Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zraszanie roślin doniczkowych zimą. Jakich błędów unikać?

Miesiące zimowe to szczególnie trudny czas dla naszych kwiatów doniczkowych. Wskutek ogrzewania powietrze w mieszkaniach jest przesuszone, co źle wpływa na kondycję większości roślin. Jeśli końce ich liści zasychają i brązowieją, to znak, że potrzebują systematycznego zraszania. W jaki sposób zrobić to dobrze? Które rośliny doniczkowe trzeba zraszać zimą, a jakie gatunki tego nie lubią? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Zraszanie roślin doniczkowych zimą. Jakich błędów unikać?
Sezon grzewczy to czas, gdy nasze rośliny doniczkowe marnieją i więdną. Jak im pomóc? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Zraszanie roślin doniczkowych zimą – najważniejsze zasady

Zima jest wymagającym okresem nie tylko dla miłośników kwiatów domowych, ale i samych roślin. Niesprzyjające warunki w tym czasie powodują, że to właśnie o tej porze roku borykamy się z największymi problemami w ich uprawie. Usychanie brzegów liści, pleśnienie podłoża w doniczce czy pogarszanie się ogólnego wyglądu roślin pokojowych to niektóre przykre konsekwencje niekorzystnych czynników, które dominują zimą. Na szczęście na część z nich mamy bezpośredni wpływ.

W okresie jesienno-zimowym rośliny pokojowe zmagają się przede wszystkim z przesuszonym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Niska wilgotność powietrza bywa zgubna dla większości uprawianych w domach okazów. Warto pamiętać, że dominująca część z nich pochodzi z tropikalnego klimatu. Jako rośliny egzotyczne wymagają, aby wilgotność powietrza wynosiła od 60 do nawet 80%. Tymczasem w okresie grzewczym parametr ten często wynosi mniej niż 50%!

Z problemem przesuszonego powietrza możemy sobie poradzić na kilka prostych sposobów. Warto stosować urządzenia nawilżające, które w wydajny sposób utrzymają odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli nie chcemy inwestować w tego typu rozwiązania, możemy też położyć na grzejniku naczynie z wodą bądź wilgotny ręcznik, które parując, nawilży otoczenie wokół uprawianych okazów. Nie możemy jednak zapominać również o zabiegu pielęgnacyjnym, którym jest zraszanie roślin doniczkowych. Zimą jest on szczególnie istotny.

Zraszanie roślin pomaga w podniesieniu wilgotności powietrza w ogrzewanym zimą pomieszczeniu. Zraszanie roślin pomaga w podniesieniu wilgotności powietrza w ogrzewanym zimą pomieszczeniu. Fot. CanvaPro

Podczas zimowego zraszania kwiatów domowych musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • spryskujemy tylko te rośliny doniczkowe, które lubią wilgotne powietrze i tolerują moczenie liści;

  • wykorzystujemy wyłącznie przegotowaną, odstaną, miękką wodę, która będzie miała temperaturę pokojową;

  • lepiej zraszać rośliny mgiełką wodną niż spryskiwać liście dużymi kroplami;

  • zraszanie roślin doniczkowych łączymy z systematycznym przecieraniem ich z kurzu;

  • zimą zabieg powtarzamy co 2-3 dni, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby danej rośliny.

Choć zraszanie roślin ponosi wilgotność powietrza jedynie krótkotrwale, stanowi najlepszy sposób na poprawienie kondycji większości gatunków uprawianych w naszych domach zimą. Jeśli zabieg ten będziemy przeprowadzać regularnie, okazy odwdzięczą nam się atrakcyjnym wyglądem. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują zraszanie. Zanim spryskamy posiadany okaz, sprawdźmy, czy dany gatunek tego potrzebuje.

Przeczytaj również: Przesadzanie roślin doniczkowych zimą. To błąd czy konieczność?

Które rośliny doniczkowe trzeba zraszać zimą?

