Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kiście różowych baldachów zwisają w dół. Oryginalna odmiana begonii koralowej wchodzi na salony

Na tle innych odmian ta egzotyczna roślina wyróżnia się strzelistym pokrojem i asymetrycznymi liśćmi, które pokrywają wyraźne, srebrzyste kropki. Co ciekawe, uprawa begonii bambusowej 'Tamaya' to zajęcie, któremu bez trudu podołasz – warto to zrobić, ponieważ wypielęgnowana zakwitnie obfitymi baldachogronami o intensywnie koralowej barwie, których podziwianie sprawi ci niemałą przyjemność.

Kiście różowych baldachów zwisają w dół. Oryginalna odmiana begonii koralowej wchodzi na salony

Spis treści: 

Bambusowa begonia (begonia maculata 'Tamaya') – oryginalny kwiat w doniczce

Do domów i mieszkań, w których życie toczy się dynamicznie i w niemałym pośpiechu szukamy znaków świadczących o bliskości natury. Wprowadzamy do wnętrz rośliny, dzięki którym przestrzeń ożywa, nabiera koloru i staje się dla nas jeszcze bardziej przyjazna w odbiorze. Niektóre rośliny, oprócz efektownego wyglądu, zapewniają nam coś jeszcze – aktywne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.  

Jedną z nich jest właśnie begonia bambusowa o właściwej nazwie begonia maculata 'Tamaya'. Roślinka ta ma niezwykłą zdolność oczyszczania powietrza m.in. z benzenu oraz szeregu innych toksycznych substancji, powszechnie występujących w wielu środkach do czyszczenia, renowacji oraz konserwacji mebli. Wystarczy kilka zdrowo rosnących sadzonek, abyśmy mogli oddychać pełną piersią, przy tym ciesząc oko niezwykłymi walorami wizualnymi egzotycznej piękności.

kwiaty Begonia 'Tamaya' kwitnie na biało lub koralowo, a jej gęste, w pełni wykształcone grona zwisają z mięsistych łodyg. Fot. CanvaPro

Bambusowa begonia (begonia maculata 'Tamaya'), oryginalny kwiat w doniczce pochodzący z ciepłego rejonu Brazylii i Argentyny, to kolekcjonerska perełka wśród domowych egzotyków. Poznasz ją po asymetrycznie rozkładających się pędach i wzniesionym pokroju, przez który bardziej przypomina drzewko niż kwiat oraz obficie kwitnących gronach. Koralowy lub śmietankowy odcień drobnych, delikatnych płatków, srebrzyste plamki na sercowatych liściach oraz czerwone wybarwienie na ich spodzie sprawiają, że begonia 'Tamaya' zasługuje nie tylko na troskliwą pielęgnację, lecz także na rozmnożenie zdrowego okazu.

Przeczytaj również: Uprawa begonii - wszystko, co musisz wiedzieć. Poznaj najpiękniejsze odmiany begonii

Uprawa begonii bambusowej 

Odmiana 'Tamaya' doskonale czuje się w doniczkach, dorastając nawet do 120 cm i to bez czasochłonnych zabiegów. Oto kilka wskazówek, dzięki którym ten oryginalny kwiat wniesie powiew egzotyki do twojego domu – kieruj się nimi, a gałązki będą się uginać pod ciężarem kolorowych gron.

  • Ziemia 

Begonia bambusowa uprawiana w domu potrzebuje żyznego, lekkiego podłoża o wysokiej przepuszczalności. Korzystnym środowiskiem dla rozwoju systemu korzeniowego tej rośliny będzie ziemia o odczynie 5,5-6,5 pH, czyli lekko kwaśnym. Jeżeli nie kupujesz gotowego podłoża, tylko decydujesz się na samodzielne przygotowanie, uwzględnij zastosowanie drenażu, bez niego korzenie kwiatu mogą gnić. Stworzenie mieszanki z ziemi do roślin doniczkowych z dodatkiem keramzytu i perlitu powinno zapewnić begonii optymalne warunki rozwoju.

  • Stanowisko 

Ważnym czynnikiem adaptacji rośliny w mieszkaniach jest kontrolowany dostęp do światła słonecznego. Dlatego uprawa begonii bambusowej wymaga wyboru odpowiedniego stanowiska, powinno być jasne, ciepłe, z dostępem świeżego powietrza. Nie wolno jednak narażać rośliny na przeciągi ani stawiać jej tam, gdzie bezpośrednio padają promienie słońca. Nieodpowiednim miejsce będzie też zacieniony kąt o niedostatecznej ilości światła naturalnego, docierającego tam w ciągu dnia. Jaka jest recepta na sukces? Jasne stanowisko, w którym światło rozprasza np. mglisty woal jasnej firany. 

  • Podlewanie 

Jak większość egzotyków, begonia 'Tamaya' uprawiana w domu w doniczce potrzebuje wilgotnego podłoża, ale źle znosi zastój wody. Sprawa jest prosta – musisz zadbać o podlewanie wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Ważny jest sposób dostarczenia wody do systemu korzeniowego, a także zapewnienie roślinie właściwej wilgotności powietrza.  

Podlewanie od dołu, poprzez kilkuminutowe zanurzenie doniczki w pojemniku z wodą lub napełnianie wodą podstawki jest najbezpieczniejsze dla kwiatów doniczkowych o dużej wrażliwości. Aby nie narazić rośliny na choroby grzybowe, zrezygnuj ze zraszania jej na rzecz delikatnego zamgławiania przy pomocy nawilżacza powietrza, podczas którego liście nie będą miały bezpośredniego kontaktu z cieczą. 

