Spis treści:
- Dlaczego drzewko szczęścia marnieje i gubi liście?
- Jak uratować drzewko szczęścia? Zrób nawóz z mocznika
Dlaczego drzewko szczęścia marnieje i gubi liście?
Drzewko szczęścia to znana roślina doniczkowa o bardzo dekoracyjnych, mięsistych liściach. Słynie z niewielkich wymagań, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób zapominalskich albo dla tych, którzy na długo wyjeżdżają. Jego uprawa nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety czasem się zdarza, że drzewko szczęścia zaczyna marnieć i gubić liście. To sygnał, że dzieje się z nim coś niepokojącego i niezbędna jest szybka interwencja. Poznaj najczęstsze powody, dla których drzewko szczęścia marnieje i gubi liście.
- Niewystarczająca ilość światła – drzewko szczęścia najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Postawiony w cieniu zaczyna chorować, a jego liście żółkną i opadają.
- Nadmierne podlewanie – grubosz jest sukulentem, gdyż gromadzi wodę w mięsistych liściach. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni, w rezultacie roślina szybko zaczyna marnieć i gubić liście. Drzewko szczęścia należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest przesuszona.
- Niewłaściwa temperatura – optymalna temperatura dla grubosza to 20-22 st. C, zimą należy zapewnić im ok. 15 st. C. Warto jednak unikać dużych skoków temperatur, co może negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Nie powinno się stawiać drzewka szczęścia blisko kaloryfera, inaczej jego liście zaczną tracić kolor i opadać.
- Naturalne uwarunkowania – drzewko szczęścia może też naturalnie gubić liście na starszych pędach, które drewnieją. Wówczas roślina zaczyna wypuszczać młode pędy.
Drzewko szczęścia nie ma dużych wymagań i stanowi ładną ozdobę każdego domu. Fot.123RF.com
Jak uratować drzewko szczęścia? Zrób nawóz z mocznika
Twoje drzewko szczęścia zaczęło gubić liście? Nie spisuj go na straty! Wystarczy przygotować domowy nawóz, a w mig pokryje się nowymi liśćmi. W tym celu przydatny okaże się mocznik, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych i ma postać niewielkich, białych granulek. Dostarcza roślinom najcenniejszego makroelementu, czyli azotu, który jest podstawowym budulcem wpływającym na wzrost i rozwój.
Jak uratować drzewko szczęścia? Do litra wody dodaj jedną łyżeczkę mocznika, po czym dokładnie wymieszaj. Tak przygotowanym nawozem podlewaj drzewko szczęścia raz w miesiącu. Wyraźnie ożywi to naszą roślinę – będzie ona wypuszczać nowe liście, a jej kondycja znacznie się poprawi. Warto zaznaczyć, że mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów azotowych. Można go stosować niemal do wszystkich roślin – sprawdzi się nie tylko w przypadku roślin ozdobnych, lecz także drzew i krzewów owocowych, a nawet warzyw.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jeśli monstera marnieje w oczach, to oznacza, że czegoś jej brakuje. Przygotuj specjalną odżywkę
Białe, klejące robaczki na storczyku. Jak zwalczyć wełnowce domowymi sposobami?
Trudno ją kupić, ale to nie problem. Jak rozmnożyć anginkę krok po kroku?