Niektóre kwiaty domowe wymagają regularnego zraszania zimą, ponieważ w innym razie stają się podatne na ataki szkodników (przykładowo przędziorków) i tracą swój efektowny wygląd. Niska wilgotność powietrza powoduje, że końcówki ich liści usychają i się zawijają, co szpeci uprawiany okaz. Które rośliny doniczkowe trzeba zraszać zimą? Na liście znajdują się draceny, kalatea, maranty, aglaonemy oraz alokazje. Nie możemy zapominać również o popularnych pieniążkach, storczykach, monsterach, niedośpianach czy filodendronach. Zraszanie liści lubią także paprocie, guzmanie, oplątwy, anturium, fitonie, skrzydłokwiaty i kaladium. Warto też regularnie spryskiwać chamedory, krotony (trójskrzyn pstry), difenbachię, medinille wspaniałe oraz scindapsusa pstrego.

Musimy mieć również na uwadze, że wybrane gatunki są szczególnie kapryśne pod względem wilgotności powietrza. Jeśli zdecydujemy się na uprawę np. widliczki Martensa, pamiętajmy, że czeka nas nawet codzienne zraszanie rośliny. Ponadto okaz musimy prowadzić pod osłoną (w szklanym naczyniu), aby zagwarantować mu maksymalną wilgotność powietrza.

Pieniążek, fitonia i monstera lubią być zraszane. Pieniążek, fitonia i monstera lubią być zraszane. Fot. CanvaPro

Jakich roślin nie wolno zraszać?

Każdy gatunek roślin uprawianych w doniczkach jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Nie wszystkie lubią zraszanie wodą – części z nich zabieg może wręcz zaszkodzić! Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim te rośliny domowe, których liście pokrywa delikatny meszek, czyli tzw. kutner. Pamiętajmy, aby nie zraszać skrętników oraz sępolii fiołkowej, popularnie nazywanej fiołkiem afrykańskim.

Warto wiedzieć, że rośliny te dobrze rozwijają się przy wysokiej wilgotności powietrza, ale źle znoszą moczenie liści. Z tego względu powinniśmy starać się podnieść ten parametr w inny sposób niż spryskując roślinę. Uprawiając te gatunki, warto stosować nawilżacze powietrza lub stawiać na kaloryferze naczynia wypełnione wodą.

Istnieją również rośliny doniczkowe, których nie trzeba zraszać z innego powodu. Wybranym gatunkom nie szkodzi przesuszone powietrze. Wręcz przeciwnie, ze względu na swoje pochodzenie w takich warunkach czują się doskonale. Nie zraszajmy, ponieważ nie musimy tego robić, następujących roślin:

  • aloesu,

  • kalanchoe,

  • haworsji,

  • grubosza,

  • sansewierii gwinejskiej,

  • eszewerii.

Zraszanie zaszkodzi skrętnikom oraz sępolii fiołkowej. Zraszanie zaszkodzi skrętnikom oraz sępolii fiołkowej. Fot. CanvaPro

Jak zraszać rośliny zimą?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych, podczas zraszania roślin doniczkowych zimą łatwo popełnić błąd. Spryskując rośliny zbyt intensywnie lub robiąc to w nieprawidłowy sposób, wyrządzimy więcej szkód niż pożytku. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może skutkować osłabieniem uprawianych okazów, które staną się bardziej podatne na rozwój chorób (przede wszystkim grzybowych).

Jak zraszać rośliny zimą, aby nie popełnić poważnych błędów? Nawilżajmy je nie częściej niż to konieczne w przypadku danego gatunku. Jeśli częstotliwość zraszania będzie zbyt wysoka, rośliny, zamiast wynagrodzić nasze starania pięknym wyglądem, zaskoczą nas gniciem liści i rozwojem pleśni na glebie w doniczce. Równie dużym błędem jest zbyt rzadkie spryskiwanie liści tych gatunków, które tego potrzebują. Nie zapominajmy też, że zimna, twarda woda prosto z kranu zaszkodzi naszym roślinom. Możemy zraszać je wyłącznie miękką wodą o temperaturze pokojowej, którą uprzednio odstawimy na całą dobę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe, które musisz nawozić zimą. Lista jest pokaźna

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Przygotuj energetyczny tonik na pobudzenie

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.