Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Ma niewielkie wymagania, a jej bogato zdobione liście zwrócą uwagę każdego. Jak uprawiać begonię królewską?

Begonia królewska, zwana w Polsce również ukośnicą jest przepiękną, dekoracyjną rośliną, którą często spotkać można na domowych parapetach. Kwiat ten charakteryzuje się bardzo ozdobnymi, kolorowymi i dużymi liśćmi. Pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Dowiedz się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tych niezwykle uroczych okazów. 

Ma niewielkie wymagania, a jej bogato zdobione liście zwrócą uwagę każdego. Jak uprawiać begonię królewską?
Popularność uprawy begonii królewskiej zawdzięcza się przede wszystkim jej pięknym, barwnym i wzorzystym liściom. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Begonia królewska charakterystyka 

Begonia królewska (Begonia rex) należy do roślin z rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Jest to kwiat dość popularny w Polsce i przeznaczony przede wszystkim do uprawy domowej. 

Ukośnica pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej, ale naturalnie występuje także w Afryce i Azji. Etymologię nazwy rośliny zawdzięcza się Karolowi Linneuszowi, który nazwał kwiat na cześć gubernatora Kanady Francuskiej – Michela Begona. Polskie słowo – ukośnica – jest związane z ukośnym nerwem głównym rośliny, który niejako przedziela liść begonii na dwie części. 

Popularność uprawy begonii królewskiej zawdzięcza się przede wszystkim jej pięknym, barwnym i wzorzystym liściom, które cechują się sercowatym kształtem. Ich długość to ok. 30 cm, a szerokość ok. 15-25 cm. Roślina ma lekko płożący się pokrój. 

Co ciekawe, ostatnimi czasy, te niezwykle barwne liście rośliny podbiły serca wielu ogrodników. Nic dziwnego, różnorodność barw i odcieni sprzyja znacznej popularyzacji tego kwiatu. 

begonia rex Uprawa i pielęgnacja begonii królewskiej nie jest skomplikowana. Fot. 123RF/PICSEL

Begonia występuje w kolorach od różowego, szmaragdowego po szary, a nawet ciemnozielony. Oprócz tego, na brzegach liści można zauważyć dekoracyjne, srebrno-białe obwódki lub plamki. Wewnętrzna strona liści mieni się metalicznym blaskiem, z kolei zewnętrzna charakteryzuje się czerwonym lub brunatnym odcieniem oraz wyraźnym unerwieniem. Poza tym, na mięsistych liściach można zauważyć delikatne, przyjemne w dotyku, miękkie włoski. 

Kwiaty rośliny pojawiają się zwykle na początku lata (w czerwcu). Są drobne i delikatne, zebrane w małe bukiety, które delikatnie wznoszą się nad liśćmi. 

Begonia królewska uprawa i pielęgnacja 

Uprawa i pielęgnacja begonii królewskiej nie jest skomplikowana. Roślina preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca, ale nie bezpośrednio narażone na dużą ilość promieni słonecznych. Stanowisko begonii królewskiej może być zlokalizowane np. na parapecie okien wschodnich lub północnych. Natomiast temperatura pomieszczenia, w którym przebywa roślina, powinna wynosić ok. 13-15°C. Warto również pamiętać, aby nie narażać ukośnicy na przeciągi, ponieważ begonia bardzo ich nie lubi oraz na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej, żeby kwiat ten stał w pokoju, w którym znajduje się nawilżacz. 

Podlewanie begonii królewskiej powinno być obfite. Do tego zabiegu najlepiej używać świeżej i miękkiej wody. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której woda gromadzi się w doniczce. Rośliny, które są nawilżone zbyt mocno, bardzo szybko gniją.

Do uprawy ukośnicy niezbędny jest odpowiedni dobór ziemi. Begonia królewska dobrze czuje się w podłożu uniwersalnym, przeznaczonym dla roślin domowych. Co więcej, kwiat ten należy uprawiać wyłącznie w pojemnikach z otworami, które pomogą pozbyć się nadmiaru wody. Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym może okazać się zraszanie liści rośliny destylowaną wodą. Warto nie przesadzać z jej ilością, ponieważ w innym wypadku na liściach begonii pojawią się nieestetyczne, ciemne plamy. 

