Rośliny domowe

Rośliny nie więdną, ale też nie rosną. 7 sprawdzonych sposobów, jak pobudzić je do życia

Rośliny doniczkowe są ozdobą domu. Doskonale wkomponowują się w każdy rodzaj wnętrza i cieszą oczy domowników oraz gości. Niestety zdarza się, że mimo starań nie dostrzega się rozwoju rośliny. Wówczas pada pytanie: dlaczego kwiaty nie rosną w domu? Przyczyn może być kilka. Poznaj sposoby, by sobie z nimi poradzić.  

Rośliny nie więdną, ale też nie rosną. 7 sprawdzonych sposobów, jak pobudzić je do życia
Odpowiednia pielęgnacja roślin może pobudzić je do wzrostu. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego kwiaty doniczkowe nie rosną?  

Aby odratowanie twojej rośliny było możliwe, musisz zdiagnozować problem, który uniemożliwia jej prawidłowy rozwój. Każdy kwiat ma indywidualne potrzeby dotyczące nasłonecznienia, podlewania czy nawożenia. Niektóre rośliny są na tyle delikatne, że zbyt niska temperatura czy przeciąg w domu mogą uniemożliwiać ich rozwój.  

Do najczęstszych przyczyn zahamowania wzrostu roślin należą:  

  • Zbyt duża lub zbyt mała ilość słońca — niektóre kwiaty źle znoszą bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Mogą one doprowadzić nawet do poparzenia rośliny. W efekcie liście prezentują się nieestetycznie, a nawet usychają. W takich warunkach kwiat nie może się prawidłowo rozwijać. Jeśli słońca jest za mało, to roślina również nie będzie zachwycała szybkim i zdrowym wzrostem. Miejsce dla każdej doniczki warto wybrać zgodnie z potrzebami danego okazu.

  • Nieodpowiednie nawadnianie — wbrew pozorom rośliny częściej wybaczają delikatne przesuszenie niż przelanie. Zbyt mokre podłoże uszkadza system korzeniowy i jest idealnym środowiskiem do rozwoju nieprzyjaciół. Zbyt mała ilość wody również może prowadzić do zahamowania rozwoju. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten czynnik zimą. Wówczas powietrze jest przesuszone, co jest spowodowane ogrzewaniem budynku. W takiej sytuacji powinieneś obserwować swoją roślinę. Być może konieczne będzie częstsze podlewanie.
  • Nieodpowiednie nawożenie rośliny — dobranie odpowiedniego nawozu i częstotliwości odżywiania rośliny to bardzo indywidualna kwestia. W zależności od rodzaju kwiatu należy sięgnąć po odpowiednie składniki i zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do stosowania odżywki.
      
  • Problemy z podłożem — odpowiednie podłoże ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rośliny. Jeśli gleba nie będzie np. wystarczająco przepuszczalna, to korzenie będą narażone na uszkodzenia. Zawartość doniczki to fundament pod zdrową i okazałą roślinę.  

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Wbrew pozorom lepiej nie podlewać roślin wodą bezpośrednio nalaną z kranu do konewki. Fot. Pexels

Kwiaty doniczkowe nie rosną — domowe sposoby, które pobudzą je do wzrostu

Poniższe sposoby pomogą ci zadbać o to, aby twoja roślina ponownie zaczęła się rozwijać. Pamiętaj jednak, że w przypadku zastosowania każdego z nich musisz nieco poczekać na efekty. Bądź cierpliwy, a łodygi rośliny z pewnością wkrótce cię zachwycą! 

1. Zajrzyj do wnętrza doniczki

Aby ocenić kondycję rośliny, warto się przyjrzeć jej korzeniom. Możesz to zrobić, wyjmując delikatnie kłącza z osłonki czy doniczki. Następnie warto oczyścić korzenie z ziemi, by zobaczyć, czy na przykład nie są zgniłe lub przesuszone.  

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki gnicia, powinieneś od razu usunąć uszkodzone pędy. Następnie należy całkowicie zmienić podłoże. Nie można też przelewać rośliny, ponieważ gnicie jest najczęściej spowodowane zbyt obfitym podlewaniem.  

Warto także z bliska przyjrzeć się bryle korzeniowej i samemu podłożu, by móc ocenić czy przypadkiem nie występują w nich szkodniki, które mogą hamować rozwój rośliny.  

Pamiętaj też, by nie wychodzić z założenia, że jeśli korzenie są zbyt suche, to należy natychmiast intensywnie je podlać. Dozowanie wody powinno się odbywać w sposób miarowy i zrównoważony. W przeciwnym wypadku popadniesz w kolejną skrajność, przez co roślina zostanie przelana.  

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Drenaż zapewnia odpływ wody z doniczki, a tym samym chroni korzenie przed gniciem i obumieraniem. Fot. 123RF/PICSEL

2. Zadbaj o odpowiednie podłoże oraz rozmiar doniczki 

Doniczka jest dla rośliny domem i otoczką, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jej zadaniami są zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby i ochrona bryły korzeniowej. Jeśli doniczka jest zbyt mała, to korzenie nie mają niezbędnej przestrzeni do rozwoju. To jednak nie oznacza, że im większa donica, tym lepiej. Zbyt duży rozmiar osłonki również sprawi, że roślina będzie się wolniej ukorzeniała.  

Dla rozwoju kwiatów bardzo ważne jest także odpowiednie pH podłoża. Znaczna większość roślin doniczkowych lepiej radzi sobie w nieco kwaśnej glebie. Jej stopień kwasowości powinien wynosić między 5,5-6,5. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kwiaty doniczkowe nie rosną, to warto sprawdzić, jaki jest poziom zakwaszenia podłoża. Następnie należy dowiedzieć się, jakie pH będzie optymalne w przypadku danego gatunku — być może właśnie tutaj leży problem. 