  • Nawożenie 

Zapewnienie dodatkowego odżywienia w formie nawożenia potrzebne jest przede wszystkim w okresie od wiosny do jesieni, kiedy begonia bambusowa uprawiana w doniczce zaczyna intensywnie zakwitać. Zimą lepiej nie podawać żadnych odżywek, z kolei w sezonie wegetacyjnym postawić na płynne, łatwo przyswajalne nawozy, których skład oraz dawkowanie nie doprowadzi do nadmiernego zasolenia podłoża.  

  • Przycinanie 

Jedną z charakterystycznych cech tej rośliny jest wzniesiony pokrój i tendencja do kształtowania wysokich, mocnych pędów. Jednak zaniedbana, straci swój urokliwy kształt, dlatego wierzchołek begonii warto wczesną wiosną odrobinę przyciąć na taką wysokość, jaka najbardziej ci odpowiada. Dzięki temu nie tylko nadasz jej atrakcyjną formę, lecz także pozwolisz roślinie ładnie się rozkrzewić i utrzymać zagęszczoną formę. 

  • Przesadzanie i rozmnażanie 

Prawidłowo zaplanowana uprawa begonii bambusowej powinna zacząć się od jej przesadzenia do lepszego podłoża. To, w którym trafiła do ciebie ze sklepu, z pewnością jest już wyjałowione i prawdopodobnie wielokrotnie przelane, a stojąca w zbitej grudzie ziemi woda nie odparuje tak łatwo. Przenieś młodą roślinkę do przepuszczalnego podłoża wzbogaconego perlitem i keramzytem lub wermikulitem. Kolejne przesadzanie zaplanuj dopiero na czas, gdy korzenie zaczną wyraźnie przerastać doniczkę, czyli mniej więcej co 2-3 lata.

przesadzanie Nie zostawiaj młodej begonii w podłożu produkcyjnym, przesadź ją do odżywionej gleby o większej przepuszczalności. Fot. CanvaPro

Zdrową, pięknie rozkrzewiającą się begonię maculata 'Tamaya' warto rozmnożyć. Możesz to zrobić na dwa sposoby: przez sadzonki pędowe pobrane wiosną, umieszczone w nowym podłożu i osłonięte perforowaną folią albo przez podział podczas przesadzania, w wyniku czego pozyskasz sadzonkę z jednym liściem i pękiem zdrowych korzeni.

  • Choroby i szkodniki 

Egzotyczne pochodzenie begonii bambusowej oraz jej wrażliwość na nieodpowiednie warunki świetlne lub błędy związane z podlewaniem zwiększają podatność rośliny na różne choroby. Mogą też zagrażać jej rozmaite szkodniki, dlatego warto obserwować młode kwiaty dopiero po zakupie oraz starsze rośliny, na których wystąpią takie objawy, jak podsychanie liści, więdnięcie łodyżek czy pojawienie się nalotów lub plam niezwiązanych z naturalnym wybarwieniem.  

Begonia maculata 'Tamaya' w doniczce łatwo ulega porażeniu przez mączniaka rzekomego, zalążki szarej pleśni, pierścieniową lub bakteryjną plamistość liści. Do poważnych zagrożeń zaliczane są również rizoktonioza oraz zgorzel zgnilakowa begonii. Powinieneś być uczulony na wszelkie oznaki pogorszenia kondycji pędów i liści rośliny, za które mogą odpowiadać zarówno przędziorki, wełnowce, jak i wciornastki. Nowej roślince warto zapewnić choćby kilkudniową kwarantannę, zanim trafi na docelowe miejsce.

Przeczytaj również: Czym podlewać begonie, by długo i obficie kwitły? Wykorzystaj przeterminowany produkt z lodówki

Begonia maculata tamaya – warto wiedzieć 

Sposób, w jaki begonia bambusowa nie się w górę sprawia, że z czasem może zajść potrzeba zapewnienia jej choćby częściowego podparcia. W tym celu sięgnij po trwałe, cienkie paliki oferowane w sklepach ogrodniczych lub kijki bambusowe. Uważaj, wbijając je w podłoże, aby nie uszkodzić korzeni i przywiąż do nich najcięższe pędy. Zabieg ten możesz wykonać podczas okresowego przesadzania rośliny do nowej doniczki ze świeżym drenażem i odżywionym podłożem. Pamiętaj wówczas również o tym, aby osadzić ją nieco głębiej niż dotychczas – to prosty sposób na stymulację jej rozrostu.  

Powtarzające się zabiegi pielęgnacyjne, szczególnie te wykonywane wczesną wiosną, powinny obejmować delikatne przycinanie pędów, dzięki czemu uzyskasz i z łatwością utrzymasz parasolowatą formę kwiatu. Koralowe grona, swobodnie zwisające z gałązek begonii to ciekawa dekoracja, którą mogą zainteresować się zwierzęta. Zwróć uwagę na to, aby roślina nie stała w miejscu ogólnodostępnym, jeśli w domu mieszka nadmiernie ciekawski kot.  

Choć nie jest ona zaliczana do roślin doniczkowych trujących, to jej spożycie może powodować poważne podrażnienie żołądka, wymioty, a co za tym idzie niebezpieczne dla kotów odwodnienie. Odpowiednio zabezpieczone stanowisko uprawy zapewni begonii bambusowej ochronę, pozwoli jej na estetyczny rozrost i efektowne kwitnienie, jednocześnie trzymając psotne czworonogi z dala od koralowych kiści.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowy zasilacz do begonii. Wykorzystaj go na dwa sposoby, kwiatów będzie mnóstwo

Ma niewielkie wymagania, a jej bogato zdobione liście zwrócą uwagę każdego. Jak uprawiać begonię królewską?

Jakie kwiaty do nowego mieszkania? Niewymagające gatunki roślin doniczkowych

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.