Rośliny domowe

Wypełnia dom szczęściem! Jak pielęgnować Lucky bamboo?

Lucky bamboo to roślina o egzotycznym pokroju, która świetnie prezentuje się zwłaszcza w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Powyginane pędy i długie liście przyciągają wzrok oraz stanowią świetne urozmaicenie wystroju. Co ciekawe, lucky bamboo można uprawiać zarówno w donicy, jak i w wodzie. Dowiedz się więcej o potrzebach tej rośliny!

Symbol szczęścia, bogactwa i energii. Warto trzymać go w domu Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Lucky bamboo – charakterystyka

Lucky bamboo, czyli po polsku szczęśliwy bambus lub bambus przynoszący szczęście, to potoczne nazwy draceny Sandlera. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian tej rośliny doniczkowej. Pochodzi z Azji, gdzie uznawana jest za symbol szczęścia, bogactwa i energii, dlatego jest tam chętnie wręczana na prezent.

Lucky bamboo zawdzięcza swoją nazwę nie tylko niezwykłej symbolice, ale także pokrojowi. Pędy tej rośliny są jasnozielone, sztywne i segmentowane, przez co przypominają nieco te, które ma bambus. Oprócz nich roślina wytwarza długie, lancetowate liście, które w naturze mogą osiągnąć nawet 20 cm długości.

Jednak w domowych warunkach lucky bamboo jest raczej niewielką rośliną, która nie rośnie zbyt szybko. Dzięki temu dobrze prezentuje się przez wiele lat i z pewnością nie stanie się dominującą dekoracją.

Lucky bamboo - uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko

Lucky bamboo jest wyjątkową rośliną, która nie ma zbyt wysokich wymagań. Jest bardzo łatwa w uprawie, więc doskonale sprawdza się dla początkujących ogrodników. Jednak, aby mogła zdrowo rosnąć bez sprawiania kłopotów, trzeba stworzyć jej odpowiednie warunki do rozwoju.

Lucky bamboo doskonale czuje się na stanowisku, gdzie dociera rozproszone światło – zatem najlepiej, jeśli będzie stał blisko okna, ale nie bezpośrednio na parapecie. Warto pamiętać, że zbyt intensywne promienie słońca mogą doprowadzić do żółknięcia liści. Z kolei zbyt mała ilość światła skutkuje zahamowaniem jego rozwoju i "wyciąganiem się" liści.

Parapet nie jest dobrym miejscem dla szczęśliwego bambusa nie tylko ze względu na dużą ilość światła, ale także suche powietrze, które emitują ciepłe grzejniki zimą, oraz  na przeciągi po otwarciu okna. Lucky bamboo jest rośliną dość wrażliwą na zimno i suszę, dlatego należy uważnie wybierać dla niej miejsce.

Dodatkowo należy zadbać o ciepło. Dracena Sandlera najlepiej rośnie w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 18 do 24 st.C. Jednocześnie poziom ciepła może spadać poniżej 15st.C, ponieważ chłód zabija roślinę.

 • Ziemia

Dracena Sandlera jest wyjątkową rośliną, która może być uprawiana na dwa sposoby – tradycyjnie w ziemi lub hydroponicznie, czyli w wodzie. Jeśli chcesz hodować ją w klasyczny sposób, potrzebujesz:

 • doniczki z odpływem – dzięki temu nadmiar wody nie będzie gromadzić się we wnętrzu,
 • keramzytu – należy wysypać go na dno pojemnika, aby uzyskać warstwę drenażu. W ten sposób chronisz korzenie przed gniciem,
 • ziemi kwiatowej lub specjalnej, przeznaczonej do dracen – w takim podłożu lucky bamboo będzie miał zapewnione wszystkie niezbędne minerały do rozwoju.

bambus w wodzie Najpopularniejsza jest uprawa draceny Sandlera bezpośrednio w wodzie. Fot.123RF.com

Jednak popularniejsza i o wiele bardziej zjawiskowa jest uprawa draceny Sandlera bezpośrednio w wodzie. W tym celu można wykorzystać różne naczynia – przezroczyste fiolki, butelki, słoiki, a nawet porcelanę. W zależności od kompozycji można umieścić w nich jedną lub więcej łodyg jednocześnie. Takie naczynie należy wypełnić odstaną wodą (do wysokości 4-5 cm) lub specjalnym hydrożelem.

