Rośliny domowe

O tej roślinie marzą kolekcjonerzy. Ma niezwykłą cechę

Filodendron Birkin to odmiana, która ze względu na bardzo nietypowe - pasiaste wybarwienie liści jest bardzo pożądana i poszukiwana przez wielu kolekcjonerów roślin doniczkowych. Sprawdźcie, jak uprawiać ten kwiat i co zrobić, gdy dotykają go choroby liści.

O tej roślinie marzą kolekcjonerzy. Ma niezwykłą cechę
Filodendron Birkin posiada nietypowe - pasiaste wybarwienie liści. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Filodendron Birkin — charakterystyka

Filodendron Birkin White Measure to stosunkowo nowa odmiana, która powstała w wyniku skrzyżowania różnych gatunków filodendronów. Najnowsze osiągnięcie botaników zachwyca zjawiskowym i niepowtarzalnym wyglądem, który doceniają miłośnicy roślin z całego świata.

Największym atutem filodendronu Birkin o odmianie White Measure są jego ciemnozielone liście, posiadające kontrastujące kremowo-białe nerwy. Tworzą one na liściu efekt rozchodzących się ze środka gęsto usianych paseczków.

Co ciekawe, młode wyrastające listki są w całości białe i nie posiadają widocznych wzorów. Dopiero z czasem, w miarę dojrzewania, zaczyna pojawiać się na ich powierzchni widoczna struktura zielonych pasków, która wraz ze wzrostem liścia staje się coraz bardziej imponująca.

Filodendron Birkin ma zwarty i gęsty pokrój oraz stosunkowo powoli rośnie. Dorosły okaz jest w stanie osiągnąć około jednego metra wysokości.

Ze względu na swoje nietypowe i niespotykane dotychczas wybarwienie, szybko zyskał popularność wśród fanów nietypowych roślin doniczkowych i stał się pożądany przez kolekcjonerów. Jest trudno dostępny, a przez to traktowany jako towar luksusowy. Stąd też jego nazwa nawiązuje do drogich i limitowanych torebek Birkin, sprzedawanych przez francuski dom mody Hermes.

Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci

Filodendron Birkin — uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja Filodendronu Birkin nie jest wcale trudna. Wystarczy regularnie podlewać roślinę oraz dostarczać jej składników pokarmowych, a odwdzięczy się pięknym wyglądem i zacznie wytwarzać nowe oszałamiające liście. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji filodendrona Birkin:

 • Podlewanie

Filodendron Birkin preferuje stale wilgotne podłoże, dlatego trzeba regularnie go podlewać i sprawdzać stan gleby - nie może ona być ani przesuszona, ani nadmiernie przelana. Optymalne będzie podlewanie rośliny raz na tydzień. Dodatkowo warto zraszać jego liście i od czasu do czasu zafundować mu odświeżający "prysznic".

 • Nawożenie

Roślina ma wysokie zapotrzebowanie pokarmowe, dlatego w okresie wzrostu (czyli w miesiącach wiosenno-letnich) warto zasilać ją raz na tydzień lub co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym do roślin zielonych lub biohumusem. Pozwoli to roślinie na wytwarzanie nowych liści i sprawi, że będzie szybciej rosła.

Zobacz więcej zdjęć
 • Stanowisko

Birkin peferuje stanowiska lekko zacienione. Bezpośrednia ekspozycja na słońce może spowodować poparzenie jego pięknych liści. Stanowisko całkowicie zacienione również nie będzie mu sprzyjać. Idealnym rozwiązaniem będzie ustawienie doniczki z kwiatem w pobliżu okna osłoniętego firanką. Najlepsza będzie dla niego ekspozycja wschodnia. Roślinę trzeba co jakiś czas obracać, aby z każdej strony miała dostęp do światła, inaczej zacznie się przechylać w jedną stronę - w kierunku źródła światła. Warto też uważać na przeciągi, które mogą zaszkodzić roślinie.

 • Temperatura

Birkin dobrze czuje się w ciepłych pomieszczeniach. Optymalna temperatura do uprawy tej rośliny wynosi od 18 do 25 stopni. Trzeba także pamiętać, aby w zimie nie stawiać go bezpośrednio w sąsiedztwie grzejnika.

