Porady ogrodnicze

Uprawa begonii - wszystko, co musisz wiedzieć. Poznaj najpiękniejsze odmiany begonii

Begonia to roślina uprawna, którą możesz spotkać wszędzie – na tarasach, balkonach, ogrodach i kwietnikach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ gatunek ten z jednej strony zachwyca swoim wyglądem, z drugiej zaś jest prosty w uprawie. Jeśli chcesz wiedzieć, co należy zrobić podczas uprawy, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. 

Uprawa begonii - wszystko, co musisz wiedzieć. Poznaj najpiękniejsze odmiany begonii
Begonia może być hodowana na zewnątrz (w ogrodach lub w donicach na balkonach bądź tarasach), a także w domach jako roślina pokojowa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Begonia – charakterystyka

Begonia to roślina występująca na terenie prawie całego świata. Możesz ją spotkać zarówno na kontynencie australijskim (jest to teren, na którym naturalnie występuje najwięcej odmian), jak i na terenie obu Ameryk oraz Europy. W Polsce roślina ta jest powszechnie wykorzystywana z uwagi na swoje cenne walory ozdobne. 

Nazwa tej rośliny została jej nadana przez francuskiego botanika. Charles Plumier żył na przełomie XVII oraz XVIII wieku i w ramach swojej pracy odkrył ten gatunek oraz opisał większość znanych wówczas odmian begonii. Określenie gatunku pochodzi od nazwiska Michele’a Begona, gubernatora francuskiej kolonii w Indiach Zachodnich, gdzie Plumier odbywał swe podróże badawcze. Obecnie begonie są czasem określane jako ukośnice. 

Zasadniczo są to nieduże rośliny – ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Poszczególne rodzaje begonii różnią się między sobą głównie wielkością i barwą ulistnienia. W zależności od typu liście mogą mieć barwę szarą (w niektórych przypadkach przechodzącą nawet w czerń), brązową, czerwoną, zieloną lub purpurową. Elementem wspólnym wielu odmian są liście o sercowatym kształcie. 

Begonie to rośliny kwitnące. Płatki kwiatów przybierają różne barwy w zależności od odmiany. Pięknie błyszczą, a jako ciekawostkę można podać fakt, że są jadalne (podobnie jak liście są bardzo kwaśne w smaku, nie należy przesadzać z ich ilością). 

Dobrą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych uprawą roślin z tego gatunku jest fakt, że mogą być one hodowane na zewnątrz, w ogrodach lub w donicach na balkonach bądź tarasach (begonia rabatowa jest często spotykana w polskich ogródkach), a także w domach jako roślina pokojowa. Wśród gatunków przeznaczonych do uprawy doniczkowej znajdują się np. królewska oraz zimowa. 

begonia Uprawa begonii jest niezwykle prosta. Wystarczy poznać jej wymagania, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. Fot.123RF.com

Jakie są najpopularniejsze odmiany begonii? 

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą begonii w swoim domu lub ogródku, to musisz wiedzieć o tym, że istnieje bardzo wiele (ponad 1000) odmian tej rośliny. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich możesz uprawiać w polskich warunkach klimatycznych. W Polsce niektóre begonie dobrze sprawdzają się tylko jako ozdoby wnętrz. Jedynie część z nich może być wykorzystana do uprawy w przydomowym ogrodzie. 

Do najczęściej spotykanych begonii należą: 

  • begonia królewska – jest to gatunek, który charakteryzuje się przede wszystkim dużymi, mięsistymi i różnobarwnymi liśćmi;

  • begonia zimowa – ten rodzaj ma najczęściej zielone liście (czasem także z domieszką czerwieni), które nie są jednak tak charakterystyczne, jak bujne, różnokolorowe kwiaty;

  • begonia bulwiasta – jest to begonia o kwiatach, które mogą przybierać różne barwy (najczęściej jest to kolor żółty, choć spotyka się czasem także kwiaty pomarańczowe, czerwone lub białe);

  • begonia dragon (określana także jako begonia wysoka) – jej pędy sięgają nawet do 70 cm wysokości, a największym atutem są czerwone oraz różowe kwiaty.

Uprawa begonii – wszystko, co musisz wiedzieć 

Jeśli zamierzasz uprawiać te rośliny, musisz wiedzieć, że ich hodowla jest względnie prosta. Mimo to musisz spełnić pewne wymogi, by begonia (doniczkowa lub ogrodowa) mogła rozwinąć się w prawidłowy sposób. Na co powinieneś uważać podczas uprawy? Nasłonecznienie, rodzaj gleby, temperatura otoczenia oraz częstotliwość podlewania to aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę w największym stopniu. 