 • Pielęgnacja

Zastanawiasz się, jak należy dbać na co dzień o lucky bamboo? Podlewanie tej rośliny w prawidłowy sposób jest najważniejsze. Mimo że dracena Sandlera może być uprawiana w wodzie, jeśli jest hodowana w donicy, nie należy dopuszczać do nadmiaru wody w podłożu. W ten sposób można łatwo doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej, jeśli ziemia jest stale wilgotna – aby utrzymać ją w takim stanie należy podlewać lucky bamboo 1-2 razy w tygodniu umiarkowaną ilością wody. W przypadku roślin uprawianych hydroponicznie należy co 7-14 dni wymieniać wodę. Dodatkowo można przycinać nieco korzenie, jeśli urosną zbyt długie.

Lucky bamboo uwielbiają zraszanie – lubią je zwłaszcza okazy, które rosną w ziemi. Dlatego należy regularnie je spryskiwać, jednak pamiętaj o zachowaniu umiaru – nie chcesz dopuścić do gnicia korzeni.

Pamiętaj, że dracena Sandlera jest dość wrażliwa na twardą wodę. Dlatego zanim ją podlejesz odstaw płyn na co najmniej 24 godziny.

 • Nawożenie

Sama ziemia lub woda nie wystarczą, aby bambus Sandlera dobrze się rozwijał i zachwycał swoim pokrojem. Jeśli chcesz zapewnić wszystko, co potrzebne roślinie do wzrostu i tworzenia liści, do każdego podlewania dodawaj odpowiednią porcję nawozu.

Możesz do tego wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin zielonych, jednak pamiętaj, aby dziesięciokrotnie rozcieńczyć dawkę, czyli użyć zaledwie 1/10 porcji na tę samą ilość wody, jaką wskazuje producent.

Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do uprawy hydroponicznej roślin. Świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla klasycznych nawozów. Ich stosowanie jest bardziej bezpieczne, ponieważ mają odpowiednią ilość składników i są mniej skoncentrowane niż uniwersalne preparaty. Dzięki temu ryzyko, że spalisz korzenie jest niewielkie.

 • Przesadzanie

Dracenę Sandlera należy przesadzać do nowej donicy, gdy jej korzenie będą wystawać z donicy, a woda po podlaniu od razu przepływać do podstawki. Możesz to zrobić o dowolnej porze roku, choć jeśli jest taka możliwość warto poczekać do wiosny. Większa ilość światła oraz mniejsze ryzyko przeciągów to lepsze warunki do rozwoju, niż ciemność i suche powietrze.

Bezwzględnie należy przesadzać od razu wszystkie rośliny po zakupie. Lucky bamboo jest zazwyczaj sprzedawany w ozdobnych, małych pojemniczkach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na rozwój korzeni. Dlatego warto przenieść go do większego pojemnika i zapewnić odpowiednią ilość wody.

 • Rozmnażanie

Chcesz uzyskać kilka sadzonek lucky bamboo? Przycinanie tej rośliny to najlepszy sposób. Dodatkowo jest bardzo proste! Wystarczy ściąć jeden wybrany pęd, a następnie podzielić go na kilka, kilkucentymetrowych części i ułożyć je na płaskim naczyniu wypełnionym wodą. Po kilku dniach pędy wypuszczą korzenie i zaczną rosnąć. Możesz potem przenieść je do doniczki z ziemią lub pozostawić w naczyniach z wodą.

Jednocześnie warto pamiętać, że hodowane samodzielnie lucky bamboo nie będzie miało tak oryginalnego kształtu jak te kupione w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych. Producenci na etapie wzrostu stosują odpowiednie procedury, aby zmusić roślinę do zmiany kierunku rozwoju. To długotrwały proces, dlatego w domu z reguły się go nie praktykuje.

Lucky bamboo – choroby

Dracena Sandlera jest narażona na te same szkodniki i choroby, co pozostałe rośliny doniczkowe. Dlatego należy ją regularnie oglądać i odpowiednio o nią dbać. Jednak czasami, mimo najlepszej pielęgnacji, roślina może stracić swój pokrój. Oto najczęstsze problemy, które mogą wystąpić podczas uprawy lucky bamboo:

 • gubienie liści – powoduje je zazwyczaj nadmierne nasłonecznienie,
 • żółknięcie liści – przyczynia się do tego zbyt duża ilość wody,
 • gnicie pędu – tak objawia się choroba grzybowa.

Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, niezwłocznie sprawdź korzenie, zadbaj o lepsze stanowisko i w razie potrzeby sięgnij po odpowiednie środki przeciwgrzybicze lub przeciwpasożytnicze.

Wybierz lucky bamboo i wypełnij swoje wnętrze szczęściem!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wypełnia dom szczęściem! Jak pielęgnować Lucky bamboo?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.