Spis treści:
Paproć domowa – zasady uprawy
Naturalnym środowiskiem paproci domowej są tropikalne lasy Ameryki Południowej. To już powinno nam wiele powiedzieć o tym, jakie ta roślina ma wymagania. Oto podstawowe zasady uprawy paproci domowej:
-
Stanowisko
Paproć domowa rośnie w naturze pod drzewami w tropikalnych lasach. Dlatego idealne będzie dla niej rozproszone światło. Lubi też mieć przestrzeń na swoje rozłożyste liście. Nie przepada za to za przeciągami. Dlatego parapet okienny jest dla niej najgorszym wyborem. Będzie się lepiej czuła w głębi mieszkania, na niezależnym kwietniku, takim, który pozwoli jej nie dotykać innych roślin i przedmiotów.
-
Podłoże
Podłoże dla paproci domowej powinno być przepuszczalne, może być lekko kwaśne. Może to być ziemia przemieszana z piaskiem lub torfem. Dno doniczki należy wysypać drenażem, a sama doniczka powinna mieć odpływ. Pozwoli to roślinie pobierać tyle wody, ile potrzebuje i zapobiegnie jej przelewaniu.
Paproć domowa ma specyficzne wymagania związane z uprawą. Fot.123RF.com
-
Podlewanie
To nie jest kwiat dla leniwych i zapominalskich. Ziemia pod paprotką powinna być zawsze wilgotna, ale nie mokra. Jej korzenie nie mogą stać w wodzie. Paproć domową najlepiej podlewać trzy razy w tygodniu, ale nie tak, by powstawały zastoje wody.
-
Nawożenie
Paproć domowa wymaga jedynie umiarkowanego nawożenia. Tu przesada może zaszkodzić roślinie. Od marca do lipca można nawozić ją co tydzień, potem, do października – co dwa tygodnie. W okresie jesienno-zimowym nie nawozi się paprotki. Ponieważ tę roślinę łatwo przenawozić, najlepiej stosować naturalne sposoby nawożenia. Sprawdzą się fusy po kawie czy herbacie oraz nawóz ze skórek od bananów.
-
Wilgotność
Pochodząca z tropikalnych lasów paproć domowa lubi wysoką wilgotność powietrza. Jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, należy ją regularnie zraszać podczas podlewania. Może też stać obok nawilżacza powietrza.
Przeczytaj również: Specjalna kąpiel dla roślin doniczkowych – na wzmocnienie i przeciw szkodnikom. Jesienią i zimą to obowiązek
-
Przesadzanie
Paprotka lubi nieco ciasne doniczki, ale czasem trzeba ją przesadzić do większej. Można wtedy podzielić roślinę na kilka części i posadzić w innych doniczkach. Najlepiej wykonywać to wczesną wiosną, pamiętając o drenażu doniczki i przepuszczalnym podłożu.
Paproć domowa lubi sporą wilgotność i częste podlewanie. Fot.CanvaPro
Jak pielęgnować paprotkę zimą?
Zima jest dla paproci dość trudnym okresem. W naszych domach robi się sucho i gorąco, bo zaczynają grzać kaloryfery. Tymczasem paprotka zimą woli chłodniejsze temperatury – między 15 a 20 stopni Celsjusza. Natomiast jej preferencje co do wilgotności wciąż pozostają te same.
Dlatego zimą dobrze jest przenieść paproć domową w wilgotniejsze miejsce – do łazienki lub do kuchni. W żadnym wypadku nie powinna stać w pobliżu grzejników czy kuchenek gazowych. Zimą możesz zintensyfikować zraszanie paproci, a nawet wstawić ją od czasu do czasu pod prysznic. Ważne jest, aby woda nie była wtedy zbyt ciepła ani zbyt zimna.
Zimą, czyli od października do lutego, nie nawozi się paprotki. W przypadku, gdy zauważysz na niej uschnięte liście – usuń je, ale bardzo ostrożnie. Delikatna paproć nie lubi dotyku. Podobnie jest zresztą z przenoszeniem. Kiedy przeniesiesz roślinę w miejsce zimowania, staraj się jej już nie ruszać. Paproć domowa nie lubi częstych zmian lokalizacji.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Najlepszy sposób na grudnika – szybko rośnie i bogato kwitnie. Wystarczą tabletki z apteki