejscu z bezpośrednim dostępem do światła słonecznego. Przez słońce liście mogą przypalać się i odbarwiać.
Przeczytaj również: Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza? Tylko w takiej rośnie jak na drożdżach
Umiejętność przetrwania w suchym środowisku sprawia jednak, że zamiokulkasy źle znoszą wilgotne, zbite i gliniaste podłoże. Fot.123RF.com
Jak uratować zamiokulkasa?
Jeśli podejrzewamy, że przyczyną żółknięcia liści zamiokulkasa jest nadmierne podlewanie, to powinniśmy dać czas na wyschnięcie gleby. W przypadku, gdy jest w niej zbyt dużo wody, przesadzamy roślinę do suchej i świeżej mieszanki, usuwając zgniłe korzenie i części rośliny za pomocą sekatora. Po przesadzeniu nawadniamy zamiokulkasa dopiero po tygodniu.
Gdy zauważymy szkodniki na zamiokulkasie, to w pierwszej kolejności powinniśmy odizolować go od innych roślin doniczkowych. Następnie przystępujemy do odratowania kwiatu. W tym celu używamy naturalnych oprysków, przygotowanych z domowych produktów lub udajemy się do sklepu ogrodniczego, aby zakupić środki chemiczne.
Jeśli zamiokulkas stoi w gorącym i nasłonecznionym miejscu, to natychmiast powinniśmy go przenieść. Roślina lubi zacienione stanowisko lub takie z rozproszonym światłem słonecznym.
Przeczytaj również: Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa
Domowy nawóz z soczewicy pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Fot.123RF.com
Czy obcinać liście zamiokulkasa, gdy zżółknie?
Zżółknięte liście zamiokulkasa nie powrócą do swojej intensywnie zielonej barwy, dlatego należy je obciąć za pomocą czystego i ostrego sekatora lub nożyczek. Dzięki temu zabiegowi poprawimy wygląd rośliny i wzmocnimy jej kondycję.
Pamiętajmy, aby podczas obcinania liści założyć rękawiczki ochronne. Zamiokulkas może podrażnić skórę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej
Zamiokulkas przestanie marnieć i wypuści mnóstwo liści. Wypróbuj domową mieszankę
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić
10 najlepszych roślin, które uwielbiają zacienione miejsca. Sprawdzą się na północnym parapecie
Twój mało nasłoneczniony pokój wcale nie musi wyglądać nudno! Sięgnij po kwiaty do cienia i stwórz egzotyczny kącik, który będzie największą dekoracją wnętrza. Fot. 123RF.com