  • Begonie a nasłonecznienie

Przy jakim poziomie nasłonecznienia begonie rozwijają się prawidłowo? Ich hodowla w twoim domu lub ogrodzie może się powieść jedynie wtedy, gdy zapewnisz jej jasne miejsce. Jednocześnie uważaj, by naświetlenie nie było zbyt mocne. Najlepiej będzie, jeśli światło słoneczne będzie rozproszone. W okresie letnim usuń doniczkę, w której znajduje się roślina, z okna lub balkonu wystawionego na bezpośrednie słońce. 

Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca poziomu nasłonecznienia, o której warto wiedzieć. To, jaki dostęp do światła powinny mieć te rośliny, jest uzależnione także od odmiany. O ile begonie cechujące się ciemniejszymi liśćmi zasadniczo dobrze reagują nawet na silne nasłonecznienie, to jej odmiany o jaśniejszych liściach są bardziej wrażliwe (zdecydowanie lepiej rozwijają się one w miejscach zacienionych). 

Co się stanie, jeśli umieścisz begonię domową w zbyt zacienionym miejscu? Zazwyczaj rozwinie się ona mimo słabego dostępu do światła słonecznego. Z drugiej strony taka sytuacja doprowadzi do tego, że liście nie rozrosną się zbyt mocno – będą miały one mało intensywną barwę oraz mniejsze rozmiary. 

  • Jaką glebę oraz temperaturę należy zapewnić begonii?

Aby begonia mogła rozwinąć się w sposób prawidłowy, potrzebuje do tego gleby, która jest żyzna i przepuszczalna. Jeśli chodzi o odczyn kwasowości (pH) podłoża, to może być on obojętny, ewentualnie lekko kwaśny. 

W przypadku begonii pokojowej niezwykle ważne jest także zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury – w przeciwnym wypadku nie rozwinie się ona prawidłowo i nie osiągnie odpowiednich rozmiarów. Najlepsza temperatura to przedział ok. 17–21°C, przy czym musisz uważać, by w okresie zimowym poziom ciepła nie spadł poniżej 13–16°C. Zadbaj także, by latem begonia znajdowała się w pobliżu wentylatora lub klimatyzatora (temperatura powyżej 25°C może jej zaszkodzić). 

Przeczytaj również: Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

  • Begonia – uprawa a częstotliwość podlewania

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą begonii, zastanawiasz się zapewne, jak często powinieneś dostarczać jej wodę. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od pory roku. Podczas trwania okresu letniego podlewaj okazy nie mniej niż 2 razy w tygodniu oraz gdy zauważysz, że ziemia zaczyna już przysychać. Z kolei w okresie zimowym możesz robić to raz w tygodniu. Nie zaleca się zraszania roślin. 

Na jakie choroby jest narażona begonia? 

Podczas uprawy musisz pamiętać o zagrożeniu związanym z chorobami, jakie czasem dotykają te piękne rośliny. Schorzenia te mogą doprowadzić do zatrzymania ich rozwoju, a w skrajnych wypadkach nawet do obumarcia. To właśnie dlatego tak ważne jest, byś w porę rozpoznał objawy danej choroby i zaczął przeciwdziałać. 

Jednym z rodzajów schorzeń, na które szczególnie narażona jest begonia, jest mączniak (dotyka on także inne gatunki ogrodowe i domowe). Cecha charakterystyczna mączniaka to liczne, białe plamy. Występują one głównie na powierzchni liści, ale powinieneś uważnie obserwować także łodygi i kwiaty – te części rośliny również mogą stać się celem ataku. Aby pozbyć się choroby, wykorzystaj odpowiednie preparaty (fungicydy). 

To nie jedyny rodzaj schorzenia, które może dotknąć begonię. Jej okazy może porazić także tzw. szara pleśń. Jak sama nazwa wskazuje, główny objaw to szare plamy na liściach (z biegiem czasu plamy te mogą przybierać także brązowy kolor). Podobnie jak w przypadku mączniaka szara pleśń musi być leczona z użyciem odpowiednich preparatów. Jeśli choroba jest już w zaawansowanym stadium, musisz pozbyć się chorych okazów. 

Przeczytaj również: Przycinanie wrzosów na wiosnę. Kiedy przycinać wrzosy i jak to zrobić prawidłowo?

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.