Powinieneś też zadbać o to, by podłoże w doniczce było przepuszczalne. W tym celu warto połączyć podłoże uniwersalne z perlitem czy piaskiem. Z kolei na dnie doniczki warto umieścić nieco drobnych kamieni. Wówczas woda będzie miała gdzie spływać i nie stanie się zagrożeniem dla korzeni.  

Przeczytaj również: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jaką wybrać?

Uniwersalne ziemie sprawdzają się do sadzenia większości gatunków zarówno kwitnących, jak i tych, które tworzą wyłącznie zielone liście. Fot. 123RF/PICSEL

3. Podlewaj rośliny zdrową wodą 

Może się wydawać, że nie ma znaczenia, jaką wodą podlewasz rośliny. To jednak bardzo istotna kwestia! Pędy nie lubią wody prosto z kranu. Jest dla nich za twarda i zawiera zbyt dużą ilość chloru.  

To z kolei może powodować opadanie kwiatów i pojawianie się nieestetycznych nalotów na powierzchni liści. Delikatne gatunki, jak np. azalie czy storczyki, mogą zupełnie przestać się rozwijać po kontakcie ze zbyt twardą wodą. Woda prosto z kranu może prowadzić także do powstania nieatrakcyjnego, białego nalotu na powierzchni gleby w donicy. 

Aby wyeliminować zagrożenie, warto przed podlewaniem nalać wody do otwartego pojemnika. Po kilku godzinach szkodliwe dla kwiatów substancje odparują. Woda nie będzie już również zbyt twarda. Dla bezpieczeństwa można ją także przefiltrować lub przegotować.  

Przeczytaj również: W doniczce pojawił się grzyb? Usuniesz go środkiem za 2 złote

Żółtawy lub brązowy nalot pojawia się w doniczkach roślin na skutek podlewania twardą wodą. Fot. 123RF/PISCEL

4. Sprawdź, ile słońca potrzebuje twoja roślina 

Jeśli jakiś czas temu przyniosłeś do swojego domu roślinę i dzisiaj zastanawiasz się, dlaczego kwiaty nie rosną w domu, to warto sprawdzić, czy są odpowiednio usytuowane. Może się okazać, że zmiana położenia rośliny sprawi, że zacznie ona intensywnie rosnąć i zachwycać urodą nowych liści i kwiatów.  

Każdy gatunek ma nieco inne wymagania, dlatego należy sprawdzić, czy odpowiednio wybrałeś dla niego miejsce. Nadmiar słońca szkodzi, ale jego brak również nie będzie sprzyjał zdrowemu rozwojowi kwiatów. Warto poczytać, w jakich warunkach dany gatunek najlepiej się rozwija.  

Przeczytaj również: Jakie kwiaty wybrać na parapet? Polecamy gatunki do słońca i cienia

5. Stosuj domowe nawozy roślinne z bananów i mleka 

W procesie dbania o rośliny niezwykle ważne jest ich nawożenie. Domowy nawóz możesz przygotować, jeśli masz mleko czy banany. W przypadku mleka kluczowy jest wapń, który wspiera wzrost i rozwój roślin. 3 łyżki napoju należy zalać 200 mililitrami wody. Taką mieszanką podlewaj rośliny 2 razy w miesiącu — szczególnie w okresie wiosenno-letnim.  

Nawóz z banana powstanie, jeśli skórki po owocach zalejesz szklanką wody. Po 48 godzinach mieszanką należy podlać roślinę, by wzmocnić zapach jej kwiatów oraz częstotliwość kwitnienia.  

Przeczytaj również: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą

Do nawożenia roślin doniczkowych można wykorzystać odpadki. Fot. 123RF/PICSEL

6. Wykonaj domowy wywar z wody i jajek 

Częstą odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego rośliny doniczkowe nie rosną w domu, będzie to, że nie są odpowiednio nawożone. Doskonałym nawozem, który możesz zastosować w domu, będzie woda po gotowaniu jajek. Należy umieścić w niej kilka pogniecionych skorupek. Po 3 dniach powstanie nawóz, który idealnie sprawdzi się w przypadku azalii, wrzosów czy kamelii, ponieważ zawiera dużą ilość azotu.  

Przeczytaj również: Skorupki jaj jako nawóz dla roślin

7. Wykorzystaj uniwersalne nawozy odpowiadające potrzebom rośliny

  • drożdże — około 10 gramów drożdży należy rozpuścić w litrze wody i podlewać tą mieszanką rośliny raz w miesiącu. Dzięki temu będą szybciej rosły;  
  • tabletka aspiryny — pół kapsułki rozpuść w 400 mililitrach wody i podlej nią kwiat. Substancje aktywne sprawią, że roślina będzie się szybciej rozwijała i uodporni się na działanie szkodników. Nawozu nie należy stosować częściej niż raz na dwa miesiące.  
  • sproszkowany węgiel — drobne kawałki węgla należy połączyć z podłożem w donicy. Dzięki temu odkazisz ziemię oraz przyspieszysz gojenie ran, które powstały na roślinie w wyniku przycinania. Nawóz ma uniwersalny charakter, ale szczególnie sprawdzi się w przypadku storczyków, którym zapewni zalecane dla nich warunki rozwoju.  

Kiedy kwiaty przestają rosnąć, postaraj się znaleźć źródło problemu i go rozwiązać. Dzięki powyższym sposobom na pewno uda ci się przywrócić harmonię w procesie rozwoju rośliny i sprawić, by ponownie zachwycała nowymi kwiatami i liśćmi. Pamiętaj jednak, że niezwykle ważne w całym procesie są Twoja cierpliwość oraz wnikliwa obserwacja. Wówczas wszystko zacznie zmierzać ku dobremu.  

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.