Przesadzanie i rozmnażanie begonii królewskiej 

Najlepszą porą roku na przesadzanie begonii królewskiej jest wiosna. Młode sadzonki można z powodzeniem uprawiać w glebie uniwersalnej o lekko kwaśnym odczynie pH. Aby zabieg przebiegł prawidłowo, nowe egzemplarze powinno się umieścić w pojemniku nieco głębiej niż poprzednio. Dzięki temu roślina dobrze się rozkrzewi.  

Begonię królewską rozmnaża się z reguły na dwa sposoby. Pierwszym jest podział bryły korzeniowej rośliny, a drugim podział jej liści. Ta ostatnia metoda jest dużo mniej inwazyjna i dlatego częściej polecają ją wykwalifikowani botanicy. Można tego dokonać na dwa sposoby: 

  • przez pocięcie liścia – należy podzielić go na ok. 4 cm trójkąty. Ważne, aby każdy z kawałków miał widoczne rozgałęzienie nerwów u wierzchołków. Trójkątną część powinno się włożyć do gleby i poczekać, aż się ukorzeni. Warto w tym celu użyć wilgotnej ziemi z dodatkiem piasku lub torfu;
     
  • przez cały liść – należy ułożyć cały liść na lekko wilgotny piasek. Warto zwrócić uwagę na to, aby był on dobrze przywarty do podłoża. Następnie wykonuje się nacięcia na najbardziej widocznych nerwach (poniżej widocznego rozgałęzienia). 

W obu przypadkach sadzonki należy postawić w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu, którego temperatura powinna wynosić ok 21-22°C. Aby zabezpieczyć rośliny przed czynnikami zewnętrznymi, można owinąć je folią lub przykryć szklanym pojemnikiem. Młode egzemplarze begonii warto delikatnie nawilżyć wodą. Nowo posadzone okazy ukorzenią się po ok. 2-3 tygodniach. Zabieg ten najlepiej wykonywać pod koniec wiosny lub zimą. 

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż roślina nie znosi zbyt dużych doniczek. Należy więc przesadzić ją do pojemnika tylko o numer większego od tego poprzedniego. Zabieg wykonuje się tylko, gdy rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba, np. w momencie, gdy begonia zaczyna przerastać starą doniczkę. 

Przeczytaj również: Roślina idealna na balkon i taras. Jak uprawiać begonię?

Cechą charakterystyczną begonii są barwne kwiaty imponujących rozmiarów. Fot. 123RF/PICSEL

Begonia królewska – nawożenie, przycinanie i choroby 

Zaleca się nawozić begonię królewską systematycznie, przez cały rok. Warto pamiętać o tym zabiegu szczególnie od marca do września. Najlepiej zasilać roślinę nawozami mineralnymi, przeznaczonymi dla roślin ozdobnych. Dodatkowo co jakiś czas powinno się używać pokarmów organicznych, np. humusu. 

Przycinanie begonii królewskiej nie jest wskazane. Właściwie zabieg ten wykonuje się tylko wtedy, gdy niektóre części rośliny zaczną gnić lub opadać. Wówczas np. wysuszone, obumarłe liście powinno się delikatnie odciąć od łodygi. 

Zdarza się, że begonia królewska choruje. Są to przeważnie infekcje grzybowe spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, np. zbyt obfitym podlewaniem. Zgnilizna korzeni lub tzw. szara pleśń widoczna jest na roślinie w momencie jej przelania. Ponadto kwiat ten, jak większość roślin doniczkowych, bywa atakowany przez szkodniki takie jak przędziorki. Powinno się je od razu likwidować – w tym celu zaleca się użycie bezpiecznych środków owadobójczych. 

Reasumując, begonia królewska to mało wymagająca roślina domowa, która z pewnością zachwyci cię swoim wyglądem. Jej niezwykle, bogato zdobione liście na pewno zwrócą uwagę gości. W sklepach można spotkać wiele odmian tej rośliny, które charakteryzują się właśnie mnogością barw i kształtów. Najciekawsze z nich to:

  • Namur,
  • Escargot,
  • Charlotte Chiffon. 

Aby twoja begionia pięknie rosła, musi być odpowiednio pielęgnowana. Najważniejsze to zapewnienie ukośnicy odpowiednio jasnego i ciepłego stanowiska oraz jej sumienne podlewanie. Kwiat ten może być uprawiany w połączeniu z innymi roślinami doniczkowymi. Ładnie się komponuje w towarzystwie żurawki czy zielonej trawy. 

Przeczytaj:

Rojniki: uprawa bez tajemnic

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.