 • Podłoże i przesadzanie

Podłoże dla filodendrona Birkin może stanowić ziemia uniwersalna. Podczas przesadzania rośliny warto zadbać o warstwę drenażu, która uchroni korzenie przed gniciem. Na dno doniczki wystarczy wysypać odrobinę perlitu, co ułatwi odprowadzanie wody z doniczki. W doniczce z filodendronem warto umieścić również mech torfowiec. Zwiększa on wilgotność i przepuszczalność gleby, a jak wiemy, Birkin lubi zwilżoną ziemię.

Filodendron Birkin należy przesadzać co rok lub dwa lata, gdy zauważymy, że zaczyna wyrastać ze swojej doniczki. 

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie filodendronu Birkin nie jest wcale trudne. Aby pozyskać nowe rośliny, wystarczy tylko pobrać z pędu z korzeniami przybyszowymi sadzonki zawierające po 2-3 liście, które potem ukorzenić je w wodzie. Następnie sadzonki wystarczy posadzić w podłożu z piasku i torfu. Po kilku tygodniach, kiedy się już ukorzenią u nasady liścia, trzeba przesadzić je w żyźniejsze podłoże. Rozmnażanie rośliny najlepiej będzie przeprowadzić w okresie od końca lutego do końca marca.

Przeczytaj również: Filodendron. Najpopularniejsze gatunki. Uprawa i wymagania

Filodendron Birkin — choroby liści

Czasami pomimo chęci i dużych starań wkładanych w pielęgnację rośliny, zaczyna ona chorować. Pierwsze objawy choroby można zauważyć, gdy zaczyna się zmieniać stan liści. W przypadku filodendrona Birkin choroby objawiają się tym, że liście:

 • brązowieją i żółkną
 • pojawiają się na nich plamy
 • zwijają się
 • opadają

Zwykle powodem pogorszenia się stanu rośliny jest jej przelanie lub przesuszenie. Jak uratować filodendron Birkin?

 • Brązowe liście

Jeśli zauważysz, że liście twojego filodendrona zaczynają brązowieć, mają suche końcówki, marszczą się, zasychają i zwijają - onacza to, że prawdopodobnie przesuszyłeś roślinę. Aby poprawić jej stan przesadź kwiat do nowego podłoża zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, obetnij wszystkie suche i zniszczone liście i daj roślinie czas na regenerację. Zmień jej stanowisko, odsuń od kaloryfera, regularnie podlewaj i zraszaj liście.

 • Plamy na liściach

Gdy na liściach twojej rośliny pojawią się nieregularne ciemnobrązowe plamy, które szybko się powiększają, może to być spowodowane pojawieniem się choroby grzybiczej określanej jako plamistości liści filodendronów. Aby uratować roślinę, wytnij wszystkie chore liście i zastosuj oprysk przeciwgrzybiczy. Powtórz go trzy razy w odstępie 7 dni.

 • Żółte liście

Jeśli zauważysz żółte liście u swojego filodendrona Birkin - to może mieć to dwie przyczyny. Albo liść jest stary albo roślina była nadmiernie podlewana. Jeśli liść znajduje się u spodu rośliny i wcześniej był ciemnozielony, to znaczy, że jest to stary liść. W tym przypadku nie masz się czym martwić, bo taki jest naturalny cykl życia tej rośliny i wystarczy zeschnięty liść odciąć. Jeśli natomiast liście żółkną nie tylko u podstawy rośliny, to może to wskazywać na przelanie. Wyciąg delikatnie kwiat z doniczki i sprawdź, w jakim stanie są jego korzenie. Jeśli zalegają w wodzie - przesadź roślinę do świeżego i suchego podłoża, pamiętając o warstwie drenażowej. W przyszłości zanim podlejesz kwiat, koniecznie sprawdź, czy na pewno jest taka potrzeba.

Przeczytaj również:

Wiosenne nawożenie drzew owocowych. Jaki nawóz wybrać?

Trzykrotka: jak ją pielęgnować?

Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "O tej roślinie marzą kolekcjonerzy. Ma niezwykłą cechę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.