Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie wrzosów na wiosnę. Kiedy przycinać wrzosy i jak to zrobić prawidłowo?

Wrzosy kojarzą się głównie z jesienią, bo to czas, gdy cieszą one nasze oczy pięknymi barwami. Jednak nie możemy zapominać o nich również wiosną, ponieważ to właśnie wtedy odbywa się kluczowy zabieg pielęgnacyjny tej rośliny. Sprawdź, jak i kiedy przycinać wrzosy na wiosnę oraz dlaczego warto to robić.

Przycinanie wrzosów na wiosnę. Kiedy przycinać wrzosy i jak to zrobić prawidłowo?
Sprawdź, jak i kiedy przycinać wrzosy na wiosnę oraz dlaczego warto to robić. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym są wrzosy?

Wrzosy są krzewinkami, czyli mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Mogą osiągać 15-60 cm wysokości. Podczas rozwoju tworzą kształtne i poduchowate kępy. Liście wrzosów są zimozielone i mogą przybierać różne barwy. Niektóre odmiany mają liście o kolorze żółtym, pomarańczowym lub szarym. W dodatku po pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, brązową lub czerwoną. Natomiast wiosną powracają one do swojego pierwotnego koloru.

Jeśli chodzi o kwiaty wrzosów, to mogą one mieć barwę jasnoróżową, fioletową, białą lub czerwoną. Rozwijają się one od sierpnia do października i są miododajne. Często używane są do bukietów, również tych suchych.

We wrześniu i październiku na niewielkich krzewach dojrzewają drobne nasiona, które przenoszone są przez wiatr na duże odległości.

Dlaczego przycinanie wrzosów jest ważne?

Cięcie wrzosów jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Coroczne przycinanie tych krzewinek sprawia, że wytwarzają one gęste i zwarte kępy. Dodatkowo wpływa to na obfite kwitnięcie tych roślin.

Natomiast brak regularnego przycinania wrzosów powoduje zbyt mocny wzrost pędów ku górze, co sprawia, że pokrój rośliny będzie wyglądał nieatrakcyjnie. W dodatku, jeśli pominiemy przycinanie krzewinek, to ich pędy staną się mocno zdrewniałe u podstawy, a późniejsze ich cięcie może spowodować obumarcie rośliny. Jest to istotne również dlatego, że wrzosy tworzą kwiaty na pędach, które nie są ulistnione.

przycinanie wrzosów Przycinanie wrzosów wpływa na krzewienie i obfitsze kwitnienie roślin. Fot.123RF.com

Przycinanie wrzosów na wiosnę

Wobec tego bardzo istotne jest przycinanie wrzosów właśnie na wiosnę. Zapewnia to zwarty pokrój roślinie, pobudza ją do krzewienia się i rozwoju po okresie zimowym.

Jeśli nie przeprowadzimy wiosennego cięcia wrzosu, to zeszłoroczne kwiatki opadną, a nowe pędy będą rozwijały się powyżej na starych i zdrewniałych. Sprawi to, że roślina z biegiem lat będzie wybiegała coraz wyżej i będzie łysa od spodu.

Przeczytaj również: Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?

Kiedy przycinać wrzosy – terminy

Jeśli chodzi o terminy tego, kiedy przycinać wrzosy, to warto zapamiętać, że kwitnące w drugiej części sezonu krzewy i krzewinki tniemy wiosną. Dzięki temu mają one czas na zawiązanie pąków na nowych pędach. Najlepiej cięcie wrzosów przeprowadzać w okolicy kwietnia.

Natomiast w przypadku gatunków, które zakwitają wczesną wiosną, powinniśmy przycinać je po przekwitnięciu. Sprawi to, że zdążą one do jesieni wykształcić nowe pędy oraz zawiązać pąki kwiatowe, zakwitające podczas następnej wiosny. Wobec tego odmiany wrzosów, które kwitną wiosną, należy przycinać w maju i czerwcu.

Oprócz tego musimy też pamiętać o zasadzie, aby nie przycinać wrzosów jesienią, ponieważ może to narazić roślinę na przemarznięcie. W dodatku, jeśli po wiosennym przycinaniu pojawiają się silne przymrozki, to należy przykryć rośliny np. agrowłókniną, aby uchronić je przed uszkodzeniem.

Do tych reguł należy stosować się regularnie, co roku, dzięki czemu wrzosy będą o wiele lepiej się rozwijały, a ich kwitnienie stanie się jeszcze obfitsze.

Jak przycinać wrzosy?

Zastanawiając się, jak przycinać wrzosy, musimy zacząć od wyboru odpowiednich narzędzi. Nie tylko powinny być one wygodne w użyciu, ale również bezpieczne dla delikatnych pędów rośliny. Najlepiej do przycinania drobnych kępek wybrać nożyczki lub sekator. Natomiast w przypadku starszych i rozrośniętych wrzosów, trzeba zastosować ręczne nożyce ogrodowe do żywopłotu lub nożyce akumulatorowe.

Jeśli chodzi o sam zabieg przycinania wrzosów, należy przeprowadzać go następująco:

  1. Rozpoczynamy od usuwania wszystkich przekwitłych kwiatostanów. Pędy należy podciąć poniżej miejsca, z którego wyrastają kwiaty.

  2. Przycinamy również pędy, które mocno przemarzły. Rozpoznamy je po tym, że będą sczerniałe i wypalone. Tniemy je mocno, nawet przy samym podłożu. Radykalne cięcie pobudzi wrzosy do wzrostu, dzięki czemu szybko odbiją i będą gęsto kwitły.

  3. Po przycinaniu wrzosów podsypujemy krzewy ściółką i nawozem dla roślin kwasolubnych bez wapnia w składzie. Wspomoże to regenerację podciętych krzewinek.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nie powrócą przymrozki, okryjmy rośliny agrowłókniną albo gałęziami drzew iglastych.

Przeczytaj również: Jak dbać o rośliny po przymrozkach? Domowe sposoby na ratunek przemarzniętych roślin

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.