Spis treści:
- Jak założyć ogródek na parapecie?
- Jakie rośliny wybrać do ogródka na parapecie?
- Jak pielęgnować ogródek na parapecie?
Jak założyć ogródek na parapecie?
Założenie ogródka na parapecie nie jest skomplikowanym zadaniem. Przed zakupem pierwszych roślin warto jednak przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Dzięki temu ułatwisz sobie zadanie i sprawisz, że wybrane przez ciebie kwiaty będą lepiej rosły, a także bujniej kwitły. Jak założyć ogródek na parapecie?
Przede wszystkim zastanów się, który parapet wybrać. Najlepsze będą południowy albo wschodni – są najbardziej nasłonecznione. Jeśli jednak twoje mieszkanie ustawione jest na północ albo zachód, nie martw się. Na nim również założysz ogródek – po prostu przy wyborze roślin stawiaj na te gatunki, które nie wymagają intensywnego oświetlenia i nasłonecznienia.
Jak założyć ogródek na parapecie? Fot. senata/123RF.com
Idealnie byłoby też, gdyby pod parapetem, na którym zakładasz swój ogródek, nie było grzejnika. Dodatkowe ogrzewanie zimą sprawi, że gleba w doniczkach szybciej wyschnie. W sytuacji, gdy pod każdym parapetem umieszczony jest grzejnik, często sprawdzaj stan gleby. Podlewaj rośliny zawsze, gdy przeschną, a także częściej zraszaj ich części zielone.
Latem okno, przy którym założyłeś ogródek, dobrze jest przesłonić cienką firanką albo zazdrostką. W ten sposób zapewnisz roślinom dostęp do światła słonecznego, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko poparzenia lub wypłowienia liści od słońca. Zwróć też uwagę na rozmiar parapetów. Zasada jest prosta: im szerszy parapet, tym lepiej! Zmieści się na nim więcej roślin, będzie też dość miejsca na większe okazy.
Przeczytaj również: Wermikulit do roślin doniczkowych. Zalety i wady stosowania
Jakie rośliny wybrać do ogródka na parapecie?
Wybrałeś już parapet oraz doniczki, które będą stanowiły ochronę roślin i piękną ozdobę twojego pokoju? W takim razie pora przemyśleć, jakie rośliny do ogródka na parapecie wybrać.
Po pierwsze, możesz postawić na rośliny ozdobne. Świetnie sprawdzą się zarówno te o kolorowych liściach (np. begonie, zielistki), jak i okazy kwitnące (storczyki, fiołki afrykańskie, róże miniaturowe). Ciekawym pomysłem będzie urozmaicanie stałej ekspozycji roślinami sezonowymi. Wiosną możesz dodać do domowego ogródka posadzone w donicach tulipany, jesienią wrzosy lub aksamitki, a w okresie świątecznym – gwiazdy betlejemskie.
Po drugie, na parapecie (szczególnie kuchennym) warto założyć ogródek ziołowy. Świeża mięta, bazylia, oregano czy tymianek pięknie pachną, a dodatkowo przydadzą się podczas gotowania wielu potraw. Jakie rośliny do ogródka na parapecie jeszcze możesz wybrać? Co powiesz na… warzywa? W domu bardzo dobrze udaje się uprawa sałaty, szczypiorku, rzodkiewek oraz rzeżuchy.
W ogródku na parapecie warto uprawiać zioła i warzywa. Fot. Marika Kosheleva/CanvaPro
Jak pielęgnować ogródek na parapecie?
O czym warto pamiętać podczas domowej uprawy roślin? Jak pielęgnować ogródek na parapecie? Wszystko zależy od tego, na jakie rośliny się zdecydujesz. Niektóre będą potrzebowały częstego podlewania, zraszania liści albo przecierania ich wilgotną, miękką ściereczką. Inne wystarczy podlać raz na jakiś czas i jedynie regularnie sprawdzać, czy wciąż pięknie się prezentują, a na ich liściach lub kwiatach nie widać oznak choroby albo bytowania szkodników.
Pamiętaj też, że tak jak rośliny ogrodowe, także te uprawiane w domu trzeba regularnie nawozić. Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości glebę oraz torf i piasek do jej uzupełnienia (o ile twoje okazy wymagają takich dodatków).
Zwróć wreszcie uwagę na to, jakie doniczki wybierasz. Najpopularniejsze są te plastikowe lub ceramiczne. Obydwa typy donic dostępne są w wielu kolorach i kształtach – za ich pomocą stworzysz więc na swoim parapecie wyjątkowe kompozycje roślinne. Zawsze jednak przed zakupem doniczki przemyśl nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim – praktyczne. Doniczka powinna być stabilna i na tyle głęboka, aby bez problemu pomieścić korzenie wybranej rośliny.
Ważne jest też, by wewnątrz nie zatrzymywała się woda, bo mogłoby to doprowadzić do pleśnienia lub gnicia korzeni. Sprawdź więc, czy wybrane przez ciebie doniczki mają na dnie otwory, a jeśli nie – wykonaj je samodzielnie. Zanim wsypiesz do donicy ziemię do kwiatów, utwórz w niej warstwę drenażu. W tej roli świetnie sprawdzą się drobne kamyczki albo keramzyt.
Domowy ogródek to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim dla wszystkich miłośników roślin, którzy nie mają możliwości założenia klasycznego ogrodu. Ale nie tylko – rośliny warto wprowadzić do swojego domu w każdym przypadku. Ich obecność poprawia nastrój, uspakaja, a czasem nawet zapewnia stały dostęp do świeżych, zdrowych ziół.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozrasta się błyskawicznie. Jak dbać o żyworódkę, by zdrowo rosła?
Na liściach drzewka laurowego pojawił się lepiący sok? To znak, że zaatakowały go szkodniki
Błędy w pielęgnacji grubosza. Co zrobić, żeby drzewko szczęścia miało dużo liści?