Rośliny domowe

Domowe sposoby na błyszczące liście kwiatów. Uważaj, nie wszystkie rośliny możesz natłuścić

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Prezentują się jeszcze lepiej, gdy ich liście są pozbawione kurzu i pięknie błyszczące. Istnieje wiele gotowych preparatów, które nadają elegancki połysk, ale możemy wykorzystać również domowe sposoby na nabłyszczanie liści. Jakie rośliny dobrze zniosą taki zabieg i na co zwrócić uwagę podczas nabłyszczania? Sprawdź!

Domowe sposoby na błyszczące liście kwiatów. Uważaj, nie wszystkie rośliny możesz natłuścić
Do nabłyszczenia liści roślin nie potrzebujemy kupnych preparatów. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny można nabłyszczać?

Przecieranie liści roślin doniczkowych z kurzu i zraszanie ich wodą to proste sposoby na nadanie im zdrowego, świeżego wyglądu. Aby jeszcze bardziej podkreślić atrakcyjność naszych kwiatów domowych, możemy zastosować również rozmaite nabłyszczacze. Preparaty te w błyskawicznie nadają liściom idealny połysk, choć równocześnie pełnią inne ciekawe funkcje. Pozbywają się osadów wapiennych, które powstają na liściach wskutek zraszania, chronią rośliny przed nadmierną transpiracją wody oraz ograniczają osadzanie się na nich kurzu.

Nabłyszczanie najlepiej sprawdza się w przypadku tych kwiatów pokojowych, które charakteryzują się dużymi i gładkimi liśćmi. Jakie rośliny można nabłyszczać? Wśród gatunków warto wymienić przede wszystkim:

Skrzydłokwiaty, anturium i fikusy lubią nabłyszczanie liści. Skrzydłokwiaty, anturium i fikusy lubią nabłyszczanie liści. Fot. CanvaPro

Na które rośliny nie można stosować nabłyszczaczy?

Nie wszystkie rośliny doniczkowe tolerują nabłyszczanie liści. Jeśli mamy wątpliwości, czy uprawiany przez nas okaz dobrze zniesie zabieg, preparat nadający połysk rozprowadźmy najpierw tylko na jednym liściu. Obserwujmy roślinę przez kilka dni. Jeżeli nie zauważymy niepokojących objawów, możemy zastosować nabłyszczacz na wszystkich liściach.

Ponadto pamiętajmy, że środków nabłyszczających nie można stosować u następujących roślin:

  • asparagus, paproć (nefrolepis, adiantum) – ich pierzaste liście nie mogą być nabłyszczane;

  • sępolia fiołkowa, geranium, cyklamen, fitonia, ginura, maranta, cisus, koleus, sukulenty i kaktusy – ponieważ ich liście są pokryte włoskami lub kutnerem, nie powinno się ich nabłyszczać;

  • sitniczka zwisła (sitowie zwisłe) – jej cienkie, nitkowate liście nie nadają się do nabłyszczania;

  • pieniążek (pilea peperomiowata), kawowiec, difenbachia, sagowiec, kroton, palmy, róża chińska (hibiskus), sansewieria i aglaonema – tym roślinom nabłyszczanie może poważnie zaszkodzić.

Przeczytaj również: Zraszanie roślin doniczkowych zimą. Jakich błędów unikać?

Domowe sposoby na nabłyszczanie liści

W marketach i ogrodniczych dostępna jest szeroka gama preparatów nadających liściom połysk. Możemy zakupić rozmaite spraye i nawilżane chusteczki o mniej lub bardziej chemicznym składzie. Warto decydować się na te środki nabłyszczające, które zawierają substancje pochodzenia naturalnego (np. oleje roślinne, miód, wosk pszczeli czy bursztyn). Tego typu preparaty charakteryzują się jednak wyższą ceną. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić i mieć pewność, że w preparacie nie znajdują się szkodliwe, chemiczne substancje, nabłyszczacz do liści roślin doniczkowych możemy zrobić samodzielnie.

Jest kilka domowych sposobów na nabłyszczanie liści. Tym, który stosuję najczęściej, jest prosty preparat przygotowany na bazie oleju, choć istnieją również inne metody na nadanie roślinom połysku:

  • olej i woda – do oleju roślinnego dodajemy kilka kropel wody i starannie mieszamy. Nabłyszczacz rozprowadzamy na powierzchni liści za pomocą ściereczki;

  • piwo – szmatkę zwilżamy odgazowanym piwem i przecieramy nią liście;

  • skórka banana – aby nabłyszczyć liście, delikatnie pocieramy je wewnętrzną stroną skórki bananowej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czarne plamki, biały nalot, suche końcówki liści. Sprawdź, co dolega twoim roślinom

Przesadzanie roślin doniczkowych zimą. To błąd czy konieczność?

Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.