Porady ogrodnicze

Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?

Wrzosy niezmiennie kojarzą nam się z jesienią i od zawsze zachwycają pięknymi kolorami. Jednak, żeby móc się nimi w pełni cieszyć, musimy wiedzieć, jak je pielęgnować. Nawożenie wrzosów jest bardzo ważnym elementem dbania o tę roślinę. Podpowiadamy, jak skutecznie to robić.

Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?
Nawożenie wrzosów ma ogromny wpływ na ich całoroczną kondycję. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wrzosy – charakterystyka

Wrzosy to krzewinka, która osiąga wysokość od 30 cm do 80 cm. Występuje w lasach i na polanach. W naturalnym środowisku pojawia się na terenie Europy, Azji i Afryki. Wśród ogrodników, popularna jest uprawa zarówno wrzosów w ogrodzie, jak i wrzosów w doniczce.

Wrzos ma charakterystyczne igiełkowate listki, które przybierają barwy szare, pomarańczowe, żółte lub zielone. Posiadają drobne, beczułkowate kwiaty, różniące się między sobą, zależnie od odmiany. Mogą mieć odcienie fioletu, bieli, róży i czerwieni.

Wrzosy kwitną od lipca do października. Niektóre odmiany, takie jak wrzosy pączkowe, kwitną nawet do pierwszych mrozów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kamila Dziel (@kam.dzi27)

Dlaczego wrzosy potrzebują nawożenia?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego wrzosy potrzebują nawożenia, to odpowiedzi należy szukać w ich podłożu. Mają one konkretne wymagania co do ziemi, w której się znajdują. Musi ona mieć odczyn kwaśny, o wartości 3,5-5 pH. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że wrzosy mają bardzo wrażliwy system korzeniowy. Zbudowany jest on z włośników, które potrafią pobierać składniki odżywcze tylko z kwaśnej gleby.

Czym nawozić wrzosy?

Dbając o pielęgnację tych roślin, musisz wiedzieć czym nawozić wrzosy, aby im nie tylko pomóc, ale i nie zaszkodzić. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie nawożenie wrzosów, specjalnie dedykowanymi do tego produktami. Są to nawozy mineralne, przeznaczone konkretnie dla tej rośliny lub ogólnie dla roślin kwasolubnych czy wrzosowatych. Sprzedawane są w formie płynnej lub w granulacie i zawierają szczegółowe instrukcje odnośnie użytkowania oraz terminów nawożenia wrzosów.

Innym rozwiązaniem są produkty, które przeznaczone są do zakwaszania gleby. Mogą to być nawozy zawierające fizjologicznie kwaśny siarczan amonu, magnezu czy potasu.

Oprócz nawozu warto swoje wrzosy ściółkować materiałem odpadowym z iglaków. Gruba warstwa ściółki reguluje odczyn gleby, chroni przed chwastami oraz zapobiega wysuszeniu ziemi.

Przeczytaj również: Jak sadzić wrzosy, żeby się przyjęły i kwitły wiele lat? Poradnik krok po kroku

sadzenie wrzosów Właściwie pielęgnowane wrzosy przetrwają w ogrodzie wiele lat. Fot. 123RF.com

Mikoryza – co to jest?

Mikoryza to grzybnia do wrzosowatych roślin, która pomaga tworzyć związek korzeni rośliny i grzyba. Dzięki niej delikatny system korzeniowy może pobierać z gleby o wiele więcej składników odżywczych. Dodatkowo wrzosy dzięki mikoryzie zyskują o wiele większą odporność na wszelkie choroby infekcyjne, które im zagrażają.

Zasilając wrzosy szczepionką mikoryzową, stwarzamy im warunki przybliżone do tych najbardziej naturalnych. Wpływa to pozytywnie na jej rozwój i pozwala na lepsze wchłanianie stosowanych nawozów. Szczepionki można zakupić w większości sklepów ogrodniczych i warto w nie zainwestować, ponieważ to jest dokładnie to, czego potrzebują wrzosy.

Kiedy nawozić wrzosy?

Nawożenie wrzosów jest najbardziej skuteczne, gdy wykonujemy je w odpowiednich terminach. Wiedza o tym, kiedy nawozić wrzosy jest niezbędna do prawidłowej pielęgnacji.

Nawożenie wrzosów odbywa się trzy razy w roku. Pierwsze z nich powinno się przeprowadzić na początku okresu wegetacji rośliny. Przypada to na początek wiosny – przełom marca i kwietnia. Spowodowane jest to tym, że wrzosy kwitną późnym latem, więc potrzebują dodatkowej dawki energii, która pomoże im wykształcić i rozwinąć pąki kwiatowe.

Kolejne nawożenie wrzosów wykonujemy w czerwcu, a następnie w lipcu. Jest to czas, gdy pąki rozpoczynają zakwitanie i potrzebują kolejnego zasilenia. Wrzosy, standardowymi produktami, można nawozić najpóźniej do 15 sierpnia, ponieważ azot zawarty w nawozach, utrudniłby roślinie proces drewnienia pędów i uniemożliwiłby jej przetrwanie zimy. Wrzosy w doniczce, powinno się nawozić częściej niż te ogrodowe, bo co 3-4 tygodnie.

Innym wygodnym rozwiązaniem jest nawożenie wrzosów produktami długo działającymi. Takie nawozy stosujemy wtedy tylko jeden lub dwa razy w roku. Składniki pokarmowe są powolnie uwalniane do korzeni rośliny i działają przez cały sezon. Podaje się je w dawkach ok. 4-5g na jedną sadzonkę.

Jesienne nawożenie wrzosów

Od połowy sierpnia do połowy października trwa jesienne nawożenie wrzosów. W tym okresie używamy już tylko nawozów bez azotu.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie specjalnie przeznaczonych do tego produktów, które zawierają zwiększoną dawkę fosforu, potasu i magnezu. To składniki, które świetnie przygotowują roślinę do zimy i ułatwią jej przetrwanie suszy fizjologicznej.

czym nawozić wrzosy To, czym nawozić wrzosy, zależy od pory roku. Fot.pixabay.com

Najlepsze nawozy do wrzosów

Nawożenie nawozów najlepiej wykonywać substancjami naturalnymi i mineralnymi. Najlepsze nawozy do wrzosów to te wieloskładnikowe. Warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały składniki pokarmowe odpowiednie dla roślin wrzosowatych.

Najlepsze nawozy do wrzosów, to takie, które dodatkowo zakwaszają glebę. Dodatkowo warto wybrać te, które są w postaci płynnej lub w formie granulatu, ponieważ są wygodniejsze do rozprowadzenia.

Czego wrzosy nie lubią?

Nawożenie wrzosów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, ale trzeba też pamiętać o kilku innych zasadach, które pomogą je utrzymać w dobrej kondycji. Oto lista tego, czego wrzosy nie lubią i czego unikać w uprawie

  • nadmiaru wody i zraszania liści,

  • zacienionego stanowiska,

  • ciepłego i suchego powietrza,

  • stanowiska podmokłego, w którym gromadzi się woda,

  • ziemi gliniastej,

  • nadmiaru bezpośredniego światła słonecznego,

  • nawozów wapniowych. 

Przeczytaj również: Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają? Co możesz robić źle w uprawie wrzosów

wrzosy Wrzosy, choć są dość kapryśne w uprawie i wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.