Rośliny domowe

Co zrobić, gdy drzewko szczęścia gubi liście? Przepis na odżywczą miksturę

Grubosz, znany również jako drzewko szczęścia, to popularna roślina doniczkowa o niezbyt dużych wymaganiach. Według przesądów przynosi szczęście, pomyślność i powodzenie w interesach. Ozdobą rośliny są mięsiste liście, które jednak mogą opadać, jeśli niewłaściwie o nią zadbamy. Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście i co zrobić, by je uratować? Podpowiadamy.

Co zrobić, gdy drzewko szczęścia gubi liście? Przepis na odżywczą miksturę
Grubosz, znany też jako drzewko szczęścia, to popularna roślina doniczkowa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście?

Drzewko szczęścia, czyli grubosz, to roślina doniczkowa o mięsistych liściach, znana ze swoich niewielkich wymagań – jest więc polecana osobom zapracowanym, zabieganym i zapominalskim. To sukulent z rodziny gruboszowatych, który w naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 2 metry. Uprawiana w domu roślina najczęściej dorasta jednak do 1 metra wysokości, rozwijając się dosyć wolno.

Podobnie jak wszystkie inne sukulenty, grubosz nie potrzebuje dużej ilości wody – potrafi bowiem magazynować ją w swoich liściach. Dzięki temu jest w stanie przetrwać długie okresy suszy. Choć to roślina wytrzymała, nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do gubienia przez nią liści.

Dlaczego liście grubosza opadają? Oto najczęstsze przyczyny:

  • Zbyt mała ilość światła – grubosz lubi jasne stanowiska, choć nie powinien być narażony na bezpośrednie, intensywne światło słoneczne.

  • Zbyt duża ilość wody – nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni, przez co roślina marnieje i gubi liście. Drzewko szczęścia powinniśmy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce nieco przeschnie.

  • Nieodpowiednia temperatura – grubosz najlepiej rośnie w temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza. Zimą najlepiej zapewnić mu z kolei temperaturę około 15 stopni Celsjusza. Na kondycję rośliny mogą jednak wpłynąć negatywnie zarówno duże wahania temperatury, jak i bliskość kaloryfera. Jeśli będzie ustawiony w jego pobliżu, liście drzewka szczęścia zaczną tracić kolor i opadać.

Drzewko szczęścia może też jednak gubić liście z całkowicie naturalnych powodów. Mogą one opadać ze starszych pędów, które drewnieją. Wówczas grubosz zaczyna wypuszczać nowe pędy.

drzewko szcęścia Odpowiednio pielęgnowane drzewko szczęścia może kwitnąć. Fot.CanvaPro

Czego nie lubi grubosz?

Drzewko szczęścia jest bardzo wytrzymałą rośliną. Zaszkodzić mu może przede wszystkim nadmiar wody. Zbyt wilgotna ziemia powoduje gnicie korzeni i podstawy łodygi. Spowoduje też utratę jędrności liści. Grubosz, jak każda roślina, potrzebuje jednak wody. Zbyt skąpe podlewanie również może spowodować utratę liści. Jeśli w pomieszczeniu panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza, najlepiej nawadniać go mniej więcej co 2 tygodnie.

Roślinie trzeba także zapewnić wystarczającą ilość miejsca. Zbyt mała doniczka może sprawić, że grubosz nie ma już przestrzeni do rozwoju, co pogarsza jego stan i może nawet prowadzić do opadania liści.

Przeczytaj również: Drzewko szczęścia znów zaczęło gubić liście? Dodaj do wody i podlej, szybko zobaczysz efekty

Jak uratować drzewko szczęścia?

Drzewka szczęścia nie należy spisywać na straty, nawet jeśli straciło już sporo liści. Istnieje sposób na jego uratowanie – wystarczy przygotować domowy nawóz, który przyczyni się do rozwoju nowych liści grubosza. Nie wszyscy również wiedzą, że roślina ta może zakwitnąć. Dzieje się to na przełomie jesieni i zimy, choć w warunkach domowych trudno jest sprawić, by drzewko szczęścia zakwitło.

Dla uratowania grubosza warto się posłużyć nawozem fosforowym. Rozcieńczamy 2 gramy nawozu w 3 litrach wody, a następnie podlewamy rośliny tak przygotowanym roztworem. By pobudzić grubosza do wzrostu, można również posłużyć się kwasem bursztynowym. W tym celu rozpuszczamy 2 tabletki (po 100 mg każda) w jednym litrze ciepłej wody. Gotowym roztworem spryskujemy wszystkie liście rośliny. Może to pobudzić grubosza do kwitnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Łatwa w uprawie i mało wymagająca opuncja drobnokolczasta. Co zrobić, żeby zakwitła?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.